mihin kristinuskon Jumala uskoo:
3. Mooseksen kirja:
4:1 Ja Herra puhui Moosekselle sanoen:
4:2 "Puhu israelilaisille ja sano: Jos joku erehdyksestä rikkoo jotakuta Herran käskyä vastaan ja tekee jotakin, mitä ei saa tehdä,
4:3 niin, jos voideltu pappi tekee rikkomuksen ja saattaa kansan vikapääksi, tuokoon rikkomuksensa tähden, jonka hän on tehnyt, virheettömän mullikan Herralle syntiuhriksi.
4:4 Ja vieköön mullikan ilmestysmajan ovelle Herran eteen ja laskekoon kätensä mullikan pään päälle ja teurastakoon mullikan Herran edessä.
4:5 Ja ottakoon se voideltu pappi mullikan verta ja vieköön sen ilmestysmajaan,
4:6 ja pappi kastakoon sormensa vereen ja pirskoittakoon verta seitsemän kertaa Herran edessä, pyhäkön esiripun edessä.
4:7 Ja pappi sivelköön sitä verta alttarin sarviin, jolla poltetaan hyvänhajuista suitsutusta Herran edessä ja joka on ilmestysmajassa; mullikan kaiken muun veren hän vuodattakoon ilmestysmajan oven edessä olevan polttouhrialttarin juurelle.
4:8 Ja kaiken syntiuhrimullikan rasvan hän erottakoon siitä pois, sekä sisälmyksiä peittävän rasvan että kaiken sisälmysten rasvan,
4:9 ja molemmat munuaiset ynnä niiden päällä lantiolihaksissa olevan rasvan ja maksanlisäkkeen, joka on irroitettava munuaisten luota,
4:10 samalla tavalla kuin se erotetaan pois yhteysuhrihärästä; ja pappi polttakoon ne polttouhrialttarilla.
4:11 Mutta mullikan nahan ja kaiken lihan ynnä pään ja jalat, sisälmykset ja ravan,
4:12 koko mullikan, hän vieköön leirin ulkopuolelle puhtaaseen paikkaan, johon tuhka heitetään, ja polttakoon sen halkojen päällä tulessa; siinä paikassa, johon tuhka heitetään, se poltettakoon.
4:13 Ja jos koko Israelin seurakunta erehdyksestä tekee rikkomuksen ja seurakunta ei siitä tiedä ja he rikkomalla jotakuta Herran käskyä vastaan ovat tehneet sellaista, mitä ei saa tehdä, ja niin joutuneet vikapäiksi,
4:14 ja jos sitten rikkomus, jonka he ovat tehneet sitä vastaan, tulee tunnetuksi, niin tuokoon seurakunta mullikan syntiuhriksi ja vieköön sen ilmestysmajan eteen.
4:15 Ja seurakunnan vanhimmat laskekoot kätensä mullikan pään päälle Herran edessä, ja mullikka teurastettakoon Herran edessä.
4:16 Ja voideltu pappi vieköön mullikan verta ilmestysmajaan.
4:17 Ja pappi kastakoon sormensa vereen ja pirskoittakoon sitä seitsemän kertaa Herran edessä, esiripun edessä.
4:18 Ja hän sivelköön sitä verta alttarin sarviin, joka on Herran edessä ilmestysmajassa; kaiken muun veren hän vuodattakoon ilmestysmajan oven edessä olevan polttouhrialttarin juurelle.
4:19 Ja hän erottakoon siitä pois kaiken rasvan ja polttakoon sen alttarilla
4:20 ja tehköön tälle mullikalle, niinkuin hän teki syntiuhrimullikalle; samalla tavalla hän sille tehköön. Kun pappi näin on toimittanut heille sovituksen, annetaan heille anteeksi.
4:21 Ja mullikan hän vieköön leirin ulkopuolelle ja polttakoon sen, niinkuin hän poltti edellisen mullikan; se on seurakunnan syntiuhri.
4:22 Jos päämies tekee rikkomuksen ja erehdyksestä rikkomalla jotakuta Herran, Jumalansa, käskyä vastaan tekee sellaista, mitä ei saa tehdä, ja niin joutuu vikapääksi,
4:23 ja hän sitten saa tietää rikkomuksensa, jonka hän on tehnyt, niin tuokoon uhrilahjanaan kauriin, virheettömän urospuolen,
4:24 ja laskekoon kätensä kauriin pään päälle ja teurastakoon sen siinä paikassa, jossa polttouhriteuraat Herran edessä teurastetaan; se on hänen syntiuhrinsa.
4:25 Ja pappi ottakoon syntiuhrin verta sormeensa ja sivelköön sitä polttouhrialttarin sarviin; muun veren hän vuodattakoon polttouhrialttarin juurelle.
4:26 Mutta kaiken sen rasvan hän polttakoon alttarilla, niinkuin yhteysuhrin rasvan. Kun pappi näin on toimittanut hänelle sovituksen hänen rikkomuksestansa, annetaan hänelle anteeksi.
4:27 Jos joku rahvaasta erehdyksestä rikkoo jotakuta Herran käskyä vastaan tekemällä sellaista, mitä ei saa tehdä, ja niin joutuu vikapääksi,
4:28 ja hän sitten saa tietää rikkomuksensa, jonka hän on tehnyt, niin tuokoon rikkomuksensa tähden, jonka hän on tehnyt, uhrilahjanaan vuohen, virheettömän naaraspuolen,
4:29 ja laskekoon kätensä tämän syntiuhriteuraan pään päälle ja teurastakoon sen polttouhripaikalla.
4:30 Ja pappi ottakoon sen verta sormeensa ja sivelköön sitä polttouhrialttarin sarviin; kaiken muun veren hän vuodattakoon alttarin juurelle.
4:31 Ja hän irroittakoon kaiken sen rasvan, niinkuin rasva irroitetaan yhteysuhrista, ja pappi polttakoon sen alttarilla suloisena tuoksuna Herralle.
Voi sitä taikauskon määrää,
54
72
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan muinoin oli enemmän voimissaan uskonnot joissa uhrataan satoa, karjaa jne. Vieläkin joissain uskonnoissa käydään uhraamassa samalla tavoin, olisiko jotain hindulaisuutta tms missä tänäkin päivänä annetaan esim ruokauhreja.
LS - Anonyymi
Miksi ihmeessä Jumala ei halunnut, että Jeesus uhrataan polttouhrina hänelle?
Jumalan olisi pitänyt antaa tarkat ohjeet Jeesuksen teurastuksesta, rasvojen ja sisäelimien poistoista jne..- Anonyymi
Veri olisi myös pitänyt pirskottaa ympäri uhrialttaria. Tämähän kuului juutalaisten taikauskoon.
Nykyuskovaiset kuitenkin "pesevät syntejään" virtuaalisesti Jeesuksen verellä. Onhan sekin melkoista taikauskoa. - Anonyymi
Olen aina ihmetellyt, että miksi se jumala saa niin paljon nautintoa siitä, että eläimiä tapetaan ja sitten poltetaan.
Raamatun tutkijat pitävät jumalaa sadistisena ja sitähän nämä uhraamisetkin ovat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen aina ihmetellyt, että miksi se jumala saa niin paljon nautintoa siitä, että eläimiä tapetaan ja sitten poltetaan.
