Ainakin jos seuraa polkuja joita Sanna on kulkenut niin on ?
Niin miten se oli, onko Marin pakkoruotsittaja....taitaapi olla ?
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koska valta on keskittynyt lähinnä hallituspuolueiden johtajille, on niiden joilla on rahaa ja valtaa (suomenruotsalaiset säätiöt) helppoa kikkailla puolueiden johtajat puolelleen. Paavo Lipponen, jota suomenruotsalaiset yritysjohtajat kutsuivat Moosekseksi, palkittiin ruotsalaisesta kansanpuolueesta pronsisella Axel Olof Freudenthal-mitalilla, työhuoneella eduskuntatalosta ja parhailla liiketoimintamahdollisuuksilla joilla Lipposen pariskunta on tehnyt miljoonaomaisuuden.
Ruotsalaisen kansanpuolueen, silloinen puolustusministerimme Stefan Wallin kertoi julkisuudessa että Kokoomuksen pääministeri Jyrki Katainen oli heidän taskussaan. Tämä tuli selväksi kun Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi täpärästi äänin 284–281 aloitteen, jonka mukaan toisen kotimaisen kielen pakollisuus peruskouluissa ja toisella asteella pitää poistaa.
Puheenjohtaja Jyrki Katainen kieltäytyi kuitenkin viemästä eteenpäin puoluekokouksen tekemää päätöstä koska hän oli kuin olikin, aivan kuten Stefan Wallin asian ilmaisi, suomenruotsalaisten säätiöiden taskussa jne, jne.. . Näin toimii Suomalainen demokratia!
Ei Sanna osaa ruotsia puhua.
Osasiko Paavo?
Ei osannut Jyrki Katainenkaan mutta se ei vaikuttanut Jyrkin päätöksiin. Jyrki Kataisen päätöksiin vaikutti raha ja valta jolla suomenruotsalaiset häntä palkitsivat. Det är pengar såm talar med Jyrki Katainen.
Paavo Lipponen huomasi sukuselvitystä lukiessaan että hänhän on kaukaista sukua Ingmanin jäätelösuvulle. Näin Lipposen Paavo tajusi kuuluvansa itsekin bätre folkkiin, ja koska suomenruotsalaiset häntä niin avokätisesti palkitsivat, oli Lipponen lopulta yhtä suomenruotsalainen kuin gallialaispäälikkö Asterix ja pääliköiden ottelussa. Paavo on todellinen wanna be suomenruotsalainen..
Lipponen on menossa kovaa vauhtia sinne nahkurin orsille. Hänet tullaan muistamaan petturina, Juudaksena, joka petti häntä äänestäneet työläiset. Tai ei. Paavo Lipponen tullaan unohtamaan hyvin nopeasti sen jälkeen kun mies on saatettu hiiliä lapiomaan.
Onko Marinissa enemmän rehellisyyttä ja munaa kuin sdp:n aiemmissa johtajissa jotka ovat tanssineet täysin suomenruotsalaisten säätiöiden ja rikkaitten päättäjien pillien tahdissa.