Milloin ja mihin tämä miesvaino loppuu?

Anonyymi

Pikkuhiljaa aletaan menemään liian pitkälle joissakin tasa-arvo kysymyksissä. Ottaako päähän että ammattinimikkeitä alettiin muuttamaan? Kuten Palomies nimikettä? Mitä hemmettiä, se on ammattinimike! Nainenkin voi olla Palomies. Nyt kuitenkin aletaan olemaan aika pitkällä jo rajan yli sillä kuulin huhun joka toivottavasti ei pidä paikkaansa: nimittäin jos James Bondista tehdään nainen niin siinä on helvetti irti. Koska tämä sairas "tasa-arvo" sekoilu loppuu? Sitten kun sininen väri kielletään? Sitten kun sanat mies ja poika kielletään? Näiden asioiden ajajat ovat tyytyväisiä kun miehet on poistettu maailmasta ja sitten he huomaavat etteivät pysty mihinkään ilman miehiä 🤣

7

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä milloin loppuu, mutta halosen kuolemaan vähenee.

      • Anonyymi

        Totta, on silä Pentillä ollut varmaan raskasta🤔


    • Anonyymi

      Minusta on ihan hyvä ettei naiset pääsisi käyttämään itsestään mies-ammattinimikettä, mutta jos kirjassa agentti on mies, niin ei sitä naiseksi voi muuttaa tai nainen näytellä miestä, järkevämpää antaa olla myös valkoihoinen kuten kirjassa.

      Voi tietysti alkaa tehdä elokuvia vaikka Jane Bondista tai kehittää kokonaan uusi hahmo. Kun nuo elokuvat ovat siirtyneet ajallisestikin kymmeniä vuosia niin yhtä hyvin se agentti voisi muuttua miksi tahansa ja eri nimiseksi, ei kai kukaan usko saman henkilön olevan agenttina 50 vuotta ja saman ikäinen edelleen. Eipähän noissa ole muutenkaan juuri mitään uskottavaa.

    • Anonyymi

      Tuntuu, että kaikki miesten tekemiset ovat tavoittelemisen arvoisia. Vaikka nuo viihteen toimintasankarit. Nyt tehdään paljon viihdeohjelmia, joissa naiset ryöstelee ja tappelee miesten lailla. Naiset voisivat kyllä kehittää ihan omanlaisia sankarihahmojaan. Miksi yritetään olla samanlaisia kuin miehet. Miehet eivät saisi olla perinteisiä toimintasankareita, mutta naisisita tehdään sellaisia.

    • Anonyymi

      Kun julkaistiin uusin Tuntematon sotilas -leffa, tekijöitä tietty haastateltiin mediassa. Telsussa ärhäkkä feministi-toimittaja-nainen kysyi tiukkaan sävyyn – Miksi elokuvassa näytettiin niin vähän naisia?

    • Anonyymi

      No, aikaisemmin kuin luin artikkelin nais näyttelijöistä, niin heitä pyydettiin riisuuntumaan ja näyttämään avunsa. Tämä siis miehiltä. Nainen ei ollut mitään muuta kuin seksiobjekti, jota saa käyttää hyväkseen jopa seksuaalisesti. Onhan näitä juttuja lukenut, jos nainen ei anna, niin ei ylene eteenpäin uralla. Moni toki tunnustanut tekonsa jälkeenpäin. Mutta uskon, että miehillä on niin suuri ego ja seksin tarve, etteivät jotkut miehet näe tasa-arvoisina? On vain alistaa naisia ja väheksyä ja käyttää heitä hyväkseen. Tämä tasa-arvo keskustelua kyllä kannattaa viedä eteenpäin. Jos mies puhuu tasa-arvosta, ei oikeasti ymmärrä, mitä se tarkoittaa naisen kohdalla, koska eihän sitä itse kokenut. Samaa koskee kaikkiin ihmisiin väriin, uskontoon, sukupuolisuuteen, työhön, titteliin ja ylipäätään kaikkeen elämässä. Jos itseään pitää jotenkin tärkeämpänä kuin muut ihmiset, niin on hävinnyt tämän yhden näytelmän verran tässä elämässä.

    • Anonyymi

      En nyt ymmärrä aloittajaa, jos James Bondista tehdään nainen, miksi ottaa hernettä nenäänsä? Sehän on vain elokuva. Ja hyvä, että naiset ovat myös sankareita, eivät vain miehet. Tämä on tasa-arvoa. Jos jollakin miehellä ottaa niin kovasti omaan egoon, niin täytyy olla aika huono itsetunto, kun ei muuten pärjää, kuin katsomalla James Bondia, että kuka ihmeessä on se sankari??!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8182
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5733
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      287
      5158
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      53
      5146
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      77
      3803
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2737
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2538
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2471
    Aihe