pelastanut punaisen BMW 525 farkkukuskin Turussa eilisaamuna ja estänyt ajamasta häntä tuhatta ja sataa kaivinkonetta päin. Jos tuontiautojen verotusta ei olisi helpotettu pari vuotta sitten, tämä sama sälli olisi ajanut eilen vuoden 1985 Corollalla ja olisi vielä hengissä. Autovero takaisin!
Kunnon autovero tuontiautoille olisi
Tuoja2005
102391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jokainen tietää sen, että kaivinkone on henkilöautoa vankempi. Ei kuljettaja olisi pelastunut, vaikka hän olisi ajanut kaivinkoneen kanssa yhteen vanhalla Corollallakin. Kaivinkoneet on tehty paksusta raudasta, mutta kaikki autot ohuesta pellistä.
Vaikka minulla on vankka vanha Carina, niin kyllä minä Kalu-Kallen isoa 4-vetoista Valtraa kunnioitan maantiellä. Ei minulle tule koskaan mieleeni kaahata tiellä niin kovaa, että joutuisin Valtran kanssa nokkakolariin. Suunsoittoni loppuisi siihen paikkaan.
koska Corollalla ei olisi päässyt niin kovaa ja huomattavasti pidemmän kiihdytyksen aikana kuski olisi huomannut kyllä kaivinkoneen.
Väitteesi on osittain totta. On vanhastaan tunnettua, että Bemari- ja Corolla-kuskien ajatustavassa on erittäin suuri ero.
Corolla-kuskit arvostavat auton luotettavuutta ja alhaisia käyttökustannuksia, mutta Bemari-kuskeille oikea imago ja toisista piittaamaton kaahaava ajotyyli ovat tärkeimpiä tavoitteita. Tietysti tämä ero näkyy myös liikennekäyttäytymisessä ja kolaritilastoissakin.
Corollan hitaudesta johtuen kaveri olisi kerennyt miettimään elämäänsä pitempään ja ehkä perunut aikeensa...
Mieluummin autovero kaivinkoneille jos niitä säilytetään maantiellä
Aika pitkälle ulotettu kausaalisuusketju. Mikset yhtä hyvin voisi panna kolaria Antti Siilinin syyksi ?
100% suurempi kuin aiemman lain mukaan. Siis ainakin 5/2003 jälkeen tuotaessa aika monien autojen verot nousivat pilviin, kun ei käytetty enää vastaavankokoista verrokkiautoa vaan ruvettiin verottamaan markkinahinnan mukaan. No, verrokkiauto sattui pudottamaan arvoaan kaksinkertaisella vauhdilla kuin tuomani auto...
niin saadaan suomen autokantaa uudistettea ja
samalla ympäristöystävällisempiä autoja!
Hohhoijakkaa...katsonpa seuraavan uhrin kristallipallostani..
Taisi kaverilla olla tositarkoitus ja tuskin autoverot tai automerkit mielessä. Joillakin tuntuu olevan joka tilanteessa vain kateus mielessä.