Lapsen terve kehitys tulisi turvata

Kristityt lapset jo lapsena kasteessa uskonhengen Jeesukselta saaneet lapset on iloisia ja leikkisiä ja luottavat Jeesukseen ja suojelusenkeliin ja heillä on lapsenusko, elävä usko.

Kastamattomat lahkolapset ovat synkkämielisiä ja pelokkaita, koska heille puhutaan joka päivä maailmanlopusta, helvetistä ja synnistä, ylöstempauksesta, vaivanajoista, vuosiviikoista ja lasketaan päiviä ylöstempaukseen, lapsi pelkää sellaisia asioita ja vetäytyy kuoreensa ja lapsi ei kehity normaalisti.
1980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Uskonto, joka opettaa, että vastasyntynyt lapsikin on syntinen, on sairas. Helvetti-opin lapsille opettaminen on henkistä pahoinpitelyä.

Onneksi kristityt eivät juurikaan harrasta kumpaakaan! :-)

Äänestä
  • ei ny sentään kukaan täysjärkinen, lapselleen toitota syntisyydestä, lapsi on kasteen saanut, ja "syntejä ei muistella" (perisynti, mikä kaikilla ihmisillä on), syntyvä lapsi ei siis varsinaisesti TEHNYT , syntiä sanan varsinaisessa merkityksessä , vaan Jumalan edessä kaikki ollaan
    syntisiä (perisynti),

    Jeesuksen syntymä raamtaussa on : ILO-sanoma, ja niin myös kristillinen kaste.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ei ny sentään kukaan täysjärkinen, lapselleen toitota syntisyydestä, lapsi on kasteen saanut, ja "syntejä ei muistella" (perisynti, mikä kaikilla ihmisillä on), syntyvä lapsi ei siis varsinaisesti TEHNYT , syntiä sanan varsinaisessa merkityksessä , vaan Jumalan edessä kaikki ollaan
    syntisiä (perisynti),

    Jeesuksen syntymä raamtaussa on : ILO-sanoma, ja niin myös kristillinen kaste.

    Lapselle eikä kenellekään muullekaan tarvitse syntisyyttä toitottaa. Kyllä lapsikin tietää koska hän tekee pahaa ja on ilkeä.

    Äänestä

Lapsista tulee pelokkaita mm.helluntailaisyhteisöissä koska he eivät voi ymmärtää näitä kielillä sekoiluja ja lattialla sätkimisiä. Se on verrattavissa vanhempien alkoholinkäyttöön.

Äänestä

Vähääkään syvempi uskonnollisuus on oltava riittävä syy huostaanotolle. Ei aivopesulle ja manipuloinnille. Lapsia on suojeltava mädännäisyydeltä, olipa se kuinka perinteistä tahansa.

Äänestä
  • Siksi vauvojen pakkokastaminen pitäisi lopettaa. Sehän on lisäksi ihmisoikeusrikos.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siksi vauvojen pakkokastaminen pitäisi lopettaa. Sehän on lisäksi ihmisoikeusrikos.

    Kastaminen nyt vastaa tapahtumana pyllynpesua, ei siinnä sinänsä mitään.
    Mutta jos täysivaltaisena terveenä aikuisena suostuu sellaiseen niin silloin on jo vakavan arvioinnin paikka.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siksi vauvojen pakkokastaminen pitäisi lopettaa. Sehän on lisäksi ihmisoikeusrikos.

    Suomessa vanhemmat vastaavat lapsen uskonsuunnasta.

    Vanhassa liitossa Jumala otti lapsen liiton jäsenkesi 8 pv. ikäsenä Jumalan seurakunnan jäseneksi.

    Uuden liiton aikana Jumala ottaa lapsen Uuden liiton jäseneksi Kristittyjen lapsien kasteessa.

    Kristityt eivät niskoittele Jumalan käskyä vastaan, kuten eräät lahkolaiset tekevät, koska eivät ole Kristittyjä ollenkaan. Palvovat muita kaatohenkiä ja noudattavat riivaajien oppeja.
    Amerikasta tuli sata vuotta sitten Suomeen ei-kristittyjä uskonlahkoja, jotka eivät kasta lapsiaan Kristityiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siksi vauvojen pakkokastaminen pitäisi lopettaa. Sehän on lisäksi ihmisoikeusrikos.

    Kristityt Vanhemmat haluaa luovutta lapsensa kasteessa Jeesuksen opetuslapseksi Kristuksen sovintoveren suojaan.
    Kasteessa lapsi saa luvatun Kristuksen hengen.
    Kristityt tottelevat Jeesuksen kastekäskyä tehdä hänelle opetuslapsia kastamalla.
    Ja sitten aikanaan opettaa heille käskyt.
    (Matt.28:18.20)

    "Mutta jolla ei ole Kristuksen henkeä, se ei ole hänen omansa."