Raamatun tutkijat pitävät jumalaa sadistisena ja sitähän nämä uhraamisetkin ovat.Lukeeko Raamatussa, että jumala söisi uhrattua lihaa?
En muista lukeneeni. Ainakin hän haistelee uhrilihan tuoksua, siitä on useampikin maininta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veri olisi myös pitänyt pirskottaa ympäri uhrialttaria. Tämähän kuului juutalaisten taikauskoon.
Nykyuskovaiset kuitenkin "pesevät syntejään" virtuaalisesti Jeesuksen verellä. Onhan sekin melkoista taikauskoa.Veri pitää pirskottaa seitsemän kertaa.Eikö kerta riitäisi.
Onhan tuo jumalalta melkoista taikauskoisuutta. - Anonyymi
Saatana tappoi Jeesuksen ja käytti siihen ristinpuuta, jota Roomalaiset sotilaat käyttivät.
Jeesus oli täysin synnitön.
Helluntailaisten eräs harhaoppi väittää että he ovat Jeesuksen kaltaisia täysin synnittömiä
heti syntymästään lähtien.
Parhami on sen niin sanonut ja kirjoittanut sen helluntailaisiin pyhiin kirjoituksiin.
Raamatusta sellaista oppia ei valitettavasti löydy. Mutta se ei helluntailaisia paljon hetkauta.
Heillä kun on valta tulkita Raamattua heidän oman oppinsa mukaiseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen aina ihmetellyt, että miksi se jumala saa niin paljon nautintoa siitä, että eläimiä tapetaan ja sitten poltetaan.
Raamatun tutkijat pitävät jumalaa sadistisena ja sitähän nämä uhraamisetkin ovat.Ei syntejä puhdistettu aina eläinuhreilla.
Jumalan sanaan sidottu vesi pesi syntejä pois jo Vanhan Testamentin aikana.. (nyk.kaste)
Jumalan läheisyyteen päästäkseen Leeviläiset pojat 1 kk iästä alkaen ja miehet piti puhdistaa synnistä näin. Aikuisilta lisäksi hiusten ja ihokarvojen ajaminen pois
4. Moos. 8:7
"Ja puhdistaaksesi heidät tee näin: Pirskoita heihin synnistä puhdistavaa vettä"
- Anonyymi
Voit kysyä näitä Jumalalta, kun olet tuomion edessä kuoltuasi, jos enää kykenet.
Ei kukaan joudu olemattoman epäjumalan tuomittavaksi.
Toivoisin tosin oikean jumalan olevan olemassa ja tuomitsevan kaltaisesi taikauskoiset.
- Anonyymi
Jumala rankaisi Poikaansa sillä rangaistuksella mikä on jokaisen syntiä tekevän rangaistus. Jeesus täytti lain, ilmoitti syntisten rangaistuksen. Jumala säätää mikä merkitys on uhreilla ja kaikella tuolla, ei ihminen. Jumala on säätänyt että se kenen puolesta ei ole uhria, tulee uhrata itsensä puolesta. Tätä uhrausta kutsutaan helvetiksi ja se on jokaisen päämäärä, kuka ei Kristusta ota vastaan. Ja on Jumalan tahto että jokainen kuka ei rakasta Jeesusta, menee kadotukseen. Koska vain täysin paha ihminen ei rakasta Jeesusta kuka on täysin hyvä ja viaton.
- Anonyymi
Tuohan on silkkaa taikauskoista idiotismia.
Enää ei ole paluuta tuollaiseen haaveilemaasi myyttien maailmaan, tietämys on antanut myyteillesi niille kuuluvan arvon - - taikauskoista roskaa.
Koeta nyt käyttäytyä kuten sivistyneeyt ihmiset. Nythän sinulle nauravat variksenpelättimetkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuohan on silkkaa taikauskoista idiotismia.
Enää ei ole paluuta tuollaiseen haaveilemaasi myyttien maailmaan, tietämys on antanut myyteillesi niille kuuluvan arvon - - taikauskoista roskaa.
Koeta nyt käyttäytyä kuten sivistyneeyt ihmiset. Nythän sinulle nauravat variksenpelättimetkin.Eipä minua kiinnosta mitä sinä siitä ajattelet. Noinhan Jumalaa vastaan kapinoiva ihminen suhtautuu hänen sanaansa. Harhat ovat katoavaisia, totuus pysyy muuttumattomana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä minua kiinnosta mitä sinä siitä ajattelet. Noinhan Jumalaa vastaan kapinoiva ihminen suhtautuu hänen sanaansa. Harhat ovat katoavaisia, totuus pysyy muuttumattomana.
Hyönteisillä ei ole neljää raajaa, vaikka kuinka Raamattu niin väittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyönteisillä ei ole neljää raajaa, vaikka kuinka Raamattu niin väittää.
Kuten sanottua sinä ylpeä ja itsekäs ihminen et tietenkään halua uskoa Jumalaan kuka pitää ylpeyttäsi ja itsekkyyttäsi halpana. Kuka haluaisi? Ja siitä tässä onkin kyse että haluaako. Eikä kukaan halua ellei Jumala anna halua uskoa, koska ihminen ei mihinkään pysty. Ötökän jaloista voi saivarrella (en itse tiedä missä kohtaa näin sanotaan, mutta laita tähän se Raamatun kohta niin tiedetään elätkö siinäkin kohtaa harhoissa).
Anonyymi kirjoitti:
Eipä minua kiinnosta mitä sinä siitä ajattelet. Noinhan Jumalaa vastaan kapinoiva ihminen suhtautuu hänen sanaansa. Harhat ovat katoavaisia, totuus pysyy muuttumattomana.
ISIS ja taleban ovat samaa mieltä sinusta, kapinoit vain heidän mielestään ainoaa oikeaa allahia vastaan.
- Anonyymi
Syntien sovitus ja synnin seurauksena tuleva rangaistus on eri asioita Raamatussa.
Jeesus sovitti synnit, mutta ei poistanut syntiä seuraavaa rangaistusta, joka tulee aina kärsittäväksi suvuttain aina kolmanteen ja neljänteen polveen asti.
Kyllä ihminen kuolee edelleen, otsasi hiessä pitää leipäsi syötä, maasta sinä olet tullut ja maaksi sinun pitää jälleen tuleman. Ei Jeesus perisynnin rangaistusta poistanut. Eikä vanhempien ja isovanhempien syntien rangaistusta poistanut.
2. Moos. 34:7 joka pysyy armollisena tuhansille, joka antaa anteeksi pahat teot, rikokset ja synnit, mutta ei kuitenkaan jätä rankaisematta, vaan kostaa isien pahat teot lapsille ja lasten lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen".
Helluntailaiset eivät ilman Pyhää Henkeä voi kuitenkaan tälläisiä asioita ymmrätää, koska heidän silmänsä on sokeat näkemään hengellisiä lakeja, joita Jumala on säätänyt koskemaan kaikkia ihmisä riippumatta siitä mitä liittoa kulloinkin eletään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syntien sovitus ja synnin seurauksena tuleva rangaistus on eri asioita Raamatussa.
Jeesus sovitti synnit, mutta ei poistanut syntiä seuraavaa rangaistusta, joka tulee aina kärsittäväksi suvuttain aina kolmanteen ja neljänteen polveen asti.
