Täyssähköautoille uusi vero

Anonyymi

Noita täyssähköautoja alkaa olla liikenteessä jo sen verran, että verottaja voisi kehitellä niille oman ”wattiveron”. Tosiasiahan on että sähkön tuottaminen ei ole ongelmatonta. Johan noita sähköautoja on tuettu riittävästi, on aika siltä osinkin palata arkeen ja tasapuolisuuden nimissä verottaa niitä kuin polttomoottoriautojakin. Ja tarvitseehan valtio rahaa.

15

1119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liian aikaista vielä kun tarkoitus on ensin päästä polttiksista eroon.

    • Anonyymi

      Sähköautot maksavat käyttövoimaveroa (ns. dieselvero) ja ladatusta sähköstä melkein kolmannes on veroa.

      Eduskunta korottaa tuota käyttövoimaveroa kun bensa-autot vähenee.

      Kun tehtiin päätös autoveron poistosta, samalla kerrottiin että sama summa otetaan sähköauton käyttäjältä takaisin tulevina vuosina korotettuina veroina.

    • Anonyymi

      Norjassa on jo tullut.Siellä yli 50 000€ auto maksaa sen 24% almin jota ei siellä mene halvemmista.Samoin käyttömaksu on painon mukaan kaikille autoille koskee myös sähköautoja ja Hybridejä eli niin sanottu ajoneuvovero.

    • Anonyymi

      Biokaasuautoille tulee jo ja on vahvistettu-Eli aletaan ottaan samat verot kuin dieseliltä vaikka ajat biokaasulla. Löytyy Valtioneuvoston sivulta tämäkin ihme.

    • Anonyymi

      Kannattaa varoa mitä veroja toivoo. Pian kolahtaa omaan nilkkaan, kun tulevaisuudessa sinulla ei olekaan enää varaa liikkua muulla kuin sähköautolla.

    • Anonyymi

      "Liian aikaista vielä kun tarkoitus on ensin päästä polttiksista eroon."

      Tämä se minua aina naurattaa kun polttishemmot sauhuavat lisämaksuista sähköautoille.
      Ei niin tyhmää olekaan ettei ymmärtäisi että valtion käsi on aina ensimmäiseksi polttiskuskin taskussa ja vasta sitten kun polttikset tapettu pois veroilla niin sitten valtion käsi siirtyy sähköautoilijan taskuun.
      Ei tule olemaan sellaista vaihetta että polttiksille annettaisiin porkkanaa.

    • Anonyymi

      Valitettavasti ei tule mitään veroa, sillä niitä halutaan lisää ja paljon halutaankin.
      Harmittaako?

    • Anonyymi

      Sähköautoille ei todennäköisesti tule vielä ainakaan 5 vuoteen veroja. Mutta polttoaine menee säännöstelyyn. Esim. saa tankata vain kerran viikossa 50 litraa.
      Vaikka polttomoottoriautoilu kuuluu suomeen, moni kansanedustaja haluaa itselleen kurjuutta.

      • Anonyymi

        Ja seuraava hallitus voi purkaa vaikka ilmastosopimuksen jos hauaa se pitää muistaa.


      • Anonyymi

        Ainakin ensivuonna sähköauton vuosittainen vero nousee 136 % . Eihän se euroissa tee kuin jotain 50 € . Kerkiää nousemaan muutaman kerran seuraavan 5 vuoden aikana . Polttoaine ei mene säännöstelyyn kohta eikä koskaan .


    • Anonyymi

      Joo, koko autoilun verotuksen voisi järkeistää ja tasapuolistaa. Vaikka näin:

      - Kaikki päästöverot ja -maksut polttoaineisiin, myös sähkössähän on jo tämä.
      - Uusiutuville (ei-fossiilisille) polttoaineille pienempi vero
      - Edellisen seurauksena käyttövoimavero vedetään alas WC-pöntöstä.
      - Kuten myös polttisten CO2-ajoneuvovero.

      - Näiden sijaan kaikille autoille, myös sähköautoille, uusi "ajoneuvovero" auton painon mukaan. Tai ehkä tehonkin voisi ottaa tähän mukaan. Perusteluna rasitus tiestölle.

      Tällä järjestelyllä toteutuisi oikea päästöohjaus: enemmän ajava = päästävä maksaa enemmän polttoaineessa/sähkössä. Ja sähkö ja uusiutuvat ilmastoystävällisempinä edullisempia fossiilisiin verrattuna. Ja kaikki ilman vapaamatkustajia osallistuisivat valtion varojen keruuseen, jolla pidetään myös tieverkostoa ja liikenneinfraa yllä.

      Nimimerkki: järkeä päästöveroihin

      • Anonyymi

        Lisää järkeä on tuo porrastettu co2 ajoneuvovero, sen porrastus vain on aivan liian löysä .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisää järkeä on tuo porrastettu co2 ajoneuvovero, sen porrastus vain on aivan liian löysä .

        Eihän tuossa CO2-ajoneuvoverossa ole mitään järkeä. Sehän on puhdas omistamisen vero, ja tuo CO2-komponentti siinä on puhdas kateusvero: sitä isompi mitä isomman auton ja moottorin kehtaat omistaa!

        Auton todelliset CO2-päästöt riippuvat ajokilometreistä, joita tuossa verossa ei ole mukana ollenkaan. Esim. auto1 CO2 100g/km * 30.000km/v = 3tn CO2. Auto2 CO2 300g/km * 5.000km/v = 1,5tn CO2! Mutta Auto2:lla on paljon, paljon suurempi "kateus" CO2-ajoneuvovero!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän tuossa CO2-ajoneuvoverossa ole mitään järkeä. Sehän on puhdas omistamisen vero, ja tuo CO2-komponentti siinä on puhdas kateusvero: sitä isompi mitä isomman auton ja moottorin kehtaat omistaa!

        Auton todelliset CO2-päästöt riippuvat ajokilometreistä, joita tuossa verossa ei ole mukana ollenkaan. Esim. auto1 CO2 100g/km * 30.000km/v = 3tn CO2. Auto2 CO2 300g/km * 5.000km/v = 1,5tn CO2! Mutta Auto2:lla on paljon, paljon suurempi "kateus" CO2-ajoneuvovero!!!

        On siinä se järki , että suuripäästöisten autojen haluttavuus vähenee. Tuo "kateus" ajattelu on ominaista yleensä sellaisille henkilöille jotka itse sitä sairastavat . Mulla on 3 autoa .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On siinä se järki , että suuripäästöisten autojen haluttavuus vähenee. Tuo "kateus" ajattelu on ominaista yleensä sellaisille henkilöille jotka itse sitä sairastavat . Mulla on 3 autoa .

        Suuripäästöiset, iso moottorisethan myydään nykyään lataushybrideinä ja ovat pienien verojen ansiosta hyvinkin haluttavia...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe