rumalla narisevalla äänellä? Todella ikävä kuunnella. Pehmeitä ja miellyttäviä naisääniä ei nykyään enää kuule.
Miksi nykyajan naiset puhuvat
Anonyymi
19137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Nykyajan muijat ovat luotaantyöntäviä. Ei ihme, että syntyvyys on laskenut.
Ah, ollapa viime vuosisadan alun viehkeitä mutta säädyllisiä, luonnonkauniita elovena-naisia.
Terveet arvot kansalla pääosin, vaikka ongelmia toki löytyi silloinkin. Silloin kuitenkin joku häpeä löytyi ihmisillä mitä he julkisesti tekevät ja sanovat. Nykyään ei mitään.
Kuivuuttaan narisee.
Joo ja ässävika.
Nuoret naiset opettelevat matkimaan televisiossa puhuvia, vähän vanhempia ja tunnetumpia esikuvanaisia.
Naiset ovat järkeilleet asioitaniin, että mitä matalammalla ja äänellä puhut, eli siis koetat matkia äänialallasi miehiä, niin sitä vaikuttavampaa sanoisesi on.
Naisen äänihuulien on kuitenkin hankalaa puhua pitkään matalalla äänellä. Siksi se korvautuu virallisuutta tavoittelevalla, naisen narisevalla puheäänellä.
Viherkomukkanaisten oma identiteetti hukassa. Enäähän ei ole naisia ja miehiä.
Omituisen nuotin myös ovat keksineet.Rytmitys on outo.
Sanoja venytetään ja yhdistetään ettei puheesta saa selvää. Kuin unessa tai humalassa puhuisi.
Sen vuoksi en pysty katsomaan suomalaisia nyky elokuvia enkä sarjoja.
Ja miehet artikuloivat selkeästi ? Eivät käytä slangisanoja tai venytä tai lyhennä ilmaisuaan? Mistäpäin niitä löytää? Oma heimonsa? Ovatko sellaisia, jotka ovat juuri oppineet puhumaan suomea`?
Tossa männäviikolla kaupan liukuportaissa kuulin kun pari alle 3-kymppistä nuorta miestä jutteli keskenään. Puheesta oli mahdoton saada ensin selvää että mitä kieltä se oli. Epäilin ensin joksikin itäeuroopan harvinaisemmaksi murteeksi mutta jokunen suomen sana oli joukossa.
Poikien puhe oli sellaista epäselvää pikapyrähtelyä, kuin jotain pikkulinnun liverrystä ja kaikki sanat lähes yhteen pötköön. Molemmat tuntuivat silti keskenään ymmärtävän toisiaan.
Mitäs mitäs, saako muka käyttää sanaa nainen tai mies. Eikö pitäisi puhua vain henkilöistä, kuten ajan henki on.
Naistenpäivä voidaan poistaa, koska se eriarvoistaa. Kysehän on vain henkilöistä. Samoin uimahalleissa voidaan minun puolesta luopua naisten ja miesten osastoista, no koska naiset ja miehet ovat pelkkiä henkilöitä.
Nais-/mies oletettu
Kotakorpi säänlukiija, ei hyvää päivää!
Vihdoin joku muukin sanoo sen ääneen kuin minä, mistä hitosta tuo nariseva ääni johtuu aivan kamalaa kultavaa ihan kuin vanha rasvaamaton sarana onko se mukaolevinaan hienoa ja sivistyksen merkki ? 😰
Ai Purra vai?
Mariseva mieli ja nariseva ääni.
Usein vielä tatuointejakin. Laatta lähtee...
Nariseva ääni johtuu liian pienestä ilmavirran määrästä ja ääni muodostuu enemmänkin suussa eikä äänihuulissa. Kun ihminen osaa hengittää oikein puhuessaan niin äänen narina myös katoaa.
Anniinan seuraavaa paniikkikohtausta odotellessa ;)
Oikeesti ärsyttää telkkarissa puhujat jotka korottavat lauseen viimeisen sanan lopputavuja. Ei meinaa hermo kestää ja alan itse matkimaan noita tolloja...