Yhdenvertaisuudesta on kysymys tässä kansalaisaloitteessa

Anonyymi

Kansalaisaloitteen tavoite on sallia elämänkatsomustiedon opiskeleminen kaikille peruskoulussa ja lukiossa. Nykyinen laki estää elämänkatsomustiedon opiskelun alle 18-vuotiailta evankelisluterilaisen ja ortodoksisen kirkon jäseniltä. Peruskoulu- ja lukiolain muutoksilla elämänkatsomustieto katsomusaineena avataan kaikkien ulottuville. Muutoksen jälkeenkin huoltajat valitsisivat peruskoulun oppilaan katsomusaineen, ja lukiossa valinnan tekisi nuori itse.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860

Lakimuutos korjaisi oudon epäsymmetrian: tällä hetkellä uskontokuntiin kuulumattomat voivat osallistua joko uskonnon tai elämänkatsomustiedon opetukseen, mutta kirkon jäsenet eivät saa opiskella elämänkatsomustietoa. Kysymys on oppilaiden ja opiskelijoiden yhdenvertaisuudesta.

Muun muassa lapsiasiainvaltuutettu on kiinnittänyt huomiota nykylain ongelmiin. ”Sääntely on yhdenvertaisuutta loukkaavaa ja lasten oikeuksien sopimuksen 2. artiklan vastainen”, todetaan lapsiasiainvaltuutetun nelivuotiskertomuksessa eduskunnalle 2018.

Nykymallia ovat kritisoineet myös esimerkiksi Kuntaliitto, Lukiolaisten liitto ja yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto.

4

124

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennen vuotta 2017 saattoi äiti yksin päättää alle 1-vuotiaan liittämisestä kirkon jäseneksi. Nyt liittämisen vaaditaan molempien huoltajien yksimielisyys. Myös lapsen erottamiseen uskonnollisesta yhdyskunnasta tarvitaan molempien huoltajien yhteinen päätös.

      On tilanteita, joissa peruskoulun oppilas tai lukiolainen sekä hänen toinen (tai ensimmäinen) huoltajansa haluaisivat eroa kirkosta, mutta se ei onnistu, kun toinen huoltaja ei anna suostumustaan. Näin myös pääsy ET-opiskeluun estyy. ET mene! Lyhenne on enne?

      Jotkin nuoret ovat joutuneet jopa huoltajien välisten riitojen pelinappulaksi ja sijaiskärsijäksi tässä asiassa. Lapsen oikeudet eivät toteudu. Suomi on kuitenkin hyväksynyt ja vahvistanut lapsen oikeuksien sopimuksen.

    • Anonyymi

      Yhden vertaisuus on sitä että naiselta kielletään kauneudella menestyksen tavoittelu. Kaikki ei siihen pysty, mutta ne jotka pystyy. Itsekkäät paskiaiset eivät edes ajattele Mitä mietitte niiden naisten puolesta jolla tätä etua ei ole. No ette mitään, koska se ei ole teiltä pois. Se mitä on sinulta pois on vaan merkitystä. Älä please keksi mitään tai minkäänlaista kampanjaa pönkiittääksesi omaa itse tuntoa. Ole oma paska itsesi ja tyydy kohtaloosi. Sä olet kuitenkin paska ihminen jo lähtökohdista. Itsekäs!

    • Anonyymi

      Hyvä aloite. Allekirjoitin.

    • Anonyymi

      Tässä Dystopiaa kohti kulkevassa hullutusten maailmassa nimenomaan kirkon valtaa yhteiskunnassa olisi vahvistettava, jotta se edes osaltaan tukisi yhteiskunnan murenevia perustuksia. Kr5istinusko on tänä päiivänä suvaitsevaista ja erittäin maltillista, jopa ehkä liiankin maltillista. Tilalle ovat tulleet uudet maalliset uskonnot ja ideologiat, joiden opeissa ei sääliä tunneta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1932
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      600
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      30
      504
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      58
      447
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      435
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      397
    7. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      53
      395
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      393
    9. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      381
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      381
    Aihe