Eläkejärjestelmää näköjään muutellaan jo useammin kuin monet vaihtavat autoakaan:
https://yle.fi/uutiset/3-12126156
On mennyt jo niin epävarmaksi ja epä-ennustettavaksi tämä maailma, että uskon, että ihmiset alkavat pitää jo alle viisikymppisenä vuosienkin taukoja työelämästä, nauttien elämästä kun ovat vielä terveitä ja hyväkuntoisia.
Siksi, että eläkeikä näköjään karkaa jo niiin kauas, että näinköhän moni edes elää niin vanhaksi.
Joskus on kuitenkin hyvä irrottautua työn orjuudesta ja nauttia elämästä, elää niinkuin itse haluaa eikä jonkin systeemin orjana pakkotahtisessa työelämässä :/
Taas rukataan eläkelakeja...
Anonyymi
3
91
Vastaukset
- Anonyymi
Se on selvä, etteivät rahat enää riitä eläkkeisiin.
- Anonyymi
ei ne riitä koko Eu-alueen eläkkeisiin omiimme kyllä mutta kun koko Eurooppa hamuaa Suomen elökerahastoja niin pitäähän jotain syytä keksiä että ne voidaan sinne luovuttaa koska niin paljon maailmassa ei rahaa ole vaikka kopiokone sitä feikkirahaa syytäkin että noiden maiden ahneus tulisi tiensä päähän, tienaisivat jotain ihan itse.
- Anonyymi
Aion eläköityä 65-vuotiaana. Jos en silloin saa täyttä eläkettä, niin maahanmuuttovastaiset maksakoot erotuksen - lasku persuille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821015Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964214Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu782946Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv512203Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1981848Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891632Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1361577Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691509Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151393