Putinin mafia nousi valtaan Venäjällä

Entinen KGB-upseeri Vladimir Putin nousi valtaan taitavan pelin avulla Jeltsinin jälkeen. Hän oli jo tällöin järjestänyt likaista rahaa omalle mafiaorganisaatiolleen ns. öljystä ruokaa -ohjelman kautta.

Aluksi valtaannousu oli demokraattinen, mutta myöhemmin vaalit ovat olleet laittomia, kuten viimeksi nähty 2021 duumanvaali. Venäjällä on siis vallassa laiton rikollisorganisaatio, jonka huolena on Putinin ikääntyessä, miten säilyttää valtansa.

Vääjäämättömänä päätepisteenä on Venäjän poliittinen kaaos ja Venäjän federaation hajoaminen. Suomen rajanaapuriksi tulee tulevaisuudessa Karjalan tasavalta, joka on nykyisin yksi Venäjän federaation osavaltio.
1075
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Putinin nousu valtaan sinetöi Venäjän kohtalon, joka on oleva hajoaminen.

Äänestä

Putin nousi valtaan ja pysyy vallassa tapattamalla vastustajansa.

Äänestä
  • Näin on. Putleri olisi todennäköisesti hävinnyt jo ties kuinka monet vaalit, jos sellaisia järjestettäisiin täysin vapaina.

    Äänestä

  • Enää puuttuu vain sellainen uutinen, että tuo "puoltoistametrinen" klonkku on mielellään syönyt tapattamiensa vastustajien sydämiä! Sehän oli primitiivisillä heimoilla vahva miehisyyden merkki!!! Ja vielä jopa Idi Aminin hirmukaudella! Kauas ei olla päästy!

    Järkyttävää, että vielä nykyaikana rajamme takana vallitsee samanlaisen rikollismafian toimet, kuin vallitsi 1800-1900 Sisilian maaseudulla. Ja vieläkin pahempana, kiitos arvon klonkun!!!

    Klonkkumme "kosiskelee" nyt Romanovien sukua, jotta tulisi kruunatuksi tsaarien suvun täysivaltaiseksi jäseneksi alenevassa polvessa. Imbesilli Romanovien sukuun, rahalla saa!

    Äänestä

PöhveIi on vetänyt taas kärpääsienikeittoa😂

Äänestä
  • Oletko aivan varma kommenttisi ortografiasta?

    Äänestä

Vääjäämättömästä päätepisteestä voi olla montaa mieltä. Venäjä tuskin hajoaa mihinkään demokratiavajeeseen. Kiinakaan ei ole siihen hajonnut. Hajoamisprosessi käynnistynee - jos on käynnistyäkseen - taloudellisen katastrofin seurauksena.

Venäjän tulevaisuuden talous näyttää varsin synkältä. Maan talous on täysin fossiilisten polttoaineiden ja muiden luonnonvarojen tuottamisen varassa. Muu maailma on kovaa vauhtia vähentämässä fossiilisia polttoaineita. Venäjällä ei ole mitään korvaavia tulonlähteitä tämän tilalle. Taloudellinen katastrofi heikentäisi radikaalisti kansan elintasoa. Kun tällaisen kehityksen alkuun päästään, vallanpitäjien tuolit alkavat tutista.

Venäjä valmistautuu kovaa kyytiä tulevaan sotaan. Sota eli ulkoinen vihollinen on aina vallanpitäjien pelastusrengas. Vihollisen pitää olla vain sellainen, joka on voitettavissa. Sen vuoksi Venäjä varoo suoraa konfliktia Naton ja Kiinan kanssa. Välillisesti tuollaiseen konfliktiin ajautuminen on riskittömämpää, mikä nähtiin Syyriassa. Venäjä voisi pyrkiä jatkossakin aktivoitumaan Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa. Myös Ukrainan sodan laajentaminen on mahdollista ja Venäjän lähialueilla se todennäköisin vaihtoehto.

Äänestä
  • En ajatellut demokratiavajetta hajoamisen syyksi, vaan erityisesti rikollisorganisaation laajalle levittyneen demoralisaation seurauksena. Valtataistelu Putinin jälkeen ja ohessa johtanee hajoamisprosessiin, koska mitään yhtenäistä ei ole rikollisten oligarkkien kesken.

    Osavaltioiden pikkuiset valtakeskukset ymmärtävät, että paremminkin pärjää ilman korruptoitunutta keskushallintoa.

    Kiinassa ei ole mitään tällaista yleistä rikollisten valtapeliä. Kiina on keskusjohtoinen ja sille on monissa yhteiskuntaryhmissä tukensa.

    Sota on varmasti Putinin tehtävälistalla, mutta maksaa liikaa. Oligarkit eivät enää katsele talouden syöksyä alas muutenkaan mielissään. Sodan syttyminen johtaisi huvinkin samaan kuin aikoinaan Ruotsin kuningaskunnassa, kun Kustaa III ja seuraajansa Kustaa IV kohtasivat.

    Äänestä

Jumalalle kiitos Putinista. Suomi on vielä pystyssä. Mutta kaiken aikaa ulkovaltojen kumartelu ja kansan hiljainen hävitys ulkomaalaisten invaasion kautta ei voi jatkua. Suomi on pakko valloittaa, jotta kantasuomalaiset saataisi pelastettua.

Äänestä
  • Kaikkea kanssa.

    Putin on kommunismin tuote,ei Jumalan. Tosin Putin on saanut myös ortodoksikirkon taakseen. Taitava mies.Kansa pysyy kurissa senkin puolesta.

    Tulevaisuus on lailla taattu.Putin valtapiireineen hallitsee vuoteen 2036.Vaalien tuloksetkin ovat siihen asti tiedossa.

    Entä sen jälkeen? Onko seuraaja jo asemiaan varmistelemassa?

    Suomi kyllä pärjää,kun vain pysyy samassa rintamassa muiden demokratioiden kanssa.
    Se epäonnistui 1939,mutta ei toista kertaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Entinen KGB-upseeri Vladimir Putin nousi valtaan taitavan pelin avulla Jeltsinin jälkeen. Hän oli jo tällöin järjestänyt likaista rahaa omalle mafiaorganisaatiolleen ns. öljystä ruokaa -ohjelman kautta.

Aluksi valtaannousu oli demokraattinen, mutta myöhemmin vaalit ovat olleet laittomia, kuten viimeksi nähty 2021 duumanvaali. Venäjällä on siis vallassa laiton rikollisorganisaatio, jonka huolena on Putinin ikääntyessä, miten säilyttää valtansa.

Vääjäämättömänä päätepisteenä on Venäjän poliittinen kaaos ja Venäjän federaation hajoaminen. Suomen rajanaapuriksi tulee tulevaisuudessa Karjalan tasavalta, joka on nykyisin yksi Venäjän federaation osavaltio.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu