Norjassa valtio tukee sähköautoilua auton elinkaaren aikana keskimäärin noin 20 000 eurolla.
Suomessa yksityishenkilö voi saada enintään 50 000 euroa maksavaan sähköautoon 2 000 euron hankintatuen.
Suomen päättäjät tukee ulkomaita ei omaa kansaa se on vissi se
3
53
Vastaukset
- Anonyymi
Tukihan on ihan sopiva, jos 50000 € autosta jää maksettavaa enää se 48000 €, lisäksi
käyttö ei suinkaan tulevaisuudessakaan voi säilyä mitenkään huokeana, lataussähkö tulee sisältämään nykyisiä muiden polttoaineiden sisältämiä veroja, jos polttoaineverojen kertymä alenee.
Tosin ilmastoa sekään ei globaalisti muuta tai ole sille eduksi, sähkön varastointi akkuihin on tarvittavassa mitassa täysin uutta teknologiaa, joka tuottaa myös haittoja sille pelastettavalle ympäristölle ja ilmastolle, ne sähkön tuotannon tai sähkön varastointiteknologioiden tuotannon kasvu.
Minne nämä päästöt siirtyvät tai miten ne ovat ilmastovaikutuksissa mukana ?
Teknologinen pitkä kaivannaisten, jalostuksen, tuotantoketjujen kokonaisuus, jonka lopputulos on se 2-8v käyttöiän akku, joka on lopuksi korkeateknologinen, kierrätyksessäkin korkeaa purkamisteknologiaa vaativa, kuluva ja rajallisen käyttöiän, ajoittaista vaihtamista vaativa tuote.
Eikö ilmastovaikutuksia pitänyt vähentää ja pyrkiä haitallisen kulutuksen ja pitkien valmistusketjujen elinkaaren haittojen vähentämiseen ?
Pitäisikö vihreän näkemyksen toimia toisin ? - Anonyymi
Suomalaisten veronmaksajien rahaa tuossakin. Häkämies torjui Kannaksen-menetys-kommunismia myymällä Kemiran Norjan öljyrahastolle ja nyt maksamme kohonneet lannoiteiden hinnat maataloustukena.
Norjalaiset nauravat koko matkan ajaessaan sähköautollaan, suomalaiset eivät.
Kiitos kokoomus taas tästäkin. En epäile, etteikö kokoomusta kiitetäkin taas entistä suuremmalla äänisaaliillam sillä onhan se voittajien puolue, joka näyttää närhen elimet häviäjille. Eli suomalaisille. - Anonyymi
Tässä oikea isoite tukirahoille.
>>
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tyonantajat-kela-voisi-korvata-omaishoidosta-johtuvia-poissaoloja/8254426#gs.d8570j
Työnantajista lähes kaksi kolmasosaa on sitä mieltä, että omaishoidon poissaolojen korvaamiseen tarvittaisiin samanlainen Kela-korvausjärjestelmä kuin sairauspoissaoloihin.
>>
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1169919Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki775002Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694812Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73290Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j122488Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071730Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.551520- 471516
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591444Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?661372