Olen jo monta kertaa pannut merkille, että jonkun uskovan mieli on niin tylsä ja kalkkeutunut, ettei he ymmärrä profetian päälle oikeen mitään.
Ensinnäkin kun profetia tulee jollekulle, sen henkilön ajassa ja sen henkilön näkökulmasta ja maailmankatsomuksesta, aivan kuin tuli Danileinkin. Me voimme hyvin peilata Danielin näkemää näkyä ja todeta se epätäydelliseksi. En sano tätä siksi, että kumoan Jumalan sanaa, vaan siksi että näkisitte mikä on täydellinen Jumalan profetia. Se kattaa myös virheet ja ymmärrykset.
Esimerkiksi kun lähdemme lukemaan Danielin kahdeksatta lukua, jossa Aleksanteri Suuren joukot lentävät ilmojen halki. Lensivätkö? No eivät lentäneet mutta täyttivät profetian.
Sen jälkeen luemme pidemmälle... Oliko tämä tapahtuma viimeisinä päivinä? No ei taaskaan ollut vaikka USA kyllä pisti saman paikan aika sileeks näinä päivinä. Kaiken lisäksi tämä tuli päivänlaskun puolelta ilmojen halki pommikoneineen.
No miksi siis Daniel näki Jaavanin kuninkaan tuona kauriina? No se oli hänen AINOA käsityksensä siitä, jonka hän sain päähänsä.
No mennään Tukholman profetiaan 1984
Tuo mies sai päähänsä profetiaa. Se tuli hänelle 100% täydellisenä mutta kun hän alkoi sanella sitä, niin hänen oli kerrottava sen oman aikansa näkökulmasta, koska hän ei muuta ymmärtänyt. Länsi-Saksa oli ainoa asia, jonka hän osasi tähän liittää, siksi koska Jumala oli jo antanut ymmärtää, ettei Itäinen Saksa pysy. Mies oli siis käsittänyt, että se olisi Länsi Saksa, vaikkei sitä enää ole. No ei ole Jaavanin kuningastakaan, vaikka profetia on ja Raamatussa ja voimassa!
Elkää olko ulkokuorisia, vaan uskokaa Jumalan voimaan!
pelastussanoma.fi
Miksi joku luulee, että aito profetia on aina täydellistä?
6
210
Vastaukset
Johannes Kastaja Toinen . . . aloittaa kohta JULKISEN TOIMINTANSA . . . ;)
Raamattu - Jumala - Jeesus - ja - Pyhä Henki . . . hänet ILMOITTAA . . . !
. . .
Jumala SANOO . . .
"Elias tosin tulee ja asettaa kaikki kohdalleen.
Mutta minä sanon teille, että Elias on jo tullut. Mutta he eivät tunteneet häntä, vaan tekivät hänelle, mitä tahtoivat. Samoin myös Ihmisen Poika saa kärsiä heiltä."
. . .
Matt. 17: 9-13 ---> Kysymys Eliasta
9. Ja heidän kulkiessaan alas vuorelta Jeesus varoitti heitä sanoen: "Älkää kenellekään kertoko tätä näkyä, ennenkuin Ihmisen Poika on noussut kuolleista".
10. Ja hänen opetuslapsensa kysyivät häneltä sanoen: "Miksi sitten kirjanoppineet sanovat, että Eliaan pitää tulla ensin?"
11. Jeesus vastasi ja sanoi: "Elias tosin tulee ja asettaa kaikki kohdalleen.
12. Mutta minä sanon teille, että Elias on jo tullut. Mutta he eivät tunteneet häntä, vaan tekivät hänelle, mitä tahtoivat. Samoin myös Ihmisen Poika saa kärsiä heiltä."
13. Silloin opetuslapset ymmärsivät hänen puhuneen heille Johannes Kastajasta.- Anonyymi
JarmoEklund
13.09.2021 23:39
"Olen jo monta kertaa pannut merkille, että jonkun uskovan mieli on niin tylsä ja kalkkeutunut, ettei he ymmärrä profetian päälle oikeen mitään."
Ettei ymmärrä oikeen mitään?- Anonyymi
Sanoiko aloittaja: "Ettei ymmärrä oikeen mitään" vai "ettei he ymmärrä profetian päälle oikeen mitään".
- Anonyymi
Tarkoittakaako aloittaja, että viha olisi LUKIJOISSA, kun joku sepittää valhetta että esimerkeiksi 11.9.2021 tapahtuu
• Kalliomoskeijan tuho,
• Gorban paluu,
• ym.muuta soopaa…
Eikä mitkään ennustukset TOTEUDU?
Ettäkö vika on ”lukijoissa”?
Ettäkö lukijat olisivat…? Syyllisisiä väärän profetiaan?
”Olen jo monta kertaa pannut merkille, että jonkun uskovan mieli on niin tylsä ja kalkkeutunut, ettei he ymmärrä profetian päälle oikeen mitään.” ( Jarmo Ekholm)
Kyllä jokaisen normijärkisen ja lukutaitoisen ymmärräys toimii. Ei ole tylsää ja kalkkeutunutta! Toimii!
Kun 11.9.2021 ennustettu ja lukuisat muut (Veijosen) ”ennustukset” eivät OLE toteutuneet, kyseessä ovat paholaisen ”ennustukset”! Väärä profeetta. 5. Moos 18 luvun loppujae!
Jos aloittaja tahtoo tukea tällaisia (profetioita) ja
syyllistää lukijoita ”tylsiksi” ja ”kalkkeutuneiksi” (?) looginen ja julkinen johtopäätös on:
- Aloittaja kannattaa ja suosii vääriä profetioita, vääriä profeettoja!
Ole valmis siihen luetteloon, jossa lukee Julkiset Väärät profeetat! - Anonyymi
Hyvä kysymys. Mistä tunnistaa väärän profeetan? https://keskustelu.suomi24.fi/t/14839193/joko-venaja-kohta-hyokkaa#comment-89984108
- Anonyymi
Klaus lähettää kattiuutisia .
olisi hyvä jos hänellä olisi suomessa tili kun yrittää lähettää roposen
niin hylkii tilinsiirto.
siinä on syy että rahansiirto ei onnistu.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81288- 891135
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031047Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51913Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62797- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170667- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613