Ei tästä ole kovin kauan kun nokia heitti pellolle muutaman sata ja nyt onkin yhteiskunnan vika kun ei kouluteta osaajia ei huonolle työn antajalle ole koskaan ollut kauhea tunkua eikä koko alalle kun ei tekijöistä pidetä huolta vaan heti ulos kun näyttää että johtajan bonukset ei kasva
työvoima pula kun ei olet tekijöitä
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nokian firmaan en palaa koskaan, ennemmin on työtön.
Juu, Nokia on pitänyt 15 vuotta pelkkiä yt-neuvotteluja. Käytännössä väenvähennyksiä.
Kaikilla yrityksillä on vapaus mennä valitsemaan ulkomailta työntekijöitä, mutta kun ne yritykset haluavat yhteiskunnan hommaavan ja kouluttavan heille työntekijöitä. Siinä on jotain ristiriittaa, kun ovat vaatimassa enemmän työvoimatarjontaa, vaikka voisivat ihan itse hakea ulkomailta koulutettuja työntekijöitä tarpeisiinsa. Yritysten pitäisi toimia itse lobaalisti maailmassa, jos kerran haluavat viedä tavaraa maailmalle.
niin pitäisi mutta yritykset hakevat yhteiskunnan tukea rahallisesti ja kerjäämällä politikoilta uusia tuki toimia muuten lähtevät maasta ........ no ei he hirveän paljon tukia muut maksa ulkomailta tuleville yrityksille
80-luvun lopulla oli huutava työvoimapula, 90-luvun alkupuolella meillä oli 500 000 työtöntä.
Mitenkähän tässä nyt käy?
Miksi siellä töissä pitäisi kaikkien olla kun ei niitä ole kaikille. Utopistista haihattelua. Maailma on muuttunut. Koneistuminen ja tietotekniikka on tekee monen työn että voivat nyt lekotella ja viettää laadukasta vapaa-aikaa.
Hienoa että kehitys kehittyy ja yhä harvemman tarvitsee enää tehdä työtä tulevaisuudessa.