Kyllä ihminen kuolee edelleen, otsasi hiessä pitää leipäsi syötä, maasta sinä olet tullut ja maaksi sinun pitää jälleen tuleman. Ei Jeesus perisynnin rangaistusta poistanut. Eikä vanhempien ja isovanhempien syntien rangaistusta poistanut.
2. Moos. 34:7 joka pysyy armollisena tuhansille, joka antaa anteeksi pahat teot, rikokset ja synnit, mutta ei kuitenkaan jätä rankaisematta, vaan kostaa isien pahat teot lapsille ja lasten lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen".
Helluntailaiset eivät ilman Pyhää Henkeä voi kuitenkaan tälläisiä asioita ymmrätää, koska heidän silmänsä on sokeat näkemään hengellisiä lakeja, joita Jumala on säätänyt koskemaan kaikkia ihmisä riippumatta siitä mitä liittoa kulloinkin eletään.Jeesus uhrattin koko maailman syntien sovitukseksi.
1 Johanneksen kirje 2:2
“Ja hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman syntien.”
Matteus 25:40
“Totisesti minä sanon heille: kaikki, mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähäisimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle.”
Synnit tehdään kaikki Jumalaa vastaan, siis Jeesukselle kuka on niiden sovitus ristillä. Näin ollen ihmisiä myös rangaistaan siitä mitä he tekevät Jeesukselle, kuten yllä Jeesus omin sanoin kertoo. - Anonyymi
he-ma kirjoitti:
ISIS ja taleban ovat samaa mieltä sinusta, kapinoit vain heidän mielestään ainoaa oikeaa allahia vastaan.
Tottakai, ja niin sinäkin kiellät että Jeesus on ainoa totuus johon kaikkien tulee uskoa tai joutuvat iankaikkisuudeksi kadotukseen. Minä kapinoin sitä vastaan mihin sinä uskot yhtälailla. Kaikki uskovat jotain, mutta kaikki eivät ole oikeassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuten sanottua sinä ylpeä ja itsekäs ihminen et tietenkään halua uskoa Jumalaan kuka pitää ylpeyttäsi ja itsekkyyttäsi halpana. Kuka haluaisi? Ja siitä tässä onkin kyse että haluaako. Eikä kukaan halua ellei Jumala anna halua uskoa, koska ihminen ei mihinkään pysty. Ötökän jaloista voi saivarrella (en itse tiedä missä kohtaa näin sanotaan, mutta laita tähän se Raamatun kohta niin tiedetään elätkö siinäkin kohtaa harhoissa).
En ole sama jolle kirjoitit, mutta vastaan.
" Eikä kukaan halua ellei Jumala anna halua uskoa, koska ihminen ei mihinkään pysty."
Jumala ensin kieltäytyy antamasta uskoa, ja sitten rankaisee niitä uskonpuutteesta niitä, joille ei halunnut uskoa antaa. Joopa joo
"mutta laita tähän se Raamatun kohta niin tiedetään elätkö siinäkin kohtaa harhoissa"
3. Moos. 11:20-23 "Kaikki siivekkäät nelijalkaiset pikkueläimet olkoot teille iljetys. 21Siivekkäistä nelijalkaisista pikkueläimistä saatte kuitenkin syödä sellaisia maassa hyppiviä lajeja, joiden reidet nousevat muuta ruumista korkeammalle. 22 Näistä saatte syödä kaikkia heinäsirkka-, hepokatti-, kenttäsirkka- ja kulkusirkkalajeja. 23Kaikki muut siivekkäät nelijalkaiset pikkueläimet olkoot teille iljetys"
Se on aina huvittavaa huomata kun ateisti tuntee Raamatun uskovaista paremmin - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole sama jolle kirjoitit, mutta vastaan.
" Eikä kukaan halua ellei Jumala anna halua uskoa, koska ihminen ei mihinkään pysty."
Jumala ensin kieltäytyy antamasta uskoa, ja sitten rankaisee niitä uskonpuutteesta niitä, joille ei halunnut uskoa antaa. Joopa joo
"mutta laita tähän se Raamatun kohta niin tiedetään elätkö siinäkin kohtaa harhoissa"
3. Moos. 11:20-23 "Kaikki siivekkäät nelijalkaiset pikkueläimet olkoot teille iljetys. 21Siivekkäistä nelijalkaisista pikkueläimistä saatte kuitenkin syödä sellaisia maassa hyppiviä lajeja, joiden reidet nousevat muuta ruumista korkeammalle. 22 Näistä saatte syödä kaikkia heinäsirkka-, hepokatti-, kenttäsirkka- ja kulkusirkkalajeja. 23Kaikki muut siivekkäät nelijalkaiset pikkueläimet olkoot teille iljetys"
Se on aina huvittavaa huomata kun ateisti tuntee Raamatun uskovaista paremmin"Jumala ensin kieltäytyy antamasta uskoa, ja sitten rankaisee niitä uskonpuutteesta niitä, joille ei halunnut uskoa antaa. Joopa joo"
Paha on paha vaikkei sille armoa ja uskoa annettaisi. Suurinosa ihmisistäkin pitää pedofiilejä pahoina, vaikka heidän "tilansa" voidaan näyttää johtuvan fyysisistä eroavaisuuksista heidän aivoissaan ym. Samoin murhaajia. He ovat pahoja vaikka eivät pahuudelleen "mitään mahda".
Ateisti tuntee ne kohdat Raamatusta joihin hän turvaa omatuntonsa. Saivartelua kuten sanoin. Kuten huomaat, puhe on jaloista. Esimerkiksi heinäsirkalla voidaan katsoa olevan neljä jalkaa ja kaksi muuta raajaa joita se käyttää hyppimiseen. Tuon varaan perustat epäuskosi :D. Se selittääkin miksi israelilaiset kirjoituttivat kansansa epäonnistumiset kirjaan kun muut kansakunnat kirjoittavat vain voittonsa ja suuret saavutuksensa. Raamatttu on täynnä epäonnistumisia israelilaisilta. On jo yliluonnollista että tuollaisia kirjoituksia säilytetään näin pitkään. Samoin se on yliluonnollista että Raamattu opettaa ihmisluonnon vastaisesti, tunnustamaan viallisuutensa ja epäonnistumisensa. Näihin sinäkään et esimerkiksi pysty. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuten sanottua sinä ylpeä ja itsekäs ihminen et tietenkään halua uskoa Jumalaan kuka pitää ylpeyttäsi ja itsekkyyttäsi halpana. Kuka haluaisi? Ja siitä tässä onkin kyse että haluaako. Eikä kukaan halua ellei Jumala anna halua uskoa, koska ihminen ei mihinkään pysty. Ötökän jaloista voi saivarrella (en itse tiedä missä kohtaa näin sanotaan, mutta laita tähän se Raamatun kohta niin tiedetään elätkö siinäkin kohtaa harhoissa).
Sinä ylpeä, itsekäs taikauskoinen ihminen ja et tietenkään halua ajatella omalla järjelläsi, vaan turvaudut taikauskoisuuteen.
Mikä saa sinut uskomaan järjettömiin ajatusrakennelmiin?
Psykologiassa on käsite ”kognitiivinen dissonanssi”. Tämä tarkoittaa tapahtumaa, jossa ihminen joutuu myöntämään, että esim. hänen uskonnollinen vakaumuksensa, jonka varaan hän on koko elämänsä laskenut, onkin (ainakin osittain) valhetta.
Tällaisen ihmisen koko elämän perusta saattaa järkkyä ja syntyy erittäin suuri, suorastaan sietämätön, emotionaalinen ja psyykkinen pettymys, josta seuraa suuri tuska. Tämä on juuri se syy miksi te uskovaiset ette haluakaan ottaa huomioon ilmiselviä järjellisiä ja siis tiedollisia tosiasioita, vaan torjutte ne. On helpompaa jatkaa elämää valheellisessa maailmassa kuin myötää erehtyneensä ja siirtyä totuuksien pariin. Kognitiivinen dissonanssi selittää myös uskovaisten vainoharhaisen maailmankuvan.
3. Mooseksen kirja
11:20 Ja kaikkia siivellisiä pikkueläimiä, jotka liikkuvat neljällä jalalla, inhotkaa. Anonyymi kirjoitti:
Tottakai, ja niin sinäkin kiellät että Jeesus on ainoa totuus johon kaikkien tulee uskoa tai joutuvat iankaikkisuudeksi kadotukseen. Minä kapinoin sitä vastaan mihin sinä uskot yhtälailla. Kaikki uskovat jotain, mutta kaikki eivät ole oikeassa.
Taikausko on tarpeetonta, mutta toki tosiasioihin uskon enkä todellakaan kapinoi olematonta kristinuskonepäjumalan kolmasosaa kohtaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä ylpeä, itsekäs taikauskoinen ihminen ja et tietenkään halua ajatella omalla järjelläsi, vaan turvaudut taikauskoisuuteen.
Mikä saa sinut uskomaan järjettömiin ajatusrakennelmiin?
Psykologiassa on käsite ”kognitiivinen dissonanssi”. Tämä tarkoittaa tapahtumaa, jossa ihminen joutuu myöntämään, että esim. hänen uskonnollinen vakaumuksensa, jonka varaan hän on koko elämänsä laskenut, onkin (ainakin osittain) valhetta.
Tällaisen ihmisen koko elämän perusta saattaa järkkyä ja syntyy erittäin suuri, suorastaan sietämätön, emotionaalinen ja psyykkinen pettymys, josta seuraa suuri tuska. Tämä on juuri se syy miksi te uskovaiset ette haluakaan ottaa huomioon ilmiselviä järjellisiä ja siis tiedollisia tosiasioita, vaan torjutte ne. On helpompaa jatkaa elämää valheellisessa maailmassa kuin myötää erehtyneensä ja siirtyä totuuksien pariin. Kognitiivinen dissonanssi selittää myös uskovaisten vainoharhaisen maailmankuvan.
3. Mooseksen kirja
11:20 Ja kaikkia siivellisiä pikkueläimiä, jotka liikkuvat neljällä jalalla, inhotkaa.Sinä voit halutessasi uskoa että yhteiskunta kehittyy sattumalta sitä kohti, että maksaminen tapahtuu maksuvälineellä, jonka käyttöä rajoitetaan niiltä ketkä eivät alistu eliitin tahtoa tekemään. Jo nyt ihminen voidaan sulkea ulkopuolelle. Raamattu on tämän ilmoittanut, sinulle se ilmoitus ei kelpaa, etkä halua nähdä sitä edes, koska rakastat valhetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä voit halutessasi uskoa että yhteiskunta kehittyy sattumalta sitä kohti, että maksaminen tapahtuu maksuvälineellä, jonka käyttöä rajoitetaan niiltä ketkä eivät alistu eliitin tahtoa tekemään. Jo nyt ihminen voidaan sulkea ulkopuolelle. Raamattu on tämän ilmoittanut, sinulle se ilmoitus ei kelpaa, etkä halua nähdä sitä edes, koska rakastat valhetta.
...
Jos maailma olisi hitusenkaan sinun psykoottisten kuvitelmiesi kaltainen se ei etenisi tähän kontrolliyhteiskuntaan. Mutta koska Jumala on tämän säätänyt, se tapahtuu, ja sinä pahana ihmisenä suljet silmäsi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä ylpeä, itsekäs taikauskoinen ihminen ja et tietenkään halua ajatella omalla järjelläsi, vaan turvaudut taikauskoisuuteen.
Mikä saa sinut uskomaan järjettömiin ajatusrakennelmiin?
Psykologiassa on käsite ”kognitiivinen dissonanssi”. Tämä tarkoittaa tapahtumaa, jossa ihminen joutuu myöntämään, että esim. hänen uskonnollinen vakaumuksensa, jonka varaan hän on koko elämänsä laskenut, onkin (ainakin osittain) valhetta.
Tällaisen ihmisen koko elämän perusta saattaa järkkyä ja syntyy erittäin suuri, suorastaan sietämätön, emotionaalinen ja psyykkinen pettymys, josta seuraa suuri tuska. Tämä on juuri se syy miksi te uskovaiset ette haluakaan ottaa huomioon ilmiselviä järjellisiä ja siis tiedollisia tosiasioita, vaan torjutte ne. On helpompaa jatkaa elämää valheellisessa maailmassa kuin myötää erehtyneensä ja siirtyä totuuksien pariin. Kognitiivinen dissonanssi selittää myös uskovaisten vainoharhaisen maailmankuvan.
3. Mooseksen kirja
11:20 Ja kaikkia siivellisiä pikkueläimiä, jotka liikkuvat neljällä jalalla, inhotkaa.Ei tarvitse kuin katsoa finanssialan kehitystä niin näkee Raamatun olevan totuus. Sattumalta yhteiskunta ei kehity joka osa-alueella sellaiseksi että ostaminen ja myyminen tapahtuu vain tiettyjen globaalien toimijoiden sallimana. Raamattu on tämän etukäteen kertonut ja Jumala on sen säätänyt tapahtuvaksi. Mutta sinulle kaikki on sattumaa, kunnes Jumala silmäsi avaa, toivottavasti ei ole liian myöhäistä silloin.
- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Taikausko on tarpeetonta, mutta toki tosiasioihin uskon enkä todellakaan kapinoi olematonta kristinuskonepäjumalan kolmasosaa kohtaan.
Uskotko että koodaaja voi saada pelissä tapahtumaan asioita, jotka poikkeavat pelin normaalista kulusta? Samasta on kyse ihmeissä. ,🤦
Anonyymi kirjoitti:
Uskotko että koodaaja voi saada pelissä tapahtumaan asioita, jotka poikkeavat pelin normaalista kulusta? Samasta on kyse ihmeissä. ,🤦
Surkea vertaus. Koodari on todellinen, epäjumalasi ei.
- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Surkea vertaus. Koodari on todellinen, epäjumalasi ei.
Mistä sinä tiedät ettei Jumalaa ole? Olet melko dogmaattinen. Itse olen todennut että Jeesus on ja on meidät koodannut ja pystyy koodaamaan asiat miten haluaa. Itse asiassa Raamattu antaa ymmärtää monissa kohdin että Herran enkeli valmistaa tulevia asioita niin että ne tapahtuvat juuri kuten hän on luvannut, eli hän koodaa tulevaisuutta. Myös ihmisen dna on koodia. Hyvä vertaus siis. Sinua vaan ärsyttää kun Jeesus ei pidä sinun elämäntyylistäsi ja ajattelustasi.
Anonyymi kirjoitti:
Mistä sinä tiedät ettei Jumalaa ole? Olet melko dogmaattinen. Itse olen todennut että Jeesus on ja on meidät koodannut ja pystyy koodaamaan asiat miten haluaa. Itse asiassa Raamattu antaa ymmärtää monissa kohdin että Herran enkeli valmistaa tulevia asioita niin että ne tapahtuvat juuri kuten hän on luvannut, eli hän koodaa tulevaisuutta. Myös ihmisen dna on koodia. Hyvä vertaus siis. Sinua vaan ärsyttää kun Jeesus ei pidä sinun elämäntyylistäsi ja ajattelustasi.
Yhdestäkään jumalasta saati sitten jumalan kolmasosasta ei ole olemassa yhtään todistetta.
Näinollen totean kaikki esitetyt jumalat epäjumaliksi ja heidän olemassaolostaan valehtelevat valehtelijoiksi.Anonyymi kirjoitti:
"Jumala ensin kieltäytyy antamasta uskoa, ja sitten rankaisee niitä uskonpuutteesta niitä, joille ei halunnut uskoa antaa. Joopa joo"
Paha on paha vaikkei sille armoa ja uskoa annettaisi. Suurinosa ihmisistäkin pitää pedofiilejä pahoina, vaikka heidän "tilansa" voidaan näyttää johtuvan fyysisistä eroavaisuuksista heidän aivoissaan ym. Samoin murhaajia. He ovat pahoja vaikka eivät pahuudelleen "mitään mahda".
Ateisti tuntee ne kohdat Raamatusta joihin hän turvaa omatuntonsa. Saivartelua kuten sanoin. Kuten huomaat, puhe on jaloista. Esimerkiksi heinäsirkalla voidaan katsoa olevan neljä jalkaa ja kaksi muuta raajaa joita se käyttää hyppimiseen. Tuon varaan perustat epäuskosi :D. Se selittääkin miksi israelilaiset kirjoituttivat kansansa epäonnistumiset kirjaan kun muut kansakunnat kirjoittavat vain voittonsa ja suuret saavutuksensa. Raamatttu on täynnä epäonnistumisia israelilaisilta. On jo yliluonnollista että tuollaisia kirjoituksia säilytetään näin pitkään. Samoin se on yliluonnollista että Raamattu opettaa ihmisluonnon vastaisesti, tunnustamaan viallisuutensa ja epäonnistumisensa. Näihin sinäkään et esimerkiksi pysty.(Unohdin kirjautua aiempaa, 22.09.2021 21:36 lähettettyä viestiä kirjoittaessa.)
” Paha on paha vaikkei sille armoa ja uskoa annettaisi.”
Jaahas. En näe miten tämä varsinaisesti liittyy kommenttiini. Kiistätkö johtopäätöksen jonka esitin aiemmin: Jumala ensin kieltäytyy antamasta uskoa, ja sitten rankaisee uskonpuutteesta niitä, joille ei halunnut uskoa antaa.
” Suurinosa ihmisistäkin pitää pedofiilejä pahoina, vaikka heidän "tilansa" voidaan näyttää johtuvan fyysisistä eroavaisuuksista heidän aivoissaan ym.”
En tiedä kuinka suuri osa pitää pedofiilejä sinänsä pahoina pedofilian takia. Sen sijaan sen motivoimia tekoja tekeviä, esim. lapsia raiskaavia, pedofiilejä pidetään pahoina.
” Samoin murhaajia. He ovat pahoja vaikka eivät pahuudelleen "mitään mahda".”
Siis mielestäsi murha, ts. harkittu tappo, ei ole harkinnanvarainen asia?
” Ateisti tuntee ne kohdat Raamatusta joihin hän turvaa omatuntonsa.”
Miksi valehtelet? En mä turvaa omaatuntoani yhteenkään raamatunkohtaan. Silti tunnen monia raamatunkohtia
” Saivartelua kuten sanoin. Kuten huomaat, puhe on jaloista.”
Oikeastaan puhe oli siitä, väitetäänkö Raamatussa, että hyönteisillä on neljä jalkaa.
” Esimerkiksi heinäsirkalla voidaan katsoa olevan neljä jalkaa ja kaksi muuta raajaa joita se käyttää hyppimiseen.”
Niin, niin, Raamatun sanoillehan aina voi keksiä hatusta uusia merkityksiä, jos hankalan kohdan selittäminen sitä vaatii.
” Tuon varaan perustat epäuskosi”
En perusta. Miksi taas valehtelet? Perustan epäuskoni siihen, että Jumalasta ei ole mitään objektiivisia todisteita, eikä ole mitään keinoa tarkistaa subjektiivisten todisteiden paikkansapitävyyttä.
” Se selittääkin miksi israelilaiset kirjoituttivat kansansa epäonnistumiset kirjaan kun muut kansakunnat kirjoittavat vain voittonsa ja suuret saavutuksensa.”
Oletan nyt ettet valehtele, vaan olet vain mennyt uskomaan sokeasti tuon uskovaisten järjestelmällisesti kierrettämän törkeän valheen. Kreikkalaiset, roomalaiset, egyptiläiset kertoivat kansojensa vastoinkäymisistä ja kirjasivat niitä huolellisesti muistiin
” Raamatttu on täynnä epäonnistumisia israelilaisilta.”
Liviuksen ”ab urbe condida” on täynnä epäonnistumisia roomalaisilta, Herodotoksen "Historia" on täynnä epäonnistumisia kreikkalaisilta jne.
” On jo yliluonnollista että tuollaisia kirjoituksia säilytetään näin pitkään.”
A: ovatko myös muiden kansojen epäonnistumisista kertovat teokset yliluonnollisesti säilyneitä?
B: miten pitkään tuollaiset teokset voivat säilyä ilman yliluonnollista apua?
” Samoin se on yliluonnollista että Raamattu opettaa ihmisluonnon vastaisesti, tunnustamaan viallisuutensa ja epäonnistumisensa.”
Kyllä tuota samaa ihmisten puutteellisuutta ja vikaisuutta toistellaan kaikkien kansojen teksteissä. Ihmisen pitäminen puutteellisena on nimenomaan hyvin ihmisluonnon mukaista.
” Näihin sinäkään et esimerkiksi pysty.”
Tietenkin pystyn. miksi jälleen kerran valehtelet?- Anonyymi
Michelarkangelo kirjoitti:
(Unohdin kirjautua aiempaa, 22.09.2021 21:36 lähettettyä viestiä kirjoittaessa.)
” Paha on paha vaikkei sille armoa ja uskoa annettaisi.”
Jaahas. En näe miten tämä varsinaisesti liittyy kommenttiini. Kiistätkö johtopäätöksen jonka esitin aiemmin: Jumala ensin kieltäytyy antamasta uskoa, ja sitten rankaisee uskonpuutteesta niitä, joille ei halunnut uskoa antaa.
” Suurinosa ihmisistäkin pitää pedofiilejä pahoina, vaikka heidän "tilansa" voidaan näyttää johtuvan fyysisistä eroavaisuuksista heidän aivoissaan ym.”
En tiedä kuinka suuri osa pitää pedofiilejä sinänsä pahoina pedofilian takia. Sen sijaan sen motivoimia tekoja tekeviä, esim. lapsia raiskaavia, pedofiilejä pidetään pahoina.
” Samoin murhaajia. He ovat pahoja vaikka eivät pahuudelleen "mitään mahda".”
Siis mielestäsi murha, ts. harkittu tappo, ei ole harkinnanvarainen asia?
