Onnistuuko trendi-Sanna nostamaan SDP:n nuorten suosikiksi?

SDP:n ongelmana on ollut nuorten hupeneva kannatus. Ongelma tuli näkyviin viime vuosisadan puolella ja se paheni milleniumin jälkeen. Vanha demariaate ei enää vedonnut nuoriin. Nuorten kannatus putosi alle 10%:n. Helsingissä muutos näkyy SDP:n kokonaiskannatuksessa, puolue on tippunut kolmanneksi. Ensin ajoi ohi statuspuolue kokoomus sitten ilmastopuolue vihreät. Kyseessä oli siis iso ongelma. Entisestä valtapuolueesta oli tulossa auringonlaskun puolue. Nyt kuitenkin SDP:llä on uusi ase ongelmaan, näyttävä ja jämäkänoloinen nuori naispääministeri, joka pukeutuu tyylikkäästi, käy trendikapakoissa, kuntoilee ja käyttää instagrammia. Jos se ei tehoa niin sitten ei mikään. Trendikkään ja nuorekkaan kotimaisen design-tuotteen mainostaminen sopii kuvaan oikein hyvin. Instagrammissa Sanna Marinilla on seuraajia puoli miljoonaa ja määrä on nousussa. Onkohan Sanna tehnyt itsestään roolimallin nuorille ihan tietoisesti? Luulisin niin. Onko Sanna keksinyt sen itse vai onko konsulttifirma neuvonut? Homma toimii, mutta tarkkana pitää olla. Mokailla ei saa. Rajoja voi kokeilla - sekin on on nuorekasta - mutta karkeita ylilyöntejä ei saisi tulla. Varsinainen hommakin - eli poliittisena johtaja toimiminen - pitäisi hoitaa ilman isompia takaiskuja. Jos Sanna onnistuu niin sillä voi olla suuri merkitys SDP:n tulevaisuudelle. Politiikka on kuitenkin arvaamatonta.

15

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen ajatellut juuri samoin. Nuorten ääniä kalastellakseen Sanna istuu ryyppäämässä nuorisopaikoissa. Pitää vaan olla varovainen suvusssa kulkevan alkoholismin kanssa.

      • Anonyymi

        Onhan siellä suvussa muutakin kuin a-holismi vrt Joelin miekkatemput.


    • Anonyymi

      Haukkuvat henkilökultista Persuja. Se ei ole mitään demareiden henkilön palvontaan/kulttiin verrattuna.

      • Anonyymi

        Jospa kuntavaalitappio toisi pienen järjenhitusen demareiden puuhiin.


    • Anonyymi

      joom, kaikki kallion tarja haloset on ihan marimekoissa ja
      sähköautoissa

    • Anonyymi

      Ei SDP:llä mitään ongelmia ole nuoria saada toimintaansa!
      Demarinuorissa on jäseniä enemmän, kuin esim.kokoomusnuorissa.

      • Anonyymi

        Yläikäraja 60 vuotta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yläikäraja 60 vuotta?

        Tosiasiassa demareilla on vanhin äänestäjäkunta.

        Puolueiden keski-iät

        vihreät: 42,9 vuotta
        perussuomalaiset: 53,6 vuotta
        kokoomus: 55,6 vuotta
        vasemmistoliitto: 55,9 vuotta
        keskusta: 59,9 vuotta
        SDP: 61,5 vuotta

        Ylen juttu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosiasiassa demareilla on vanhin äänestäjäkunta.

        Puolueiden keski-iät

        vihreät: 42,9 vuotta
        perussuomalaiset: 53,6 vuotta
        kokoomus: 55,6 vuotta
        vasemmistoliitto: 55,9 vuotta
        keskusta: 59,9 vuotta
        SDP: 61,5 vuotta

        Ylen juttu.

        Puolueiden keski-iät tarkoittavat jäsenistön keski-ikää. Enää ei ole tätä päivää sitoa itseään mihinkään puolueeseen, vaan toimia vapaana äänestäjänä joka tarvittaessa vaihtaa puolueen toiseen, jos se ei toimi äänestäjien toimivalla tavalla. Puoluejäsenyys sitoo ja antaa puolueille valtaa jäsenistön tahdon yli. Dreamerit nuorekkaana puolueena ei enää halua toimia vanhalla tavalla. Puoluekirjajäsenistö on tästä syystä keskimäärin vanhempaa, koska vain puoluepolitiikkaan pyrkivät ovat jäseniä vanhan kaartin lisäksi.


    • Anonyymi

      SDP: n kannattajissa on enemmän yli 80 vuotiaita kuin alle 60 vuotiaita.

      Nuorisokuppiloiden sijasta Sannan kannattaisi istua räkälöissä kaljalla, jotta entinen kannattajakunta säilyisi uskollisena ensi vaaleissa eikä katoaisi raitistuessaan persuihin.

    • Anonyymi

      Sanna voi juosta mutta ei voi piiloutua

      You can run, but you can't hide

      • Anonyymi

        Sanna juoksee vastuuta pakoon.


    • Anonyymi

      Suomen Dementikkojen Puoleen haaste on saada lisää dementikkoja.
      Muuten pääminikanisterin (Sanna Marionetti) puolue surkastuu.

    • Anonyymi

      SDP on dementtiaikäisten puolue. Siksi kuka tahansa alle 40 vuotias on kuningatar dementikkojen joukossa ja hänellä on tie vallan kammareihin avoinna.

    • Anonyymi

      Setämiesten porvaripuolueet on niin turn off.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      268
      45728
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      49
      11398
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      222
      10983
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9800
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8638
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      283
      6695
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3345
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3033
    9. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2903
    10. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      1
      2687
    Aihe