    Äänestä

luin kolmeen kertaan enkä päässyt yhtään mihinkään käsitykseen mistä tuo nainen kirjoittaa.

ja uskon että samaan tulokseen tulee 99.9 pros kaikista lukijoista.

Äänestä

sitten koulutiellä anteeksiannettu ajaa autolla lapsen yli 🤣

Äänestä

"Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa."

Kukaan ei ollut helluntaina ennen kasteessa saatavaa Krituksen henkeä Jeesuksen oma, vaikka uskoivat Jeesukseen.

Pelkkä ihmisen usko ilman kasteessa saatavaa syntien anteeksiantoa ja uudestisyntymistä vedestä ja Hengestä, ei ihmistä vielä pelasta.

Kristillisessä kasteessa Jumala sovittaa syntisen ihmisen Kristuksen veren tähden itsensä kanssa. Antakaa sovittaa itsenne tarkoittaa antakaa kastaa itsenne ja pestä pois syntinne.

Peseminen liittyy kasteen veteen.

16 Ja mitäs nyt viivyttelet? Nouse ja anna sinus kastettaa ja pestä pois sinun syntis, ja huuda avuksi Herran nimeä.

16 And now why tarriest thou? arise, and be baptized, and wash away thy sins, calling on the name of the Lord.

Helluntailaisten oppien mukaan kasteella ei ole mitään tekemistä ihmisen syntien kanssa.

Helluntailaisten kaste ei ole Kristuksen kaste, eikä siinä pestä syntejä pois,
vaan ne jäävät.

Äänestä
  • 1. Joh. 2:12 " Minä kirjoitan teille, lapsukaiset, sillä synnit ovat teille anteeksi annetut hänen nimensä tähden."

    1. Joh. 2:12 "I write unto you, little children, because your sins are forgiven you for his name's sake. "
    (King James-versio)

    Jaak. 2:7 "Eivätkö juuri he herjaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne?* ["Nimen lausuminen" viittaa kastehetkeen.]

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    1. Joh. 2:12 " Minä kirjoitan teille, lapsukaiset, sillä synnit ovat teille anteeksi annetut hänen nimensä tähden."

    1. Joh. 2:12 "I write unto you, little children, because your sins are forgiven you for his name's sake. "
    (King James-versio)

    Jaak. 2:7 "Eivätkö juuri he herjaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne?* ["Nimen lausuminen" viittaa kastehetkeen.]

    Palstoilla riehuu joitakin hörhöjä, jotka työkseen herjaavat Kristittyjen lapsien kastetta.

    Jumala ei kuitenkaan anna pilkata pyhiä asioita määräänsä enempää.
    Mitä ihminen kylvää, niin sitä hän kerran niittää.

    Äänestä

Sallikaa lasten tulla minun tyköni, sanoi Jeesus. Hän puhui myös myllynkivestä, joka ripustetaan hänen kaulaansa, joka viettelee yhdenkin näistä pienimmistä. Lapsi on herkkä, mutta ymmärtää kyllä oikeuden mukaiset asiat, etenkin oikeassa uskossa olevien vanhempien selittäessä asiat niin, ettei mielikuvitukselle jää sijaa. Kuinka ihana onkaan lapsuus, jonka saa viettää rakastavien ja uskovien vanhempien hoivassa. Jumalan siunaus seuraa tätä perhettä.. Tosin myös saatana tekee kaikkensa, käyden vanhempien kimppuun raukkamaisesti lastensa epäonnen kautta. Mutta viisas lapsi oppii uskomattoman nopeasti saatanan metkut ja Jeesuksen paimennus, tekee saatanasta naurettavan apupojan, joka tyhmyydellään taas kasvattaa ja karaisee lasta kasvussaan.

Äänestä

Ahdistuneimmat tapaamani nuoret ovat tulleet luterilaisista herätysliikkeistä.

Äänestä

Aloittaja puhuu puppua.

Äänestä

Joulupukista on moneksi vitsiksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kristityt lapset jo lapsena kasteessa uskonhengen Jeesukselta saaneet lapset on iloisia ja leikkisiä ja luottavat Jeesukseen ja suojelusenkeliin ja heillä on lapsenusko, elävä usko.

Kastamattomat lahkolapset ovat synkkämielisiä ja pelokkaita, koska heille puhutaan joka päivä maailmanlopusta, helvetistä ja synnistä, ylöstempauksesta, vaivanajoista, vuosiviikoista ja lasketaan päiviä ylöstempaukseen, lapsi pelkää sellaisia asioita ja vetäytyy kuoreensa ja lapsi ei kehity normaalisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu