Syy siihen on, että meillä on huonoja kokemuksia siitä, kun auton katsastuttaa autoliike. Joillakin paikkakunnilla autoliikkeen katsastukset ovat pienelle katsastusasemalle merkittävä tulonlähde. Siksi joitakin ”pikkuvikoja” tunnutaan katsovan hiukan sormien lävitse. Tästä hyvä esimerkki oli pakettiautovuokraamojen pistokokeemme (TM 22/2018). Siinä mukana oli eräs Nissan Primastar, joka oli katsastettu kaksi kuukautta aikaisemmin ilman huomautuksia. Veimme auton A-katsastuksen Autotohtori-kuntotarkistukseen. Katsastusmies Jouni Nurminen totesi auton niin huonokuntoiseksi, että siitä pitäisi melkeinpä ruuvata rekisterikilvet pois. Siis kaksi kuukautta aikaisemmin katsastetusta autosta!
Toinen esimerkki on vuodelta 2017. Teimme silloin käytettyjen nelivetoisten autojen vertailun (TM 18/2017). Vertailussa oli mukana Suzuki Liana 1,6 4Grip vuosimallia 2003. Se oli katsastettu viikkoa ennen kuin ostimme sen. Veimme silloinkin vertailun autot Autotohtorille. Tarkistuksessa ilmeni, että edessä vasemman alatukivarren pallonivelessä oli merkittävä klappi. Oli perin ihmeellistä, että se ei tuntunut ajossa ollenkaan eikä pitänyt minkäänlaista ääntä. Mutta vieläkin ihmeellisempää on se, ettei Heinolan A-katsastus huomannut asiaa viikkoa aikaisemmin.
Vaihtoautoliikkeestä käytetyn auton hankkiminen on siis arpapeliä, vaikka auto olisi juuri katsastettu. Siksi suosittelemme viemään auton kuntotarkistukseen, jos haluaa varmistua kaiken olevan kunnossa.
Ote TM
meillä on huonoja kokemuksia siitä, kun auton katsastuttaa autoliike.sanoo TM
29
723
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi myyjät ei itse käytä autotohtorilla myytävää autoa?
- Anonyymi
Voi teitä lapsiin
Myyjän tehtävä on myydä kalliimmalla kuin on ostettu sisään
Siinä se rikastumisen. Alkeet sullekin apisena
Oispa joskus vaikka jotain muutkin kuin naistenlehtii
Varmaan uskot että kokoomuskin onnksnslaisten puolella ja haluu Suomelle hyvää - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi teitä lapsiin
Myyjän tehtävä on myydä kalliimmalla kuin on ostettu sisään
Siinä se rikastumisen. Alkeet sullekin apisena
Oispa joskus vaikka jotain muutkin kuin naistenlehtii
Varmaan uskot että kokoomuskin onnksnslaisten puolella ja haluu Suomelle hyvääSulle suosittelen kirjoittamisen opettelua, niin olis pohjaa mistä ponnistaa !
- Anonyymi
eli korruptio jyllää-mot
- Anonyymi
Olisko jotain tutkittava
- Anonyymi
autotohtori
- Anonyymi
myyjät tuskin tilaa enään TM lehteä?
- Anonyymi
eikö herätä keskustelua?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eikö herätä keskustelua?
hysss
TM on laki - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
hysss
TM on lakiTM on meidän VW fanaatikkojen raamattu. Älkää siis pitäkö muita raamattuja kirjahyllyissänne, tai muuten paholainen tulee, ja nappaa teidät!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TM on meidän VW fanaatikkojen raamattu. Älkää siis pitäkö muita raamattuja kirjahyllyissänne, tai muuten paholainen tulee, ja nappaa teidät!
Myyjän perjantaipullo aukesi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TM on meidän VW fanaatikkojen raamattu. Älkää siis pitäkö muita raamattuja kirjahyllyissänne, tai muuten paholainen tulee, ja nappaa teidät!
hyvä raamattu kun tuomitsee omansa
- Anonyymi
Miksi ei tilaisi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myyjän perjantaipullo aukesi?
Se oli Toyotan omapoika, ei mikään myyjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TM on meidän VW fanaatikkojen raamattu. Älkää siis pitäkö muita raamattuja kirjahyllyissänne, tai muuten paholainen tulee, ja nappaa teidät!
VW mainoslehti-testit voittaa mutta ei kestä käyttöä
- Anonyymi
lukekaa ja viisastukaa
- Anonyymi
VilunkiAla sanoo TM?
- Anonyymi
Ainahan tuo asia on ollut noin, ei mitään uutta tietoa. Kyllä katsastaja ymmärtää ettei rahavirtaa kannata pienistä katkaista ja pitää muistaa kuitenkin ettei katsastuksessa tarkasteta kuin pieni osa autosta ja sen toiminnoista.
- Anonyymi
autoliikkeet hiljaa?
- Anonyymi
TM saa lisää tilaajia!
- Anonyymi
Nyt tulee oikeusjuttu?
autoliikkeet itkee - Anonyymi
AIkoinaan ostettiin autoliikkeen (Kupen Auto) juuri katsastama Volvo. Seuraavan vuoden katsastuksessa pohja oli niin mätä että katsastaja ei mitenkään voinut ymmärtää miten se oli edellisenä vuonna mennyt läpi, ei siis yhdessä vuodessa olisi voinut ruostua noin paljon. Tämäkin oli nimenomaan autoliikkeen katsastama auto.
- Anonyymi
rankkaa epäilyä myyjiä kohtaan?
vai tekeekö kaikki oikeasti noin? - Anonyymi
Miksi tommosta vilunkia tahallaan tehdään?
eikös myyjät ole hyvin palkattuja toisin kuin ihmisiä korjaavat Hoitajat? - Anonyymi
Romut pitää pistää vaihtoon ennen katsastusta. Liike saa ne katsastettua ja myy taas sitten seuraavalle vuodeksi. Sitä ajoaikaahan ne mainostaa, ja se tosiaan kai tarkoittaa myös sitä, että autoa ei saa ajokuntoon seuraavassa katsastuksessa jos ihan yksityisenä yrittää.
- Anonyymi
kannattaa lukea
- Anonyymi
myyjät ja liikkeet huomio?
kommentoikaa - Anonyymi
puolueeton kuntotarkastus pakolliseksi ennen kauppaa
- Anonyymi
kamuksis
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854578
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli173572Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102784En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212711IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392113Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1101316