Mitä helkkarin virkaa ruotsinkielellä on Suomessa - ei mitään

Anonyymi

Hesassakin näkee nykyään paljon kylttejä tai ilmoituksia, joissa lukee jo kolmella kielellä, suomi, ruotsi ja enkku.

Suomeksi totta kai ja enkun voi nykyään myös ymmärtää, mutta ruotsilla ei ole mitään tekoa. Mutta kun ruotsi on ns."virallinen" kieli täällä, niin ainakin julkisten laitosten täytyy laittaa kylttiin myös ruotsiksi. Kalliiksi vaan tulee koko ruotsi.

Pakko- ja virkamiesruotsi pitäisi äkkiä poistaa, ja järkevintä olisi tehdä maasta virallisesti vain suomenkielinen maa - rahaa säästyisi huomattavasti.

Täyttä pelleilyä pitää maata kaksikielisenä vaan siksi, että mantereella asuu n. 260 000 rantaruotsalaista, joista arviolta 90% puhuu suomea.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kadulla on hyvä olla monta nimeä, että hälytysajoneuvot eivät löydä perille ja postikin jää matkalle.

    • Anonyymi

      Ruotsi ei auta ulkomailla enää Tanskassakaan..

      • Anonyymi

        Ruotsin kieli jää tappiolle Ruotsissakin.


    • Anonyymi

      Jos Suomi aikoo profiloitua länsimaisena demokratiana, on ruotsin kielen virallinen asema toisena kielenä vihdoin lakkautettava. Ruotsin kielen pakollisuus muistuttaa ikävällä tavalla meitä Ruotsin vallan aikaisesta sorrosta ja suomalaisten alistamisesta.

      • Anonyymi

        Juuri näin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      12
      4599
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      139
      4485
    3. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      75
      3340
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2764
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      86
      2482
    6. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      23
      2470
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2467
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      29
      2450
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      41
      2436
    10. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      32
      2426
    Aihe