Edes kaasuautot eivät myy, miksi vetyautotkaan?

Anonyymi

Näyttää olevan myös kaasuautojen myynti liian vaikeata vaikka on jo noin 60 tankkausasemaa suomessa ja jakeluverkosto on ollut jo monta vuotta? Tästä voi peilata että muutamalla tulevaisuuden vetytankkausasemalla ei saada todellakaan kansaa vetyautoista innostumaan. Kaasuautoja kun saa noin 30 000e ja vetyautojen hinnat arviolta suomessa kaikkine kuluineen 70 000 - 100 000e.

"Suomalaisten kaasuautoarkuudesta kertoo, että kuluvan vuoden toukokuussa uusia kaasuautoja rekisteröitiin vain 81 kappaletta, ja kesäkuussakin ainoastaan 105 kappaletta. Koko kuluvan vuoden saldo on heinäkuuhun mennessä 582 uutta kaasuautoa. Ei kaasuauto ole siis Suomessa suurten massojen valinta, mutta se ei kerro välttämättä lainkaan auton pätevyydestä – tai sen puutteesta."

Ja ei edes halvempi hinta tunnu olevan tarpeeksi hyvä koukku ja ilmastomuutossyistä pärjäisi myös vedylle?

"Pienet luvut ovat tavallaan harmi, sillä kaasuhybridiautoilun puolesta puhuu edelleen moni seikka. Ensinnäkin kaasuautoilu on lähtökohtaisesti edullista. Toisekseen kaasuautoissa voi käyttää maakaasun lisäksi kotimaista biokaasua, eli pelata hieman kotiinpäin samalla kun päästöt vähenevät. Biokaasuhan on meikäläisittäin oiva liikennepäästöjen madaltaja."

https://www.is.fi/autot/art-2000008122548.html

Joten, miksi ihmeessä vetyautot yleistysi jos ei kerran kaasuautotkaan siihen pysty? Samankaltaista tekniikkaa kumpikin edustaa vaikka kaasuauto on hieman äänekkäämpi.

4

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutku Tojota..

    • Anonyymi

      Ja kaasu on sentään halpaa ja myös autot halpoja. Vety kaatuu kalleuteensa.

    • Anonyymi

      Saksassa ei kaasuautot ole menestyneet sitten Hitlerin aikojen...

      saat leiman kun ajat kaasuSkodalla

    • Anonyymi

      No vetyauto kulkee sähkömoottorilla ja kaasuauto polttomoottorilla eli se niiden "samasta" tekniikasta.
      Mietiskelin vaan kuinka suosittu tuo (bio)kaasuauto olisikaan Suomessa jos sitä kohdeltaisiin oikeasti päästöttömänä, niin kuin se oikasti on. Eli ei autoveroa, kayttövoimavero putoaisi noin 60% (biokaasu/maakaasu käyttösuhde tällä hetkellä), hankintatukea 2000-4000 € / auto.
      Biokaasun ja fossiilisen maakaasun hintaero Gasumilla on tällä hetkellä 2 snt/kg. Meidän Seatti kuluttaa noin 3 kg / 100km. eli hintaero on mitätön. Halpaa ajoa oikeasti
      Biokaasuhommassa ei vaan tule kenestäkään miljardööriä eikä edes miljonääriä kuten sähköautotehtailla , akkumateriaalikaivoksilla ja akkutehtailla. Biokaasun tekijät Suomessa on kaikki ( paitsi se Gasum) pieniä paikallisia toimijoita jotka hankkii hommalla elantonsa, rahat jää pääsääntöisesti Suomeen.
      Polttomoottorit tulee olemaan liikenteessä vielä vuosikymmeniä, kaasunjakeluverkko leviää koko ajan eli ei kaasuauto häviä minnekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2729
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2478
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2181
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2016
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1502
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1363
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1032
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      984
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      798
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      791
    Aihe