Luterilaiseen harhaoppiin ja lahkolaisuuteen eksynyt ministeri tunnusti paavin Ylivertaisuuden, Auktoriteetin, Suuruuden, Johtajuuden ja Palvottavuuden.
Hän kumartui paavimme eteen osoittaen alistumista.
Saksalaisen munkin palvojat ovat alkaneet palata kotiin.
Te jpalvotte Lutteria. Sanoohan nimi Evankeelis-Luterilainen kaiken.
Hän kumartui paavimme eteen osoittaen alistumista.
Saksalaisen munkin palvojat ovat alkaneet palata kotiin.
Te jpalvotte Lutteria. Sanoohan nimi Evankeelis-Luterilainen kaiken.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lue täällä oleva linkki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000218&posting=22000000008011640
Siellä kerrotaan Raamatun todistuksen mukaan, että Roomassa oleva Paavin valtaistuin on saatanan valtaistuin ja näin ollen meidän ministeri polvistui saatanan valtaistuimen eteen, valitettavasti.
Siellä on paljon muutakin kerrottu millainen on Room. katol. kirkko ja mistä sen oppi on peräisin.
No niin, provo kuin provo. Kyllähän kulttuuriministerimme voi vajota hurmokseen paavin edessä, miksei, käyhän hän kumartamassa Äiti Ammaakin. Fiiliskeskeinen mikä fiiliskeskeinen. 1. Tim. 4: 7.
...minä en...en ikinä...en koskaan...en vaikka tapettaisiin...jos joku väkisin vääntää minut paavin edessä kumaraan, sydämessäni en kuitenkaan sitä tee...vain jeesuksen edessä notkistan polveni...Jeesus Kristus olkoon Herrani!
Harmaa pää on Jumalan palkinto. Kumartaminen tai kaatuminen selälleen ei ole Raamatullista. Enkelikin sanoi: Nouse ylös!
3. Moos. 19:32
"Nouse harmaapään edessä, anna arvo vanhukselle ja pelkää ja kunnioita Jumalaasi. Minä olen Herra
tanja karpela paavia oli kumartamassa, mukanaan myös itkupilli huovinen.
Nyt on ruvettu jo paaviakin kumartelemaan.
Profetiat juutalaisista ovat alkaneet pikkuhiljaa täyttymään, viikunapuun vertaus, kirkon luopumus, yleinen levottomuus, neitsyt marian ilmestyminen amerikassa, maitreya, kaikkien uskontojen odottama profeetta joka saattaa maailman valerauhan, mikrosirut ihmisiin, " aaltojen pauhu, ja maanjäristykset", sodat.. luetteloa voisi jatkaa loputtomiin.
Selvimmät enteet lopun ajoista;
- viikunapuun vertaus
-toteutuneet profetiat juutalaisista ja Israelista
- kirkon luopumus
Missä mennään... onko ihmiset sokaistu kun eivät näe???
Ei pitäsi ihmisiä kumarrella, ainakaan uskonnollisessa mielessä. Siitä, että Herra Jumala on minun ainoa Jumalani ja palvomisen kohde, ei voi luopua minkään yhteisten toiveiden (kristittyjen yhdenmukaisuus) vuoksi. Onko sellainen ulkokultaista, jos näin tehdään - ihmisten edessä muodon vuoksi?
Kummalliselta se tuntuu, että juuri nyt pitäisi havahtua, mutta ei siltikään. Yleisesti rahaa kyllä palvotaan, jopa niin, että se on sairasta. Ja vauhti tuntuu kiihtyvän. Tuntuu, että tämä on jo vienyt suuntaa siihen, että laittomuus lisääntyy ja silloin monien uskossakin olevien rakkaus kylmenee - välitetään enää itsestään, ja omasta hyvinvoinnista. Jos jokin asia itseäni havahduttaa tästä tosiasiasta, niin se on tämä: Jumala on ensin rakastanut meitä, ja se rakkaus on ikuista. Ja Hän toivoo, että me pystyisimme välittämään ja olemaan avuksi toisillemme.
Eikai sen välttämättä tarvitse olla aineellinen puute, jota toinen ihminen voisi tarvita toiselta. Tänäpäivänä tuntuu, että se puute on aika ja yhdessäolo, koska ihmiset kumartavat rahalle ja menestykselle. Ja se on todella sääli. Työnteko sinänsä on hyväksi, mutta kun se viedään äärimmäisyyksiin, kuten nyt, niin mitä jää käteen? Sen myötä syntyy lähimmäisiin ehkä etäinen suhde, joka taas ruokkii sitä, että oma napa on tärkein, ja vieläpä, kun kaikki muutkin niin tekevät, niin tulee helposti olo, että se on jopa hengissä pysymisen ehto. Mutta jos luottaa Jumalaan, niin luottaa myös siihen lupaukseen, että kaikki välttämätön mitä ihminen tarvitsee pysyäkseen elossa, niin sen hän saa Jumalalta, etsiessään Hänen valtakuntaansa.
Ei Tanja ole koko kansa. Hän on sellainen tuuliviiri. Olihan hän jo menossa hindutemppeliinkin lomansa ajaksi.