Dieselpumpun vaihto

Anonyymi

Kyseessä Aixam Kubotan koneella. Dieselsuodattimen vaihdon jälkeen ei enää käynnisty pitkilläkään starteilla. Olisiko vika polttoainepumpussa? Jos sen vaihtaa, pitääkö tajuta muuta kuin vaihtaa uusi paikalleen eli mitään ajoituksia ei tarvitse osata tehdä? Entä jos ohittaisi sähköisellä, mistä sulakerasiasta voisi ottaa virtaa?

3

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitäiskö polttoainejärjestelmä ilmata ?

      • Anonyymi

        Osaatko sanoa miten se tapahtuu juuri tuossa järjestelmässä kun on mekaaninen pumppu? Ilmausruuviako löysälle ja starttia ja sitten ruuvi kiinni ja normaali käynnistysyritys? Vai vaatiiko jotain muuta?


    • Anonyymi

      Omassa autossa pumpataan käsipumpulla ennen käynnistystä , kun suodatin on vaihdettu. Jos autosi toimi ennen suodattimen vaihtoa, niin vika ei ole polttoainepumpussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5085
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      145
      2941
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1824
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe