Onnistuuko trendi-Sanna nostamaan SDP:n nuorten suosikiksi?

SDP:n ongelmana on ollut nuorten hupeneva kannatus. Ongelma tuli näkyviin viime vuosisadan puolella ja se paheni milleniumin jälkeen. Vanha demariaate ei enää vedonnut nuoriin. Nuorten kannatus putosi alle 10%:n. Helsingissä muutos näkyy SDP:n kokonaiskannatuksessa, puolue on tippunut kolmanneksi. Ensin ajoi ohi statuspuolue kokoomus sitten ilmastopuolue vihreät. Kyseessä oli siis iso ongelma. Entisestä valtapuolueesta oli tulossa auringonlaskun puolue. Nyt kuitenkin SDP:llä on uusi ase ongelmaan, näyttävä ja jämäkänoloinen nuori naispääministeri, joka pukeutuu tyylikkäästi, käy trendikapakoissa, kuntoilee ja käyttää instagrammia. Jos se ei tehoa niin sitten ei mikään. Trendikkään ja nuorekkaan kotimaisen design-tuotteen mainostaminen sopii kuvaan oikein hyvin. Instagrammissa Sanna Marinilla on seuraajia puoli miljoonaa ja määrä on nousussa. Onkohan Sanna tehnyt itsestään roolimallin nuorille ihan tietoisesti? Luulisin niin. Onko Sanna keksinyt sen itse vai onko konsulttifirma neuvonut? Homma toimii, mutta tarkkana pitää olla. Mokailla ei saa. Rajoja voi kokeilla - sekin on on nuorekasta - mutta karkeita ylilyöntejä ei saisi tulla. Varsinainen hommakin - eli poliittisena johtaja toimiminen - pitäisi hoitaa ilman isompia takaiskuja. Jos Sanna onnistuu niin sillä voi olla suuri merkitys SDP:n tulevaisuudelle. Politiikka on kuitenkin arvaamatonta.

15

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen ajatellut juuri samoin. Nuorten ääniä kalastellakseen Sanna istuu ryyppäämässä nuorisopaikoissa. Pitää vaan olla varovainen suvusssa kulkevan alkoholismin kanssa.

      • Anonyymi

        Onhan siellä suvussa muutakin kuin a-holismi vrt Joelin miekkatemput.


    • Anonyymi

      Haukkuvat henkilökultista Persuja. Se ei ole mitään demareiden henkilön palvontaan/kulttiin verrattuna.

      • Anonyymi

        Jospa kuntavaalitappio toisi pienen järjenhitusen demareiden puuhiin.


    • Anonyymi

      joom, kaikki kallion tarja haloset on ihan marimekoissa ja
      sähköautoissa

    • Anonyymi

      Ei SDP:llä mitään ongelmia ole nuoria saada toimintaansa!
      Demarinuorissa on jäseniä enemmän, kuin esim.kokoomusnuorissa.

      • Anonyymi

        Yläikäraja 60 vuotta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yläikäraja 60 vuotta?

        Tosiasiassa demareilla on vanhin äänestäjäkunta.

        Puolueiden keski-iät

        vihreät: 42,9 vuotta
        perussuomalaiset: 53,6 vuotta
        kokoomus: 55,6 vuotta
        vasemmistoliitto: 55,9 vuotta
        keskusta: 59,9 vuotta
        SDP: 61,5 vuotta

        Ylen juttu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosiasiassa demareilla on vanhin äänestäjäkunta.

        Puolueiden keski-iät

        vihreät: 42,9 vuotta
        perussuomalaiset: 53,6 vuotta
        kokoomus: 55,6 vuotta
        vasemmistoliitto: 55,9 vuotta
        keskusta: 59,9 vuotta
        SDP: 61,5 vuotta

        Ylen juttu.

        Puolueiden keski-iät tarkoittavat jäsenistön keski-ikää. Enää ei ole tätä päivää sitoa itseään mihinkään puolueeseen, vaan toimia vapaana äänestäjänä joka tarvittaessa vaihtaa puolueen toiseen, jos se ei toimi äänestäjien toimivalla tavalla. Puoluejäsenyys sitoo ja antaa puolueille valtaa jäsenistön tahdon yli. Dreamerit nuorekkaana puolueena ei enää halua toimia vanhalla tavalla. Puoluekirjajäsenistö on tästä syystä keskimäärin vanhempaa, koska vain puoluepolitiikkaan pyrkivät ovat jäseniä vanhan kaartin lisäksi.


    • Anonyymi

      SDP: n kannattajissa on enemmän yli 80 vuotiaita kuin alle 60 vuotiaita.

      Nuorisokuppiloiden sijasta Sannan kannattaisi istua räkälöissä kaljalla, jotta entinen kannattajakunta säilyisi uskollisena ensi vaaleissa eikä katoaisi raitistuessaan persuihin.

    • Anonyymi

      Sanna voi juosta mutta ei voi piiloutua

      You can run, but you can't hide

      • Anonyymi

        Sanna juoksee vastuuta pakoon.


    • Anonyymi

      Suomen Dementikkojen Puoleen haaste on saada lisää dementikkoja.
      Muuten pääminikanisterin (Sanna Marionetti) puolue surkastuu.

    • Anonyymi

      SDP on dementtiaikäisten puolue. Siksi kuka tahansa alle 40 vuotias on kuningatar dementikkojen joukossa ja hänellä on tie vallan kammareihin avoinna.

    • Anonyymi

      Setämiesten porvaripuolueet on niin turn off.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      43
      10593
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6344
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4943
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4743
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4076
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3429
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3147
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3095
    Aihe