Suuri "Pandora" tietovuoto kertoo että hirvittävä määrä venäläistä rpääomaa on siirretty viime vuosina pimeisiin veroparatiiseihin.Pääomat ovat venäjän kansalta varastettua ja pimitettyä rahaa joka on veroparatiiseissa kanavoitu Vladimir Putinille ja hänen lähipiirilleen.Selvitysten mukaan näistä varoista on rahoitettu mm euroopassa toimivia populistisia puolueita.Nyt julkitulleiden tietojen mukaan myös Perussuomalaisia.Nyt voisi joku hyvinkääläinen silmäätekevä kertoa meille kaikille paljonko hyvinkään persuille on rikollista rahaa mahdollisesti lorahtanut.Hyvinkäältähän taitaa olla perussuomalainen kansanedustajana joten tietoa varmaan löytyy.
Persut ja Putinin rahat.
Anonyymi
6128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Persujen kansanedustaja Niikko voisi olla parempi asioiden avaaja. Hänellähän sitä tietoa Venäjän korruptio rahoista lienee paljon Kiinan rahoista puhumattakaan. Ja sitten kun siirrytään sarjaan"Isot pojat" niin mieleen nousee nimi entinen Kannuksen elinkeinoasiamies Esko Aho jota myös Moskovan pankkiiriksi kutsutaan. Hänhän on kepulainen ja on pyrkinyt sorkkimaan hävttäjäkauppaa taustalla. Myös monista venäläisten rahamiesten hämäristä maakaupoista taustalla löytyy tavalla tai toisella Aho. Putinin rahaa virtaa aina sinne missä siitä on jotain hyötyä Putinin etupiirille.
Esko Aho on maanpetturi!!!
Ei kai nyt sentään. Tuleva kepun presidenttiehdokas.
Paha on vielä ainakaan maanpetturiksi kutsua, mutta kyllä on kyseenalaisessa seurassa entisen koleegansa Paavo Lipposen kanssa. Hyvin voi kyllä ymmärtää sen, että hyvällä palkalla saadaan noita entisiä pääministereitä houkutelluksi noihin tehtäviin, ja että he helposti voivat uskotella myös itselleen toimiensa olevan vain tavallista palkkatyötä, jota heille on tarjottu heidän "pätevyyden" takia. Itselle valehtelu ja siihen uskominen, kun on ihmiselle ihan luontaista.
Kyllä kansa "tuhoahon" temput muistaa. Meinas viedä Suomen Maailmanpankin holhoukseen. Tuskin kukaan tuollaista tosissaan pressaehdokkaaksi esittää.
Mistä tuntee valtiomiehen. Siitä kun kansa muistaa vielä urankin jälkeen. Joten Paavo Lipponen on todella suuri valtiomies. Sadat-tuhannet eläkeläiset muistavat hänet kerran kuukaudessa ja kiroavat pieniä eläkkeitään. Indeksileikkurin keksijä varmisti kokoajan kasvavan eläkeläisköyhyyden kun samalla otti vastaan Putinin kaasuputkilobbausrahat.