Veri pyörryttää

Anonyymi

Leikkasin pienehkön haavan sormeen ja imaisin verta muutaman kerran ennen kuin sain laastarin, sitten alkoi pyörryttää ihan älyttömästi. Johtuikohan veren mausta suussa, en normaalisti ole veren näkemisestä pyörtyillyt isommastakaan haavasta, vaikka vähän heikottava olo saattaa tulla kun näkee isomman vamman.

Alkoi pyörryttää heti uudelleen kun nousin seisomaan, pitää nyt vähän aikaa istuskella. Miten muilla, tiedän että joitakin alkaa pyörryttää oman veren näkeminen vaikka olisi vain pienikin haava. Naisilla olisi hankalaa kuukautisten aikana.

4

2217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis salee oot muuttumas vamppyyriks. no ei vaa, läppä. mut siis salee se on se maku mikä sulle tuo sen pyörrytyksen ja heikotuksen. mullaki on sama ja sit myös ihan pikku haavan näkeminenki laukasee heikotuksen ja kädet alkaa tärrää. mut ei mul kyl ikinä menkkojen aikaa mitää tollast tuu, ehk se sit tuntuu eriltä ku se on niin luonnollista ja tapahtuu kummiski kerran kk en tiiä

      • Anonyymi

        Ilmeisesti voi kehittyä vanhemmiten tuollainen pyörrytys, ei nuorempana ollut mitään vaikutusta isompien haavojenkaan näkemisellä ja veren maulla. Videolta voi myös katsoa ongelmitta onnettomuuksissa kuolleita tai tapettuja, mutta en pysty katsomaan raakaa kiduttamista ja vaikkapa kaulan katkaisemista, se ei liity niinkään vereen.

        Varmaan sodassa tai jossain muussa tilanteesa pystyisi tappamaan itsekin, mutta tuo pyörryttäminen pikkuhaavasta on todella outoa. Onneksi en ole pyörtynyt hammasläkärissä vaikka joskus veri maistunutkin suussa.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti jotkut voi pyörtyä veren näkemisestä.

      Ehkä jos näkis jonku kamalan silvotun ruumiin ni vois pyörtyä. Ei muuten vähän veren näkeminen taida vaikuttaa. Kuukautisten aikaan kyllä tulee paljonkin verta ja muuta, niin silloin pyörtyis joka kuukausi?

      Mulla ehkä verenvuoto itsessään alkaa heikottaa. Kerran vuos nenästä verta 45 minuuttia, niin silloin jo oli pyörryttävä olo.

      Ja joskus chinchilla puras sormeen eikä meinannu laantua. Pidin kättä ylhäällä et loppuis. Sillon ehkä hermostutti ja heikotti.

      • Anonyymi

        Voi se pyörryttäminen silloin liittyä säkähtämiseenkin kun tulee enemmän verta, ei kovin hyödyllistä yleensä, mutta jotkut pedot voi jättää rauhaan, useimmilla kylläkin veri saa innostumaan lisää. Makuuasennossa aivot saa paremmin verta, mutta vuotava raaja taas pitäisi olla ylempänä. Ei taida olla oikein järkevää selitystä ainakaan pikkuhaavojen kohdalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2439
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2258
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      200
      1276
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1088
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      107
      1071
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      207
      901
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      899
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      817
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      769
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      49
      741
    Aihe