Kiina voisi valloittaa Taiwanin milloin tahansa, mutta Kiina ei halua sotakalusto ja sotilastappioita. Kiina ei välitä Taiwanin terroristijärjestöjen syntymistä Taiwanin valloittamisen jälkeen. Näitä sanotaan sissitaistelijoiksi.
Kiina harjoittelee Taiwanin valloitusta
Anonyymi
861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nukkehallintojen on sanottu aiheuttavan ongelmiaja kärsimystä Aasiassa.
Yhdysvallat pois Aasiasta väkipakolla.
Taiwanissa on vapaat vaalit ja vapaus -Kiinassa pakkodiktatuuri...mietipä poika sitä..
Taiwan on varustautunut hyvin valtausta vastaan.
Taiwan aiheuttaisi suuria menetyksiä Kiinalle, jos nämä yrittäisivät vallata sen.
Milloin vihreät ulahtaa noista saastuttavista harjoituksista? Ei taida kannattaa pidätellä hengitystä odotellessa..
Alkaa taas maailman tilanne näyttää siltä, että joka puolella joku haluaa valloittaa kaikenlaista. Aseita kaivellaan esiin ja uhkakuvia luodaan. Tilanteet kärjistyvät ja mielialat ovat jo valmiiksi ärtyneitä. Eikö koskaan opita ?
Aloitus on ristiriitainen ja valheellinen. Ei mitään tolkkua, tiedonjyvääkään. Se vain luo illuusiota otsikossaan, mutta vailla mitään todisteita.
En puolustele Kiinaa, mutta heillekin (kaikille syytetyille) kuuluu se perusoikeus, että syytös on tosi ja se myös osoitetaan faktoilla.
Kiina olisi taiwanin valloittanut ajat sitten jos olisi pystynyt. Tai pystyy kyllä jos on valmis menettämään miljoonia sotilaita ja saa vaivan palkaksi tuhotun autiomaan.