80-palstalla on jatkuvaa häirintää ja kirjoittajien kiusaamista. Kokemukseni on, että pyytämäni herjoja ei ole poisteta, vaikka ne ovat pahoittaneet lukijoiden mielen, eivätkä liity ketjun aiheeseen mitenkään.
Ketjujen alareunassa mainitaan tuon tuostakin, kuinka monta vastausta on poistettu. Lukijat eivät tiedä. mitä kirjoituksia ne ovat, sillä ketjut ovat pitkiä. Emme tiedä, kenen tahdosta juuri ne kirjoitukset on poistettu. Ikävät herjat ja haistattelut kuitenkin ovat jääneet ketjuihin.
Nyt väitetään, että palstalla on joku luotsi, jonka oikeus on poistaa viestejä. Jos niin on, eikö kirjoittajien tulisi saada tieto ko. henkilöstä. Luotsin tulisi selittää, millaisia mielenilmaisuja hän ei hyväksy. Miten yhdellä osallistujalla olisi sellainen valta?
Onko palstallamme tosiaan joku tällainen erikoisoikeuden saanut kirjoittaja mukana?
Millaisia viestejä yp poistaa, kun herjat ja asiattomuudet saavat jäädä?
Onko palstoilla luotseja?
12
296
Vastaukset
- Anonyymi
Luotseja ei ole. Niiden avusta luovuttiin, koska he jättivät ylläpidon varjoonsa. Silloin palstojen moderointi oli tehokasta ja asiallista. Luotseilla oli foorumiinsa kuuluvaa tietoa.
Nyt kun luotseja ei ole, ei moderoijilla eli ylläpidolla ole enää mitään käsitystä foorumeiden asioista. Poistot ovat hyvin asiattomia ja monesti satunnaisia. Muutamalla sanalla sanoen: "Ei mitään järkeä".Miten poistot valitaan? Ihmettelen joskus, kun täysin asiattomia herjoja ei poisteta, mutta helmassa kuitenkin lukee, että niin ja niin monta kirjoitusta on poistettu.
- Anonyymi
Makriina kirjoitti:
Miten poistot valitaan? Ihmettelen joskus, kun täysin asiattomia herjoja ei poisteta, mutta helmassa kuitenkin lukee, että niin ja niin monta kirjoitusta on poistettu.
Sitä kuule ihmettelevät täällä kaikki muutkin.
- Anonyymi
70 ja 80 palstalla on paljon hämärää kommenttien poistoissa.
Jopa asiallisia aloituksiakin lähtee kuin telkkä pesästä 70 palstalla varsinkin,
mutta tosi brutaali rasistialoittaja saa riehua ihan rauhassa tehden keskimäärin noin aloituksen päivässä eli ainakin 365 vuodessa ! Olen tehnyt monta ilmoitusta niistä.
Ei tapahtu yhtään mitään ! Anteeksi kysymykseni, mutta suosiiko suomi24 ehkä persuja vai miten on laita ? Rasistisissa ihmisarvoa syvästi loukkaavissa aloituksissa ja kommenteissa kun ylistetään usein persuja eikä niitä aloituksia poisteta kuin harvoin ja liian pitkällä viiveelllä. Rasistiset aloitukset aiheuttavat henkistä pahoinvointia.- Anonyymi
Kerrotaan, että luotseja ei ole, mutta "vapaaehtoisia" luotseja on, luin jostain.
Eikö sellaista ihmistä saa kuriin, jos hän käyttää oikeuksiaan väärin,
stalkatakseen muita, kirjoittaakseen ala-arvoisia haistatteluja
ja poistelee viestejä valikoivasti, jopa omiaan, että saisi itsensä näyttämään "viattomalta"
ja syyttömältä palstan tulehtuneeseen ilmapiiriin, vaikka on sen aiheuttaja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerrotaan, että luotseja ei ole, mutta "vapaaehtoisia" luotseja on, luin jostain.
Eikö sellaista ihmistä saa kuriin, jos hän käyttää oikeuksiaan väärin,
stalkatakseen muita, kirjoittaakseen ala-arvoisia haistatteluja
ja poistelee viestejä valikoivasti, jopa omiaan, että saisi itsensä näyttämään "viattomalta"
ja syyttömältä palstan tulehtuneeseen ilmapiiriin, vaikka on sen aiheuttaja.Henkilö, jota ei ole, ei voi käyttää mitään oikeuksiakaan. Kyllä se on ylläpito, joka käyttää oikeuksiaan väärin.
Ennen oli luotseja ja palstat paljon paremmassa kunnossa kuin nyt.
- Anonyymi
jos joku häiriköi,on parempi ei osalistu hänen asiansa lainkaan tekstein.Siloin se loppuu kun häirikkö ei saa huomiota,ei mitän tilaa.Inostuu vain jos hänen tekstit komentoidaan lisää.
- Anonyymi
Siis kun annetaan vapaasti touhuta, touhuilu loppuu.
Minuun tuo ei ainakaan pätisi.
- Anonyymi
Onko tuo joka on kuin silmä,poistetut viestit lukema?
- Anonyymi
Karkasiko luonnoksesi palstalle? Ei oikein ajatus avaudu.
- Anonyymi
Kyllä luotseja totisesti kaivattaisiin, sillä ylläpidolla ei ole tietoa eikä taitoa moderointiin.
Esimerkki: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17133263/korkeasaaren-lautta-ajaa-aina-ylinopeutta. Eihän koko asia kuulu mitenkään laiva- tai risteilymatkailuun.
Samalta foorumilta noita häiriköintejä löytyy, kuten https://keskustelu.suomi24.fi/t/15391829/tarviiko-laivalle-ottaa-mukaan-makuupussi, https://keskustelu.suomi24.fi/t/17134538/malaysiassa-starttaa-risteily-ilman-paamaaraa, https://keskustelu.suomi24.fi/t/16776691/silja-europaa-uudistetaan-uudelle-reitille, https://keskustelu.suomi24.fi/t/17132694/casino-express-loytynyt-uumajan-ja-vaasan-valilta, https://keskustelu.suomi24.fi/t/17131616/onko-silja-linen-europassa-kolia, jne...
Varovaisesti arvioiden ainakin 90% viesteistä on puhdasta häiriköintiä, joista ylläpito ei näytä havaitsevan ainuttakaan.
Kyllä, asiantuntijoita eli luotseja tarvittaisiin!- Anonyymi
Aivan samaa foorumilla /matkailu/matkakohteet/aasia/thaimaa/pattaya. Sielläkin puhutaan kaikesta muusta paitsi Pattayan matkailusta. Vieläpä siten, että mainostaululle nostetaan aina nämä epäasiallisuudet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1731926Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561407Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva1981197Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561142Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus781092Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e381027- 62946
- 67937
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy212883Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali156846