Ketchup gallub

Kyllä Shiraz ketsuppi missä reilusti valkosipulia ja tulisuutta on paras.

Mauttomat Meirat on kuin pahan makuista punaista jaffaa.
30127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Itse en voi syödä liian tulisia ruokia joten mustapippurilla maustetut ketsupit ovat minun makuuni. Felixillä oli joskus joku lisäaineeton luomuketsuppi joka oli taivaallisen hyvää mutta lopettivat ilmeisesti sen valmistuksen.

Äänestä

Kaikki LIDL-kaupassa myytävät ketsuppimerkit on parhaita.

Merkkiketsuppi Felix on siellä 4 kertaa kalliimpaa kuin Lidlin oma ketsuppi. Suosin siis Lidlin tuotemerkin ketsuppia, joka on tosia nannaa.

Äänestä
  • Lidlin Konig-ketsuppi on ylivoimaisesti parasta maultaan. Heinzit ja Felixit maistuu Konigin rinnalla kuralta. Toinen suosikkini on Lidlin ranskalainen salaattikastike. Sitä menee meidän perheessä pari pulloa viikossa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lidlin Konig-ketsuppi on ylivoimaisesti parasta maultaan. Heinzit ja Felixit maistuu Konigin rinnalla kuralta. Toinen suosikkini on Lidlin ranskalainen salaattikastike. Sitä menee meidän perheessä pari pulloa viikossa.

    Tuo Lidlin "French salad dressing" on myös Konig merkkinen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuo Lidlin "French salad dressing" on myös Konig merkkinen.

    Siinä on varmasti iso Suomen lippu purkin kyljessä.

    Äänestä

Ketsuppien suhteen olen konservatiivi ja jääkaapissa on vain vanhan liiton Heinz-puteli. Se on just sen makuista kuin pitääkin.

Äänestä
  • Ei sitä kuulu jääkaapaissa säilyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei sitä kuulu jääkaapaissa säilyttää.

    Avattuna kuuluu säilyttää jääkapissa pösilö

    Äänestä

  • Heinz taitaa olla sen formulamiehen eläkeprojekti.

    Äänestä

Heinz on takuu maukasta.Jos haluaa tulista heinzia, voi,pulloon annostella vaikka nagasoossia oman suun mukaan c.")

Äänestä
  • Jos ei yhtä tulisesta tykkää, niin Poppamiehen habanerosoossi toimii ketsupin korvikkeena sellaisenaan. Ei ole pahan hintaistakaan, kolmisen euroa Prismassa.

    Äänestä

Jokin X-tra-ketsuppi on jopa Turkissa tai Ukrainassa valmistettu...

Äänestä
  • Turkissa ja Ukrainassa paistaa aurinko. Tomaatit kypsyvät ja ovat makeita.

    Kihniön maakaasukasvihuoneen tomaatit pitää pilkkoa katkaisulaikalla. Ovat kitkeriä, ja niistä tehdään ketsuppia Made in Finland. On hyvää!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Turkissa ja Ukrainassa paistaa aurinko. Tomaatit kypsyvät ja ovat makeita.

    Kihniön maakaasukasvihuoneen tomaatit pitää pilkkoa katkaisulaikalla. Ovat kitkeriä, ja niistä tehdään ketsuppia Made in Finland. On hyvää!

    Mitähän myrkkyjä noiden kehitysmaiden tomaateille laitetaan...Turkki ja Ukraina........no go.

    Äänestä

  • Lidlin spaghetti on tehty Latviassa ja Ukraina on sen naapurimaa, joten ihan ymmärrettävää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitähän myrkkyjä noiden kehitysmaiden tomaateille laitetaan...Turkki ja Ukraina........no go.

    Hyvä pösilö. Maailman parhaat tomaatit kasvavat Ukrainassa.

    Äänestä

Paras on jossa paljon makua ja oikeaa sokeria.

Äänestä
  • Ilmoittakaa jos Feliksiä näkee luomuna. Se ainoa jota uskallan kurkkuuni ottaa . Siis syötynä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ilmoittakaa jos Feliksiä näkee luomuna. Se ainoa jota uskallan kurkkuuni ottaa . Siis syötynä.

    Feliks oli meillä viikonloppuna saunassa. Mut se on naimisissa naisen kanssa.

    Äänestä

Ketsupin tarve on osoitus epäonnistuneesta kokkauksesta, jolla pyritään peittämään epäonnistuminen. Michelin-tähteä ei ketsuppiravintolat saa.

Äänestä

En ymmärrä miksei pizzapohjia sivellä ketschupilla vaan jollakin tomaattisoseella..

Äänestä

Meillä kuluu ketsuppia pari isoa pulloa vuodessa, joten aika sama mitä se maksaa eli ostan yleensä Feelixiä tai Heinziä. Ensin mainittu 1. sijalla, mutta molemmat hyviä.

Toi muuten, ettei luksus raflassa ole ketsuppia on snobbailua, samoin kun, ettei pizzeerian pizzaan saa laittaa ketsuppia, heh. Samoin se, ettei kalliin ala'carte-annoksen kanssa juoda maitoa, mitä hittiä.

Mulla on semmonen maku, ettei hyvä ravintolaruoka ole nautinto ilman maitoa. Ekana mätetään ruokaa suuhun ja sitten perään maitoa. Sitten se jauhetaan maidon kassa hienoksi ja lopulta nielaistaan, mmmm... Kuulemma se peittää/pilaa ruuan oman maun, noh joohhh.

Makuasioista ei voi kiistellä!

Äänestä
  • Lopetin maidon juonnin alle 10-vuotiaana. Vähän myöhemmin aloin juomaan kaljaa. Ravintolassakin otan aina ruokajuomaksi kaljaa. Pidemmillä sessioilla lisäksi jotain näkäräisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lopetin maidon juonnin alle 10-vuotiaana. Vähän myöhemmin aloin juomaan kaljaa. Ravintolassakin otan aina ruokajuomaksi kaljaa. Pidemmillä sessioilla lisäksi jotain näkäräisiä.

    Kalja on pahanmakuista.

    Äänestä

Gallub😁😁😁

Äänestä

Turun sinappi ei sovi porilaisen väliin.

Äänestä

Venäläistä ketsuppia olen käyttänyt. Sitä myydään foliopusseissa.
Tarjolla on monia makuja, parhaimpia ovat valkosipulilla maustetut.
Pian pääsee taas hakemaan täydennystä, kunhan raja taas avautuu.

Äänestä
  • Makheev taitaa olla heidän ketsuppibrändi.

    Äänestä

Yhteen aikaan renkuttivat ketsuppilaulua. Liittyikö sitten lainkaan ketsuppiin ei voi muistaa.

Äänestä

Ketä teki gallubin😂😂😂

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kyllä Shiraz ketsuppi missä reilusti valkosipulia ja tulisuutta on paras.

Mauttomat Meirat on kuin pahan makuista punaista jaffaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu