Autot ja asunnot vanhenee

Anonyymi

Miksi asuntojen arvo nousee ajan funktiona mutta esim autojen arvo laskee ajan funktiona? Autot ruostuu, kuluu, homehtuu, moottori väljääntyy, päästöt kasvaa, yms. Samalla tavalla asunnot homehtuu, materiaalit vanhenee, murentuu, happanee. Miksi asuntojen arvo silti nousee? Se on järjetöntä.

9

59

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääkaupunkiseudulla asumistuki takaa takuuvuokratason ja pääomatuoton mille tahansa läävälle. Syrjässä kehitys on sikäli terveempää.

    • Anonyymi

      Asunnon hinnan määräävät kolme tekijää: sijainti, sijainti ja sijainti.

      Kaikkien kolmen arvo kasvaa ajan kuluessa.

      • Anonyymi

        Kunnes viides cokonan tyyppinen virus runtelaa maailmaa. Sijanti, sijainti siellä asuvat ainoastaan köyhät.


      • Anonyymi

        Perusteetonta.


    • Anonyymi

      Asunnon hintaan vaikuttaa sijainti. Jos kysyntää ei ole, hinta laskee. Vanhat asunnot ovat yleensä uusia halvempia. Asuntoon tehdyt korjaukset näkyvät hinnassa. Hintaa tai mahdollista myyntivoittoa arvioitaessa on huomioitava myös rahan arvon muuttuminen vuosikymmenien saatossa.

    • Anonyymi

      Juttu lienee siinä, että vuosien saatossa kasvaviin kaupunkeihin änkee lisää ja lisää porukkaa, silloin ei ole muuta tapaa taistella paikallaan pysyvistä asunnoista kuin hinta.

      Ennen autot valmistettiin enemmän kalliina käsityönä, siinä missä nyt robotit kasaavat niitä lähinnä sähköenergian hinnalla. Ihmisen ei edes kannata käsin korjata niitä, kun kokonaan uusi robotin valmistama on halvempi.

      Autolla ei ole kiinteää sijaintia, joten vanhan homeinen arvo on sama kuin homeisilla rakennusjätteillä, jotka nakataan kerrostalon ikkunasta vaihtolavalle remonttia tehdessä.

      Asuntojen hinnat nousivat vielä 10-20 vuotta sitten Helsingissä todella paljon. Nyt käsitykseni mukaan vastaavaa nousua ei ole enää luvassa, vaikkakin olemattoman pieni nousu on yhä todennäköistä. Tämä johtunee siitä, että väkiluku ei tule nousemaan samaan tahtiin kuin aikaisemmin.

      Asuntosijoittaminen voisi tuottaa parhaan voittoprosentin (sijoitettuun pääomaan) kasvavissa kehyskunnissa, mutta hinnat saattavat paljonkin aaltoilla esim. 5-10v ajanjaksolla. Tämä tarkoittaa sitä, että asuntoa ei ole järkevää myydä koska tahansa hetken mielijohteesta. Edelleen varmin tapa asuntosijoittamisessa on kehä1 sisäpuoli, jossa hinta on aina ihanan kallis, asunto myydään päivässä ja omansa saa silloin takaisin.

      Asuntokaupoissakin voi syntyä tappiota, jos ostaa "edullisen" kämpän ja parin vuoden sisään saa maksaa siihen putki-, katto- ja julkisivuremontin. Kokonaisuutena edullisemmin saa kämpän siinä vaiheessa, kun toisella on jo em. yhtiölainat niskassa ja p----t housussa.

      Itse ostin viimeisen sijoitusasuntoni kokonaan uutena, jolloin ei-takuun-alaisia remontteja ei pitäisi tulla maksettavaksi pariin kymmeneen vuoteen. Uskon tämän olevan edullisempi vaihtoehto vaikka uusi asunto olikin hieman kalliimpi.

      -Anonyymi asuntosijoittaja

    • Anonyymi

      Jos autoille tehtäisiin välillä täydellinen peruskorjaus, niin ne kestäisi aivan yhtä hyvin kuin rakennuksetkin. On aika typerää romuttaa hyviä autoja iän mukaan, kun ne voitaisiin päivittää nykyaikaan ihan helposti.

      • Anonyymi

        Olisi siinä nyt melkoinen homma porata akselistoon reikiä abs-antureille, muuttaa mekaaninen syöttöpumppu yhteispaineruiskutukseksi, asentaa ilmastointi, päästövähennys(huijaus)järjestelmät ja muuttaa runkorakenne yhtä törmäysturvalliseksi. Autot pitää olla kevyitä jolloin ohuella pellillä ja tiesuolalla on suhteettoman kallis työllistävä vaikutus eikä siinä savotassa loppua näy.

        Ihmisen tekemä yksittäinen korjaustyö on aivan tolkuttoman kallista verrattuna liukuhihnaan, jossa CNC-koneet koneistaa automaattisesti samoja kappaleita tuhansia päivässä.

        Kyllähän työkoneilla usein on paljon pidempi käyttöikä, 30-60 vuotta ja niihin tehdään yhä täysiä kone- ja vaihteistoremontteja. Työkoneen ei tarvitse olla kevyt, hiljainen, mukava, törmäysturvallinen eikä statussymboli.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2334
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      102
      1334
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1260
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      685
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      680
    Aihe