Vanhustenhoidossa olevien oloa, tulisi helpottaa enemmän, asianmukaisilla apuvälineillä.illä

Anonyymi

Kun olen sairauteni takia käynyt useasti sairaaloiden päivystyksessä, ambulanssiin en ole saanut ottaa mukaani omaa, minulle sopivaa kokoa olevaa pyörätuoliani, minkä vuoksi minulla on aina ollut vaikea odotella vuoroani poliklinikalla kun poliklinikalla olevat pyörätuolit ovat olleet minulla epäsopivia. Olen aina ihmetellyt sitä, miksi sairaalaan apua hakemaan tullutta sairasta ihmistä täytyy tämän sairaudesta johtuvan huonon olon lisäksi, lisätä tämän huonoa oloa vielä sillä, ettei poliklinikalla ole erikokoisia pyörätuoleja? Poliklinikoilla ei ole myöskään erikorkuisia istuimia eripituisia potilaita varten. Miten on kun ei ymmärrettäisi, että sairaiden ihmisten on helpompi odotella vuoroaan jos esim. istuimet ovat heille sopivankokoisia?
Ja vanhustenhoitolaitoksissa hoidossa, paljon vuoteissa olevien hoidettavien oloa voisi pyrkiä helpottamaan sellaisilla patjoilla, joissa hoidettava voisi maata vuoteellaan ilman, että makuualustastaan hän saa lisää vaivoja.
Hoitolaitoksissa on myös olemassa hyvin epämiellyttäviä suihkutuolia, joissa pesulla käynti hoidossa olevalle muodostuu kärsimysnäytelmäksi ja miksi? Miksi esim. laitosten makuualustoja ja suihkutuolia ym. hoidossa tarvittavia apuvälineitä ei testata? Jokaisen terveydenhoitajan olisi syytä kokeilla, minkälaista on terveenä istua vanhustenhoitolaitoksen suihkutuolissa jonkun toisen pestävänä ja kuvitella siinä, mitä siinä olisi istua silloin, jos olisi sairas. Suihkutuolissa kun esim. jää pestävältä monta paikkaa jota ei pystytä pesemään. Että ei ole ihme jos makuuhaavoja ja vaikeita ihottumia esiintyy hoidettavilla runsaasti.
Kun terveydenhoidon apuvälineillä voitaisi saada helpotusta hoidettavana olevan sairaan ihmisen olotilaan niin, miksi sitä ei tehdä?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        117
        10282
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        52
        5020
      3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        42
        2201
      4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        105
        2058
      5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        26
        1914
      6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1591
      7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        41
        1392
      8. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        31
        991
      9. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        24
        983
      10. Rakastuminenhan on psykoosi

        Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
        Ikävä
        54
        967
      Aihe