” Ateisti tuntee ne kohdat Raamatusta joihin hän turvaa omatuntonsa.”
Miksi valehtelet? En mä turvaa omaatuntoani yhteenkään raamatunkohtaan. Silti tunnen monia raamatunkohtia
” Saivartelua kuten sanoin. Kuten huomaat, puhe on jaloista.”
Oikeastaan puhe oli siitä, väitetäänkö Raamatussa, että hyönteisillä on neljä jalkaa.
” Esimerkiksi heinäsirkalla voidaan katsoa olevan neljä jalkaa ja kaksi muuta raajaa joita se käyttää hyppimiseen.”
Niin, niin, Raamatun sanoillehan aina voi keksiä hatusta uusia merkityksiä, jos hankalan kohdan selittäminen sitä vaatii.
” Tuon varaan perustat epäuskosi”
En perusta. Miksi taas valehtelet? Perustan epäuskoni siihen, että Jumalasta ei ole mitään objektiivisia todisteita, eikä ole mitään keinoa tarkistaa subjektiivisten todisteiden paikkansapitävyyttä.
” Se selittääkin miksi israelilaiset kirjoituttivat kansansa epäonnistumiset kirjaan kun muut kansakunnat kirjoittavat vain voittonsa ja suuret saavutuksensa.”
Oletan nyt ettet valehtele, vaan olet vain mennyt uskomaan sokeasti tuon uskovaisten järjestelmällisesti kierrettämän törkeän valheen. Kreikkalaiset, roomalaiset, egyptiläiset kertoivat kansojensa vastoinkäymisistä ja kirjasivat niitä huolellisesti muistiin
” Raamatttu on täynnä epäonnistumisia israelilaisilta.”
Liviuksen ”ab urbe condida” on täynnä epäonnistumisia roomalaisilta, Herodotoksen "Historia" on täynnä epäonnistumisia kreikkalaisilta jne.
” On jo yliluonnollista että tuollaisia kirjoituksia säilytetään näin pitkään.”
A: ovatko myös muiden kansojen epäonnistumisista kertovat teokset yliluonnollisesti säilyneitä?
B: miten pitkään tuollaiset teokset voivat säilyä ilman yliluonnollista apua?
” Samoin se on yliluonnollista että Raamattu opettaa ihmisluonnon vastaisesti, tunnustamaan viallisuutensa ja epäonnistumisensa.”
Kyllä tuota samaa ihmisten puutteellisuutta ja vikaisuutta toistellaan kaikkien kansojen teksteissä. Ihmisen pitäminen puutteellisena on nimenomaan hyvin ihmisluonnon mukaista.
” Näihin sinäkään et esimerkiksi pysty.”
Tietenkin pystyn. miksi jälleen kerran valehtelet?Jumala antaa uskon ja armon kenelle haluaa. Sinulle sitä ei ole annettu, minulle on. Sinä jatkat pimeydessä elämistä helvettiin asti ellei Jumala silmiäsi avaa. Seuraavaksi varmaan valitat kuinka hyvä Jumala voisi olla niin "epäoikeudenmukainen" vaikka itse et halua häneen uskoa. Jumalan Kaikkivaltius ei poista ihmisen vastuuta ja omaa tahtoa, ihminenhän tekee, jos ei ole orjana, aina sen mukaan mitä itse tahtoo. Kanssasi on turha keskustella niin kauan kun et tahdo uskoa Jeesusta, vaan elää itsekkäästi itsellesi. Siihen Jumala on sinut ajanutkin, omaa pahaa tahtoasi toteuttamaan. Valehtelemaan toisille ja itsellesi.
Anonyymi kirjoitti:
Jumala antaa uskon ja armon kenelle haluaa. Sinulle sitä ei ole annettu, minulle on. Sinä jatkat pimeydessä elämistä helvettiin asti ellei Jumala silmiäsi avaa. Seuraavaksi varmaan valitat kuinka hyvä Jumala voisi olla niin "epäoikeudenmukainen" vaikka itse et halua häneen uskoa. Jumalan Kaikkivaltius ei poista ihmisen vastuuta ja omaa tahtoa, ihminenhän tekee, jos ei ole orjana, aina sen mukaan mitä itse tahtoo. Kanssasi on turha keskustella niin kauan kun et tahdo uskoa Jeesusta, vaan elää itsekkäästi itsellesi. Siihen Jumala on sinut ajanutkin, omaa pahaa tahtoasi toteuttamaan. Valehtelemaan toisille ja itsellesi.
” Jumala antaa uskon ja armon kenelle haluaa.”
Niin, ja eikös se siis ole niin, että jumalasi rankaisee niitä, joille ei antanut uskoa, siitä ettei antanut heille uskoa?
”Sinulle sitä ei ole annettu, minulle on. Sinä jatkat pimeydessä elämistä helvettiin asti ellei Jumala silmiäsi avaa.”
Eli jumalasi heittää minut helvettiin koska ei halunnut avata silmiäni.
”Seuraavaksi varmaan valitat kuinka hyvä Jumala voisi olla niin "epäoikeudenmukainen" vaikka itse et halua häneen uskoa.”
Ei kyse ole mistään haluamisesta. En mä voi päättää alkavani uskoa johonkin jumalaan. En usko Jumalaan siksi, että Jumalasta ei ole objektiivisia todisteita, kuten jo kerroin. Olen valmis muuttamaan kantaani heti kun sellaisia tarjotaan. Valehtelusi turhauttaa, mutta ymmärrän toki että hartaana uskovaisena et pidä törkeää ja silmitöntä valehtelua mitenkään tuomittavana.
Ja eihän minun uskoni tai epäuskoni Jumalaan vaikuttaa siihen, onko Jumala mielestäni oikeudenmukainen vai ei. Miten voi olla niin monelle uskovalle tuntuu olevan täysin käsittämätön asia, että väitetyn olennon väitettyjä ominaisuuksia voi tarkastella ilman että uskoo olentoon?
”Jumalan Kaikkivaltius ei poista ihmisen vastuuta ja omaa tahtoa, ihminenhän tekee, jos ei ole orjana, aina sen mukaan mitä itse tahtoo.”
Entä sitten? Jumala silti antaa uskon vain niille joille itse haluaa sen antaa. Vai väitätkö että ihminen voi vaikuttaa jumalasi päätöksiin?
”Kanssasi on turha keskustella niin kauan kun et tahdo uskoa Jeesusta”
Näinhän tässä yleensä: uskovainen naureskelee rehvakkaana vastauksessaan, mutta sitten kun hänen väitteensä käsittelee perusteellisesti, esittää kiusallisia kysymyksiä ja haastaa valheet, niin alkaa tekosyiden keksiminen sille miksi uskova pakenee raukkamaisesti keskustelusta. Eipä enää olekaan tarjottavana nauruhymiöitä.
”Siihen Jumala on sinut ajanutkin, omaa pahaa tahtoasi toteuttamaan.”
No osoita sitten valituksesi jumalallesi äläkä minulle.
”Valehtelemaan toisille ja itsellesi.”
Mitä minä olen valehdellut? Minua sinä syytät keksityistä valheista, mutta ilmeisesti sinua ei tippaakaan haittaa se, että sinulle on valehdeltu, että muut kansat kuin juutalaiset eivät muka olisi
- Anonyymi
Jumala viha vääryyttä ja kaikkea pahuutta saastaisuutta ja syntisyyttä.Jumala näyttää kuinka siinä käy vanhassa testamentissa ja hävittää lierot ja kierot.
