Kannattaa pysyä Kristittynä loppuun asti

Anonyymi

Kristityt ovat aina kristittyjä, joita jälkikäteen ilmestyneet lahkolaiset yrittävät saalistaa omiin lahkoihinsa lupaamalla heille väkevämpiä hengellisiä kokemuksia ihmeitä ja tunnustekoja.

Monet erehtyy menemään uususkontojen houkutusten perässä.

Mt.7
22 Monet sanovat minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.'
23 Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: 'En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!

13

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä varoitus luterilaisesta lahkosta!

      • Anonyymi

        lahkot on tänne tulleet vasta 1900 - luvulla, "julistaminen" aloitettiin "kellareista, puskista, paljuista" . . .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        lahkot on tänne tulleet vasta 1900 - luvulla, "julistaminen" aloitettiin "kellareista, puskista, paljuista" . . .

        Luterilaisuus on pieni 73 miljoonan lahko suuresta 1,4 miljardin katolisesta kirkosta.


    • Anonyymi

      Ilmanmuuta kannattaa olla kristitty - hyöty ennenkaikkea - koska saa palvella lihalla synnin lakia, eikä sitä Lutherinkaan mukaan edes merkitä 'tilille'.

      Paavali sen todistaa:

      Room. <<7:24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista? Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia.<<

    • Anonyymi

      Mutta Herran henki poistui Saulista, ja Herran lähettämä paha henki vaivasi häntä.

      Antikristillisten lahkojen uudestikasteissa lapsena saatu Pyhä Henki poistuu ihmisestä ja Antikristuksen henki tulee tilalle.

      Heti Jeesuksen kuoltua ja Pyhän Hengen poistuessa temppelistä, paholainen meni uudeksi temppelinherraksi ja repäisi mennessään esiripun pois, jotta olisi kaikkien ihailtavana.

      Paholainen teki identiteettivarkauden ja esiintyy Jeesuksena, joka kaataa ihmisiä maahan uskonlahkossa. Jeesuksen nimessä ihmeitään tehden.

      2. Tess. 2:4 tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.

      Sitä se "väkevä eksytys" tarkoittaa. Hurmostelijat kutsuvat sitä väkeväksi herätykseksi.

    • Anonyymi

      Kristitty saa huorata, varastaa, tappaa ja kaikkea muuta koska Jeesus on kärsinyt jo kristityn synnit ja kaikki on annettu anteeksi.
      Kunnon kristittynä menen taas panemaan naapurin rouvaa kun hänen miehensä lähtee baariin. Uskovaisilla kaikki on yhteistä.

      • Anonyymi

        Sitten viime tipassa ennen kuolemaa muista kääntyä uskovaiseksi, niin pääset taivaaseen. Tosin minä en kyllä sinne halua. Kun lukee palstan puupääuskovaisten kirjoituksia, niin ei taivaassa kyllä ollenkaan kivaa. Pitäisi vain ylistää ja ylistää ja ylistää ja ylistää. Ei pääsisi panemaankaan missään välissä. Kuka kaheli sellaiseen paikkaan haluaa...


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sitten viime tipassa ennen kuolemaa muista kääntyä uskovaiseksi, niin pääset taivaaseen. Tosin minä en kyllä sinne halua. Kun lukee palstan puupääuskovaisten kirjoituksia, niin ei taivaassa kyllä ollenkaan kivaa. Pitäisi vain ylistää ja ylistää ja ylistää ja ylistää. Ei pääsisi panemaankaan missään välissä. Kuka kaheli sellaiseen paikkaan haluaa...

        Uskovaiset pitävät panemista syntinä.
        Mitenkäs se oli raamatun mukaan kun Aatami ja Eeva sai lapsia, niin nämä sitten panivat toisiaan ja tätä kutsutaan sukurutsaukseksi. Tämähän on kristityille ihan normaalia. Paitsi siellä taivaassa ei enään panna.


      • Anonyymi
        Elämmevainkerran kirjoitti:

        Uskovaiset pitävät panemista syntinä.
        Mitenkäs se oli raamatun mukaan kun Aatami ja Eeva sai lapsia, niin nämä sitten panivat toisiaan ja tätä kutsutaan sukurutsaukseksi. Tämähän on kristityille ihan normaalia. Paitsi siellä taivaassa ei enään panna.

        Viisainta olisi nyt nyppimättä lillukanvarsia kiinnittää huomio Jahve-uskonnon ulkoisiin syntiasioihin ylipäätään, ja vastaavasti huomata Jeesuksen opettamaan sisäiseen maailmaan ero, johon opetukeen mikään tuollainen ei edes kuulu.


      • Anonyymi

        Tahallaan tehty synti vie kadotukseen, sitä ei saa enää anteeksi.


    • Huonot ovat kertoimet tuossa veikkauksessa, koska kristinuskonharhan epäjumala ei missään tapauksessa ole oikea jumala.

      Joudut siis epäjumalanpalvojien häpeäjonoon muslimien ja muiden ihmisen luomien epäjumalien palvojien kanssa jos oikea jumala vastoin kaikkea todennäköisyyttä on olemassa.

      Ateisti on turvassa vaikka oikea jumala olisikin olemassa.

      • Anonyymi

        Jahve on luonnonjumala kuten on Suomessakin muinoin ollut. Onkin merkillistä, että miten tuollainen 4000 vuotta vanha tulivuoren/säänjumala on näin tiukati pitänyt pintansa koko läntiseen maailman verisine uhrikultteineen. Syytä olettaa, että me emme edes vielä tiedä kaikkea, että mitä sen varjolla on maailmassa tehty.

        <<Ateisti on turvassa vaikka oikea jumala olisikin olemassa.<<

        On ja paljon paremmassa turvassa onkin kuin sellainen, joka opin mukaan käyttää tosi Jumalaa nimellisesti uhrilahjanaan viattoman karitsan muodossa. Paavi on jo ilmoittanut, helvettiä ei ole, ei ole tuomiota, ei ole syntiä, ihminen mitataan omantuntonsa mukaan toimisesta, joten ateistit ovat aivan samalla viivalla, eikä tietenkään uskosta saa mitään irtopisteitä. Kaikki tulee muuttumaan. Kuoleman jälkeen hyvät sielut jatkavat matkaa ja pahat sielut vain katoavat.


    • Anonyymi

      Jumala on ihmisen keksintö kuten joulupukki.
      Keino hallita muita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      83
      4597
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3820
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      173
      3612
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      55
      2046
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1104
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe