Olisi tärkeä tietää mitä uskontoa arvostettu tutkija edustaa?
Onko Tapio Puolimatka luterilainen?
17
1232
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä sen kukaan tietää, jos hän itse haluaa salata uskontonsa?
Hän sai huuhaa palkinnon. - Anonyymi
Mitä se uskonto siinä yhteydessä merkitsee?
- Anonyymi
Olihan tuo ironiaa, olihan? Se on oikeasti pieni lahkolaisporukka joka sitä arvostaa.
- Anonyymi
Tapio ei ole arvostettu tutkija. Opiskelijat eivät voi sietää häntä.
- Anonyymi
Hieman täytyy kummastella myös Jyväskylän yliopistoa, joka ei ole ottanut Puolimatkan kirjoituksiin mitään kantaa. Puolimatkalla on mielipiteen- ja sananvapaus siinä missä muillakin, mutta hän käyttää sananvapauttaan tieteeksi hunnutettujen mielipiteiden ja suoranaisen väärän tiedon levittämiseen tieteen ja Jyväskylän yliopiston nimissä. Se leimaa koko yliopiston, ja erityisesti sen kasvatustieteiden tiedekunnan.
- Anonyymi
Voitko tarkentaa - koska tiedät - mitä on hänen levittämä väärä tieto?
Markku Lievonen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voitko tarkentaa - koska tiedät - mitä on hänen levittämä väärä tieto?
Markku LievonenLuepa esim. tämä Tapion kirja-arvostelu:
https://politiikasta.fi/puolimatka-sananvapautta-ja-salaliittoja/
Tapio pyrkii räikeästi vääristelemään asioita. Lisäksi hänellä vahva taipumus uskoa erilaisiin salaliittoteorioihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luepa esim. tämä Tapion kirja-arvostelu:
https://politiikasta.fi/puolimatka-sananvapautta-ja-salaliittoja/
Tapio pyrkii räikeästi vääristelemään asioita. Lisäksi hänellä vahva taipumus uskoa erilaisiin salaliittoteorioihin.Kuka tai mikä sinä sitten olet?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luepa esim. tämä Tapion kirja-arvostelu:
https://politiikasta.fi/puolimatka-sananvapautta-ja-salaliittoja/
Tapio pyrkii räikeästi vääristelemään asioita. Lisäksi hänellä vahva taipumus uskoa erilaisiin salaliittoteorioihin.Kaikkea en ole lukenut Tapio Puolimatkan tuotannosta - vain fb sivustoja. Missään en ole havainnut ns. salaliitto ajattelua. Ymmärtänet miten kaikki ihmiset leimataan salaliitto ajattelijoiksi, jotka ovat kriittisiä ja erikoisesti RNA rokotevastaisia. Siis pyrkii tiedostumaan RNA rokoteen haitoista. Samoin arvioi koronan tiedotksia ylivaaralisiksi / ylikorostuvaksi virusta.
Toki kaikesta itsekkän ole - just eikä melkein - yhtä mieltä hänen kanssaan. Todettakoon tämäkin. Eihän nuo ole edes uutta mitä hän tuo esille mm trans/ homo pride liikkeestä. Kautta aikain ihmiskunnan sisällä on ollut "salaliittoja" jotka pyrkivät ajamaan omaa asiaansa tai muuttamaan maailmaa. Hitler oli yksi ja paljon muita.
Tämä kaikki vain sattuu liittymään ihmisen turmeltuneeseen tilaan - sen ohjaama käyttäytyminen ja ajattelu. Tämäkin on aivan ormaalia. Jos / kun ihminen tiedostuu ihmisen olemuksesta - peruskäyttäytyminen ja ajattelu - tämän tiedostumisen kautta tämä ihminen mahdolistuu näkemän maailmaa / ihmisiä - arvioimaan.
Esim. kun huomioi ihmisen perusolemuksen - tiedostuu siitä - ei ole edes ihme, jos omaa näkökyvyn lääke/rokote jättien toiminnasta ja tavoiteista - turmeltunt ihminen niitäkin johtaa. on siten helppo seurata ja nädä tämän alueen toimintaa. Ei tämä taho tee laupeuden työtä ihmiskunnalle, vaan hyväksikäyttää tilateen kun rahaa tulee ovista ja ikkuinoista ja lattian raoista - nyt oikein pursuaa.
