Tsau, mulla on ranteeseen ns. Ulkosyrjälle pikkurillin puolelle noussut patti, ei kovin iso mutta kipeä. Mustelma siitä löytyy myös ja se on käsivarressa/ranteessa mutta ei siis sormessa. En ole tätä mihinkään satuttanut ainakaan muistaakseni joten mistä voisi johtua. Ei estä käden toimintaa yms mutta koskettaessa kipeä ja mustelma siinä päällä. Toki jos kyynärnojaan menee tai käsivarrelle varaa painoa niin sattuu. Ideoita? Onko mahdollisesti joku ohimenevää patti vai ganglio tai vakava vaiva?
Kiitos jos vastaatte!
Ranteessa patti
3
770
Vastaukset
- Anonyymi
Seuraat vaan, että jos lähtee itsestään pois. Jos ei, niin sitten näytät sitä lekurille.
- Anonyymi
Mulla on molemmissa ranteissa juurikin pikkurillin puolella patti.Ei ole kipeä ja ei ole ikinä oireillut.Olen 45-vuotias nainen.
Se on luultavammin ganglio.Googlen haun ja kuvahaun perusteella.
Yleensä ranteen selkä- tai kämmenpuolelle sijoittuvalla gangliolla tarkoitetaan jännetupen tai nivelkapselin pullistumaa, joka sisältää kirkasta, hyytelömäistä eritettä. Ganglion syntyyn ei ole erityistä syytä, ja se on vaaraton muodostuma. Pullistuman lisäksi gangliosta aiheutuu joskus kipua ja, jos se esimerkiksi ranteessa painaa kyynär- tai keskihermoa, myös puutumista tai pistelyä.
Milloin hoitoon
Ranteeseen tullutta pattia on syytä käydä näyttämässä lääkärille. Epäiltäessä gangliota kyhmy voidaan tyhjentää neulalla. Jos sisältö on kirkasta hyytelöä, kyseessä on ganglio ja tyhjennys voi toimia samalla hoitona. Ganglio voi uusia mutta paranee yleensä ajan mittaan itsekseen ilman leikkaustoimenpiteitä.
Tyhjennyksistä huolimatta uusiutuva ganglio voidaan kuitenkin poistaa leikkaamalla, jos se aiheuttaa kipua tai haittaa toimintaa. Leikattukin ganglio voi uusia.
Ganglion ehkäisemiseksi ei tunneta keinoja.
Itse en tiedä minkä ikäisenä ovat ranteeseen tulleet.Vasta nyt tiedän mitä nämä patit ovat.Olen pitänyt niitä vaan ranteen luina.Ranteeni ovat siis ohkaset.
Jos haluat lisää tietoa niin googlettamalla löytyy kyllä asiaa tästä. - Anonyymi
onko patti kova vai pehmeä?Itselläni molemmat kovia eli kyseessä herneluu.Paikka ainakin täsmää ja patti tuntuu luulta eli ei ole pehmeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup323811- 1522347
Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene121957Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko201499Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731386J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen1101337Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3881280- 671265
- 821191
- 631165