Lierot ja kierot on ruvennut pelkään ja huutaa saatanaa apuun pääsee piiloutuun joukkoon Jumalan vihaa.
Ei pimeys ymmärrä valosta mitää. Valossa ei ole pimeyttä,
Jeesus ilmestyi Paavalille Saulukselle valo oli kirkkaampi kuin keskipäivällä paahtava aurinko.
Rienaajien on pakko ylittää itsensä, muuten kova kankkunen iskee.
Narsistien häijy käyttäytyminen johtuukin hyvin matalasta itsetunnosta.- Anonyymi
Itsehän sinä olet liero ja kiero. Syytät rehellisiä ja järkeviä ihmisiä rienaajiksi. He yrittävät vain torjua taikauskojen ja valheellisten sekä virheellisten tietojen levittämistä.
- Anonyymi
Hebr.11:22 Uskon kautta muistutti Joosef loppunsä lähetessä Israelin lasten lähdöstä ja antoi määräyksen luistansa. 1Moos.50:1-7 Ja Joosef vaipui isänsä kasvoja vasten, itki siinä kumartuneena hänen ylitsensä ja suuteli häntä. Sitten Joosef käski lääkäreitä, jotka olivat hänen palveluksessaan, balsamoimaan hänen isänsä, ja lääkärit balsamoivat Israelin. Siihen kului neljäkymmentä päivää, sillä niin pitkä aika kuluu balsamoimiseen. Ja egyptiläiset itkivät häntä seitemänkymmentä päivää. Sittenkuin hänen mtistoksensa vietetty suruaika oli päättynyt, puhui Joosef faraon hoviväelle: Jos olen saanut armon teidän silmienne edessä, niin puhukaa minun puolestani faraolle näin: Isani vannotti minua sanoen: Katso, minä kuolen, hautaa minut omaan hautaan, jonka olen kaivanut itselleni Kanaanin maassa. Anna minun siis mennä nyt mennä hautaamaan isäni; sitten palaan takaisin. Farao vastasi: Mene hautaamaan isäsi sen valan mukaan, jonka olet hänelle vannonut. Niin Joosef meni hautaamaan isänsä, ja hänen kansaan menivät kaikki faraon palveliat, hänen hovinsa vanhemmat ja kaikki Egyptin maan vanhimmat. 1Moos.50:25_26 Ja Joosef vannotti Israelin pokia sanoen: Kun Jumala pitää huolen teistä, viekää silloin minun luuni täältä. Ja Joosef kuoli sadan kymmenen vuoden vanhana. Ja hänet balsamoitiin ja pantiin arkuun Egyptissä.
- Anonyymi
1Moos.50:2 Biblia (1776) Ja Joseph käski palvelioitansa lääkäreitä voidella isäänsä; ja lääkärit voitelivat Israelia.
- Anonyymi
Joseph käski palvelioitansa
Miten se nyt sieluun vaikuttaa, puhdistuuko sinun sielusi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joseph käski palvelioitansa
Miten se nyt sieluun vaikuttaa, puhdistuuko sinun sielusi?Raamatun mukaan Jumala puhdistaa sielun kaikesta synnistä ja syyllisyydestä Kristittyjen kasteessa (ei lahkokasteissa,)
- Anonyymi
2. Sam. 12:13
Niin Daavid sanoi Naatanille: "Minä olen tehnyt syntiä Herraa vastaan". Naatan sanoi Daavidille: "Niin on myös Herra antanut sinun syntisi anteeksi; sinä et kuole.
2. Sam. 12:15
Sitten Naatan meni kotiinsa. Ja Herra löi lasta, jonka Uurian vaimo oli Daavidille synnyttänyt, niin että se sairastui vaikeasti.
18 Seitsemäntenä päivänä lapsi kuoli. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
2. Sam. 12:13
Niin Daavid sanoi Naatanille: "Minä olen tehnyt syntiä Herraa vastaan". Naatan sanoi Daavidille: "Niin on myös Herra antanut sinun syntisi anteeksi; sinä et kuole.
2. Sam. 12:15
Sitten Naatan meni kotiinsa. Ja Herra löi lasta, jonka Uurian vaimo oli Daavidille synnyttänyt, niin että se sairastui vaikeasti.
18 Seitsemäntenä päivänä lapsi kuoli.Helluntailaiset joutuvat kieltämään tuollaiset kohdat, koska heidän harhaoppinsa rajaa syntikäsitteen vain ihmisen itsensä tekemiin tekoihin. Lapset ovat heidän oppinsa mukaan Jeesuksen kaltaisia täysin synnittömiä.
Raamatun syntikäsite on kuitenkin paljon laajempi, kuin vain omat tekosynnit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helluntailaiset joutuvat kieltämään tuollaiset kohdat, koska heidän harhaoppinsa rajaa syntikäsitteen vain ihmisen itsensä tekemiin tekoihin. Lapset ovat heidän oppinsa mukaan Jeesuksen kaltaisia täysin synnittömiä.
Raamatun syntikäsite on kuitenkin paljon laajempi, kuin vain omat tekosynnit.Raamatun totuus on kuitenkin sellainen, että kaikki syntinlangenneen ihmisen sukuun syntyvät ovat syntisiä heti sikiämisestään alkaen.
Kaikki Amerikasta samoihin aikoihin tulleet uususkonnot (Jehovantodistajat,Helluntailaiset,Mormonit,Adventistit) heillä kaikilla on Raamatusta poikkeava syntikäsitys, joka perustuu heidän omiin oppeihinsa.
Raamatun oppi kaikkien ihmisten syntisyydestä heti sikiämisestä alkaen.
"Room. 5:12 Sentähden, niinkuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun totuus on kuitenkin sellainen, että kaikki syntinlangenneen ihmisen sukuun syntyvät ovat syntisiä heti sikiämisestään alkaen.
Kaikki Amerikasta samoihin aikoihin tulleet uususkonnot (Jehovantodistajat,Helluntailaiset,Mormonit,Adventistit) heillä kaikilla on Raamatusta poikkeava syntikäsitys, joka perustuu heidän omiin oppeihinsa.
Raamatun oppi kaikkien ihmisten syntisyydestä heti sikiämisestä alkaen.
"Room. 5:12 Sentähden, niinkuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet."Kuinka voit ottaa skitsofreniaa sairastaneen Paavalin järjettömän lapsellisten hörinät todesta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun totuus on kuitenkin sellainen, että kaikki syntinlangenneen ihmisen sukuun syntyvät ovat syntisiä heti sikiämisestään alkaen.
Kaikki Amerikasta samoihin aikoihin tulleet uususkonnot (Jehovantodistajat,Helluntailaiset,Mormonit,Adventistit) heillä kaikilla on Raamatusta poikkeava syntikäsitys, joka perustuu heidän omiin oppeihinsa.
Raamatun oppi kaikkien ihmisten syntisyydestä heti sikiämisestä alkaen.
"Room. 5:12 Sentähden, niinkuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet."Et osaa lukea, etkä ymmärrä sitä, mitä kopiot Raamatusta: "kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet." Kaikki tekevät syntiä, mutta jokaisen on kuoltava omien syntien takia, ei Aadamin syntien. Lapset eivät kanna isiensä syntejä.