Markku Lievonen
- Anonyymi
Petri Paavola ja Tapio Puolimatka ovat liittoutuneet keskenään. He ovat kummatkin salaliittoteoreetikkoja, joten ovat sitten löytäneet toisensa.
Seurakuntalainen.fi -sivusto poisti Tapio Puolimatkan blogin sivustolta, koska Puolimatka ei ollut korjannut valheellisia tietojaan koronarokotteesta monen kehotuksen jälkeen. Seurakuntalainen antoi hyvin asiallisen tiedotteen, miksi Puolimatkan blogi postettiin. Perusteet Puolimatkan blogin poistamiseen olivat vahvat. https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/seurakuntalainen-kertoo-miksi-tapio-puolimatkan-blogi-poistettiin/
Petri Paavola ei hyväksynyt liittolaisensa blogin poistoa ja lähti uudessa artikkelissaan puolustamaan Puolimatkaa. Tämä osoittaa, ettei Paavolalla ole enää realistista käsitystä itsestään. Hän on tullut niin ylpeäksi, että voi kuvitella olevansa jokin valtakunnan ylituomari. Hänellä ei näytä olevan enää asiallista itsekiriikkiä.
Perti Paavolan opetus on vaarallista lustetta. Hän osaa julistaa vääriä oppejaan hyvin ovelilla sanankäänteillä. Suosittelen, että hylkäätte tuon salaliittoteoreetikon.- Anonyymi
Kiinostaisi mitä väitteitä Puolimatkan olisi pitänyt korjata - ovat vireellistä tietoa. Sehän tässä ihmeellistä onkin miten media hehkuttaa - ottaa ainoastaan huoioon - vain määrättyä tietoa ja lähdettä. Tiedotus ei ole puoueetonta. Tulisiko kaikkien poistaa kriittisyys ja omata puolueellinen ajattelu.
Punainen lanka on. Miksi ei kerrota avoimesti - RNA rokotteen vaatimista terv. hoidon rasittamista - rokotteen haittavaikutksien hoitamisista. Samoin ei kerrota puolueettomasti nuorten koronan sairastamisen tasosta.
Yleensä. Miksi ei avoimesti kerrota miten ihminen sairastaa koronan. Suomessa on tilastoitu n 140000 ihmistä ja kukaan ei tiedosta kokonais määrää, joka on paljon suurempi. Nyt kansalaisille onn piirretty mielikuva koronan sairastamisesta alle 0,2% ihmisryhmästä, jonka sairataminen on ollut jo haasteellista.
Ei kukaan terve ihmisen mieli / itsenöisesti ajatelutu - piirrä mielikuvaa asiasta 0,2% määrän perusteella.
Erittäin hyvä esimerkki on Arja Saijonmaan (76v) tapaus. Kun hän tiedosti kehossaan olevan koronan - hänen voimakas mielikuviin ohjattu pelkotila purkaantui itkukohtauksena. Oliko itkuun aihetta - oliko mielikuvat todellisuutta . Ei, ainut haitta oli hajuaistin muuttuminen m muutaman kk ajaksi. Näitä tapauksia on ainaki satatuhatta, jopa pari.
Markku Lievonen
- Anonyymi
On puolimatka varmaan lut. Yleensä älymystö on.
- Anonyymi
Olen käsittänyt, että Tapio P. on ev.lut. kirkon jäsen, joka käy kansanlähetyksen yhteydessä. Kasteasiasta on samaa mieltä katekismuksen kanssa.
- Anonyymi
Luterilainen lapsikasteen kannattaja on.
- Anonyymi
En arvosta häntä kirkollisuuden vuoksi.
- Anonyymi
Omituista että asioista perillä oleva voi kuulua kirkkoon. Varmasti Tapio Puolimatkakin tietää todellisuuden kirkosta, ettei se ole raamatullinen.
- Anonyymi
Denialisti ja vielä pahimmasta päästä se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 844562
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺854411Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163483Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392083Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581748Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1031291