Suomi takaisin Venäjään?
"Puolustusministeri Kaikkonen Ylellä: Suomen puolustushallinnon järjestelmiin on yritetty tunkeutua."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008257373.html
"Puolustusministeri Kaikkonen Ylellä: Suomen puolustushallinnon järjestelmiin on yritetty tunkeutua."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008257373.html
Vastaukset 15
Vanhimmat
Putin käskenyt ruplapersut olemaan hiljaa?
Sukkahousupersut ovat nyt hiljaa ja hissukseen.
Liekö vain hitaan sytytyksen syytä vai hukkasivatko nyt Suomen totaalisesti?
eikös suomalaiset olleet kärpäsen paska kartalla, ketä kiinnostaa kärpäsen paskan puolustus.
No ei sitä nyt pitäisi ainakaan ehdoin tahdoin olla ajamassa Venäjän syliin.
Onneksi meillä on näitä ex pääministereitä, joilla hyvät yhteydet Venäjänmaan hallintoon. Aho ja Lipposen setä. Ovatko Persuja? Pitäähän sitä köyhän maan entisten pääministerien lobata rikkaan Venäjän taloudellisen vaurauden puolesta.
Koska Peeässien sanotaan olevan Venäjä-mielisiä niin herää kysymys minkä mielisiä ovat Bäckman, Väyrynen, Tuomioja ja vaikkapa Halonen. Halonen teki merkittävän lobbaustyön itärajamme puolustusta heikentävän miinakiellon hyväksi.
Miinakiellolle oli hyvät perusteet. Jos joudumme pyytämään venäjältä apua Natomaiden hyökätessä, on kulku turvallisempaa. Fiksu veto.
Kiitos, Johan B. Varmaan olet myös sitä mieltä että Suomi oli talvisotaan syyllinen. Eikä Viron miehitystä tapahtunut. En epäile Kremlin palkanmaksukykyä. Rahaa siellä on muttei demokratiaa.
T: perussuomalainen
Kyllä nyt persujen idänsuhteet tulee hoidetuksi, kun puolueshteeriksi valittiin desantti-dosentti Arto Luukkanen?
Miksi pilkkaat Luukkasta? Taitaa olla aika paljon Sinua oppineempi tyyppi. Mielenkiintoisia haastatteluohjekmia tehnyt Alfalla kuten T. Ruokanen. En ole havainnut mitään Bäckman - Väyrynen - piirteitä Luukkasessa. Ihan Suomi-patriootti Luukkanen on. Se että osaa puhua Venäjää ei tee vielä ketään idiootti Putlerin muelistelijäksi.
Väyrynen pitää itseään patrioottina, joten Luukkaselle jää nationalisti-kortti käteen.
Yya-suomettunut Paavo Väyrynen on merkittävä EU-KRIITIKKO. Ja NATOa inhoaa jopa enemmän kuin poliittisen kentän vasen laita. Ja sitten vielä hänen Ukraina - näkemyksensä... Unelmavävy Idiootti Putlerin Kremlille!
Ketä luulet Ahon tai Lipposen pystyvän lobbaamaan Suomessa? Hukkainvestointeja Venjältä näihin satsaaminen, jos niin luulivat. Sitä paitsi ilman Lippostakin oli päätetty, että kaasuputki on Suomelle vain ympäristökysymys. Tuomioja on realisti, eikä koskaan ole ollut venäjämielinen. Vertaaminen Bäckmaniin osoittaa todellisuudentajun puutetta.
Venäjällä (Kreml-koneistolla) on niin paljon rahaa, että heille on aivan samantekevää paljonko köyhän naapurimaan poliitikkojen rikastuttqmiseen rahaa menee. Ahon Venäjä - kannanottoja seurataan varmasti hyvin tarkasti. Yya-suomettunut Paavo V. Ei levyä vaihda ja rahaakin on tarpeeksi. Paavo vihaa EU-onnelaa ihan ilmaiseksi. Nato - vihan hänestä aistii satelliittikin.
Tuomiojan Venäjä-mielisyys taitaa olla jo suvun perintöä. Erkki [88 v] on muutoin fiksu kaveri mutta minunkin makuuni liian Venäjä-mielinen.