Suomen on väitetty saaneen paljon "rikastajia" näistä turviksista ja pakolaisista, jotka ovat lähinnä muslimeita. Joten eikös tuosta porukasta pitäisi jo löytyä teknologiateollisuuteen työvoimaa, somaleitakin on vaikka kuinka työttöminä. Osahan kertoi olevansa mm. koneinsinöörejä Lieksassa, mutta papereita ei vaan löytynyt.
No, totuushan on se, että muslimeista ei todellisia osaajia löydy kuin pieni kourallinen.
No, totuushan on se, että muslimeista ei todellisia osaajia löydy kuin pieni kourallinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Muslimien maahantulon tarkoitus on islamin levittäminen, ei työnteko. Eräs tuttavani palkkasi aikoinaan somalin. Ei somali pystynyt tulemaan syyspimeällä seitsemäksi töihin.
Ei ne ole tottuneet työaikoihin, eikä kelloon.
Ensi vuonna on taas lama ja laskusuhdanne. YT-neuvottelut joka pömpelissä kun heivaavat nykyisiäkin työntekijöitä kortistoon.
Rasistinatsisikatyönantajat eivät halua palkata rodullistettua huippumoniosaajaa.
Voiko somalille opettaa agilitya?
Vain harvasta muslimista on parempiin hommiin.
Minä toivoisin, että teknologiateollisuus menisi rohkeasti itse niiden "osaajiensa" perään ulkomaille kuten Nokiakin kännyköineen aikanaan. Eihän silloinkaan kukaan itkenyt perään kun häipyivät peräti kiinaan saakka.
Sinne vaan, tervemenoa.... muttei enää lisää matuja !!!!!!!