Älköön isiä rangaistako kuolemalla lasten tähden älköönkä lapsia isien tähden; kukin rangaistakoon kuolemalla oman syntinsä tähden.
Jokaisen on kuoltava oman syntivelkansa tähden.
Pikkulapsilla ei ole kadottavia syntejä. Mutta sinä teet syntiä tahllisesti ja tietoisesti. jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä,
- Anonyymi
3Moos.24:11-20 Ja israelilaisen vaimon poika pilkkasi Herran nimeä ja kirosi stä. Sillon he toivat hänet Mooseksen eteen. Ja hänen äitinsä nimi oli Selomit, Dibrin tytär, Daanin sukukunnasta. Ja he panivat hänet vankeuteen, kunnes heille ilmoitettaisiin Herran vastaus. Ja Herra puhui Moosekselle sanoen: Vie kirooja leirin ulkopuolelle, ja kaikki jotka kuulivat sen, laskekoon kätensä hänen päänsä päälle, ja koko kansa kivittäköön hänet. Ja puhu israelilaisille ja sano: Kuka ikinä Jumalaansa kiroaa, se joutuu syynalaiseksi. Ja joka Herran nimeä pilkkaa, rangaistakoon kuolemalla; koko kansa kivittäköön hänet kuoliaaksi. Olipa se muukalainen tai maassa syntynyt, joka pilkkaa Herran nimeä, hänet surmattakoon. Jos joku lyö kuoliaaksi ihmisen, kenet hyvänsä, hänet rangaistakoon kuolemalla. Mutta joka lyö kuoliaaksi kotieläimen, korvatkoon sen: henki hengestä. Ja joka tuottaa lähimmäisellensä vamman, sille tehköön, niinkuin hänkin on tehnyt: ruhje ruhjeesta, silmä silmästä, hammas hampaasta; saman vamman, jonka hän on toiselle tuottanut, saakoon hän itsekin.
- Anonyymi
Jumalahan määrää murhasta kuolemantuomion. Miksi Suomessakin annetaan vain elinkautinen?
- Anonyymi
4Moos.15:32-41 Israelilaisten oleskellessa erämaassa tavattiin mies kokoamassa puita sapatinpäivänä. Niin ne, jotka hänet tapasivat puita kokoamassa, toivat hänet Mooseksen ja Aaronin ja koko seurakunnan eteen. Ja he panivat hänet vankeuteen, koska ei ollut vielä määrätty, mitä hänelle oli tehtävä. Mutta Herra sanoi Moosekselle: Se mies rangaistakoon kuolemalla, koko seurakunta kivittäköön hänet leirin ulkopuolella. Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oli Moosekselle käskyn antanut. Ja Herra puhui Moosekselle sanoen: Puhu israelilaisille ja sano heille, että heidän on sukupolvesta sukupolveen tehtävä itsellensä tupsut viittojensa kulmiin ja sidottava kulmien tupsuihin punainen lanka. Ne tupsut olkoon teillä, että te, kun ne näette, muistaisitte kaikki Herran käskyt ja ne täytäisitte ettekä seuraisi sydämenne ettekä silmienne himoja, jotka houkuttelevat teitä haureuteen; niin muistakaa ja täyttäkää kaikki minun käskyni ja olkaa pyhät Jumalallenne. Minä olen Herra, teidän Jumalanne, joka vei teidät pois Egyptin maasta ollakseni teidän Jumalanne. Minä olen Herra, teidän Jumalanne. 5Moos.22:12. Matt.23:4-10
- Anonyymi
Toivottavasti Räsäsen Paivi ei keksi tuota tapausta raamatusta. Hän sen nähtyään saattaa alkas vaatimaan kuolemanrangaistusta sunnuntaina työtätekeville.
- Anonyymi
2Sam.6:6-8 Mutta kun he tulivat Naakotin puimatantereen luo, ojensi Ussa kätensä Jumalan arkkiin ja tartui siihen, sillä härät kompastuivat. Silloin Herran viha syttyi Ussaa kohtaan, ja Jumala löi hänet siinä hänen hairahduksensa tähden, niin että hän kuoli siihen, Jumalan arkin ääreen. Mutta Daavid pahastui siitä, että Herra niin oli murtanut Ussan. Siitä se paikka sai nimekseen Peres-Ussa, aina tähän päivään asti. 1Aikak.13:9-11 Mutta kun he tulivat Kiidonin puimatantereen luo, ojensi Ussa kätensä tarttuaksensa arkkiin, sillä härät kompastuivat. Silloin Herran viha syttyi Ussaa kohtaan, ja hän löi hänet sentähden, että hän oli ojetanut kätensä arkkiin, ja niin hän kuoli siihen, Jumalan eteen. Mutta Daavid pahastui siitä, että Herra niin oli murtanut Ussan. Siitä sen paikan nimenä on Peres-Ussa vielä tänäkin päivänä.
- Anonyymi
2Sam.6:6-8 Biblia (1776) Ja kun he tulivat Nahonin riihen tykö, otti Ussa Jumalan arkin ja pitali sitä, sillä härät menivät sivuin tietä. Niin Herran viha julmistui Ussan päälle, ja Jumala löi hänet tyhmyytensä tähden, niin että hän kuoli siinä Jumalan arkin tykönä. Silloi tuli David murheelliseksi, että Herra niin repäisi Ussan. Ja kutsui sen paikan PeretsUssa, tähän päivään asti.
- Anonyymi
Anonyymi 20.09.2021 17:44.
Raamattuun on kirjoitettu:
”Joka teistä on synnitön, se heittäköön häntä ensimmäisenä kivellä”
(Itse en usko raamattuun se on kansalliseepos kuten Kalevala).
Lestadiolaiset antavat syntejä anteeksi mutta
helluntalaiset tuomitsevat ihmisiä.
Kuka teille on antanut oikeuden tuomita ketään?
Kaikki uskonnot perustuvat kuoleman pelkoon
tätä harrastivat mm faaraot siis jo ennen kristinuskoa.
Itse uskon evoluutioon.
Elämä jatkuu lapsissamme. - Anonyymi
3Moos.4:31 Biblia (1776) Ja kaiken hänen lihavuutensa pitää erottaman, niinkuin hän eroitti kiitosuhrin lihavuuden: ja papin pitää sen poltaman alttarilla makeaksi hajuksi Herralle. Ja niin pitää papin häntä sovittaman, ja se annetaan anteeksi hänelle.
- Anonyymi
3Moos.4:32 Biblia. Mutta jos hän tuo lampaan rikosuhriksi, niin tuokaat virhettömän uuhen.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu842119Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu4232001Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1101390Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä751357- 671283
Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien.
Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien. Norjassa on käynnissä ve1071025Haluatko tietää totuuden?
Olen kyllästynyt sinuun. Et herätä enää mielenkiintoa. Samat jutut x 100. Kuten narskuilla aina. Samalla tunnen myötätun81982Sofia Virta pyyhkii pöytää Keskisarjalla A studiossa
Hurjaa on meno. Keskisarja ihan kanveesissa.266977Teräväkielinen Virta jauhotti totaalisesti sössöttävän Keskisarjan
Harvoin on noin suvereenia jauhotusta A-studiossa nähty. Ja minä äänestän demareita, joita ei oltu paikalle edes kutsut254968- 131888