työvoima pula kun ei olet tekijöitä

Ei tästä ole kovin kauan kun nokia heitti pellolle muutaman sata ja nyt onkin yhteiskunnan vika kun ei kouluteta osaajia ei huonolle työn antajalle ole koskaan ollut kauhea tunkua eikä koko alalle kun ei tekijöistä pidetä huolta vaan heti ulos kun näyttää että johtajan bonukset ei kasva
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nokian firmaan en palaa koskaan, ennemmin on työtön.

Äänestä

Juu, Nokia on pitänyt 15 vuotta pelkkiä yt-neuvotteluja. Käytännössä väenvähennyksiä.

Äänestä

Kaikilla yrityksillä on vapaus mennä valitsemaan ulkomailta työntekijöitä, mutta kun ne yritykset haluavat yhteiskunnan hommaavan ja kouluttavan heille työntekijöitä. Siinä on jotain ristiriittaa, kun ovat vaatimassa enemmän työvoimatarjontaa, vaikka voisivat ihan itse hakea ulkomailta koulutettuja työntekijöitä tarpeisiinsa. Yritysten pitäisi toimia itse lobaalisti maailmassa, jos kerran haluavat viedä tavaraa maailmalle.

Äänestä
  • niin pitäisi mutta yritykset hakevat yhteiskunnan tukea rahallisesti ja kerjäämällä politikoilta uusia tuki toimia muuten lähtevät maasta ........ no ei he hirveän paljon tukia muut maksa ulkomailta tuleville yrityksille

    Äänestä

80-luvun lopulla oli huutava työvoimapula, 90-luvun alkupuolella meillä oli 500 000 työtöntä.
Mitenkähän tässä nyt käy?

Äänestä

Miksi siellä töissä pitäisi kaikkien olla kun ei niitä ole kaikille. Utopistista haihattelua. Maailma on muuttunut. Koneistuminen ja tietotekniikka on tekee monen työn että voivat nyt lekotella ja viettää laadukasta vapaa-aikaa.
Hienoa että kehitys kehittyy ja yhä harvemman tarvitsee enää tehdä työtä tulevaisuudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei tästä ole kovin kauan kun nokia heitti pellolle muutaman sata ja nyt onkin yhteiskunnan vika kun ei kouluteta osaajia ei huonolle työn antajalle ole koskaan ollut kauhea tunkua eikä koko alalle kun ei tekijöistä pidetä huolta vaan heti ulos kun näyttää että johtajan bonukset ei kasva

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu