Suomen päättäjät tukee ulkomaita ei omaa kansaa se on vissi se

Anonyymi

Norjassa valtio tukee sähköautoilua auton elinkaaren aikana keskimäärin noin 20 000 eurolla.

Suomessa yksityishenkilö voi saada enintään 50 000 euroa maksavaan sähköautoon 2 000 euron hankintatuen.

3

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tukihan on ihan sopiva, jos 50000 € autosta jää maksettavaa enää se 48000 €, lisäksi
      käyttö ei suinkaan tulevaisuudessakaan voi säilyä mitenkään huokeana, lataussähkö tulee sisältämään nykyisiä muiden polttoaineiden sisältämiä veroja, jos polttoaineverojen kertymä alenee.

      Tosin ilmastoa sekään ei globaalisti muuta tai ole sille eduksi, sähkön varastointi akkuihin on tarvittavassa mitassa täysin uutta teknologiaa, joka tuottaa myös haittoja sille pelastettavalle ympäristölle ja ilmastolle, ne sähkön tuotannon tai sähkön varastointiteknologioiden tuotannon kasvu.

      Minne nämä päästöt siirtyvät tai miten ne ovat ilmastovaikutuksissa mukana ?
      Teknologinen pitkä kaivannaisten, jalostuksen, tuotantoketjujen kokonaisuus, jonka lopputulos on se 2-8v käyttöiän akku, joka on lopuksi korkeateknologinen, kierrätyksessäkin korkeaa purkamisteknologiaa vaativa, kuluva ja rajallisen käyttöiän, ajoittaista vaihtamista vaativa tuote.
      Eikö ilmastovaikutuksia pitänyt vähentää ja pyrkiä haitallisen kulutuksen ja pitkien valmistusketjujen elinkaaren haittojen vähentämiseen ?
      Pitäisikö vihreän näkemyksen toimia toisin ?

    • Anonyymi

      Suomalaisten veronmaksajien rahaa tuossakin. Häkämies torjui Kannaksen-menetys-kommunismia myymällä Kemiran Norjan öljyrahastolle ja nyt maksamme kohonneet lannoiteiden hinnat maataloustukena.

      Norjalaiset nauravat koko matkan ajaessaan sähköautollaan, suomalaiset eivät.

      Kiitos kokoomus taas tästäkin. En epäile, etteikö kokoomusta kiitetäkin taas entistä suuremmalla äänisaaliillam sillä onhan se voittajien puolue, joka näyttää närhen elimet häviäjille. Eli suomalaisille.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      164
      10993
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5501
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      173
      4473
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      77
      4375
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      48
      3979
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      55
      3856
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      17
      3504
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3120
    Aihe