Pontiac...

Anonyymi

Niin se on Pontiac ollut jo 10v automerkkinä historiaa.


Tuli tuossa mieleen katsellessa My classic car tv, ohjelmia. Ensimmäisestä kaudesta alkaen kaikki ladattu youtubeen. On hyviä juttuja

3

236

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pontiac elää vielä Firebirdinä, koska Floridassa virallisella lisenssillä niitä muuttavat.

      Tulisipa kadonneet merkit joskus takaisin Pontiac, Oldsmobile, Mercury...

      • Anonyymi

        Siitähän näkyi joku tosi-tv sarjakin, missä Camaroista koristeltiin Firebirdejä, ei nyt mikään erikoisen hyvä idea. Jenkit käyttää niistä nimitystä Firechicken.


    • Anonyymi

      Itsellä on Pontiac Fiero, ostin 15 vuotta sitten ksoka se oli mun nuoruuden haaveauto. Silloin kun sain ajokortin jollain Seinäjoella oli keltainen Fiero.'

      Sitten 15 vuotta sitten tuli ihan vahingossa vastaan viidellä tonnilla vähän ajettu keltainen Fiero GT V6, niin ostin harrasteautoksi, kiva peli.

      Nyt niitä ei enää sillä hinnalla saa, ei oikeastaan saa enää, nettiautossa ja Ruotsin Blocketissa ei ole yhtään Fieroa myynnissä, myös jenkeissä ja Saksassa niistä ppydetään jo yli kymppitonni jos on vähänkään kunnossa. Kaikki ovat jo harrastajilla, jotka ei niisät luovu. Itsekään en omaani myisi pois ainakaan alle 15 tonnin.

      On yllättävän hyvin toiminut, 15 vuodessa olen ajanut sillä vain kesäisin noin 50 000 ja hyvin on toiminut. En tiedä miksi sillä on niin huono maine, koska ei ole kertaakaan jättänyt välille, eikä mitään suurempaa korjausta tarvinnut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      172
      1196
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1043
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      820
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      752
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      668
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      37
      627
    8. 28
      615
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      611
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      599
    Aihe