Voi Jeezes. Aina hehkutetaan kuinka halpaa ja vaivatonta on asua pienessä kaupungissa kuten Kristiinankaupungissa. Täällä muka saa kaikkea mitä tarvitsee ja palvelut toimii. Höpö höpö. Paskapuhetta. Melkein kaikki vaivat täytyy hoitaa 100 kilometrin päästä ja paikalliset palvelut on ihan perseestä. Esimerkki silmälasi ja optikkopalvelut. Täällä on kahjo itseoppinut eläkeläinen ja Silmäasema. Silmäasema tarjoaa pintamuotia ja palveluja silloin kun viitsii ja henkilökunnalla ei ole mitään muuta tekemistä. Omat silmälasikehykset meni yllättäen rikki, korjauskelvottomaksi. Silmäasema oli kiinni joten jouduin tyytymään kahjon palveluihin. Linssien siirtäminen uusiin kehyksiin osoittautui mahdottomaksi tehtäväksi. Itseoppinut optikko sulatti kalliit linssit. Lopputulos oli, 1,5 vuotta 200 € rikki, monen sadan euron linssit suli, uudet 200€ kehykset suli. Rumba viranomaisten kanssa korvauksista ja urakka saada uudet lasit alkoi. Kiva kun joka paikkaan on 100 km, bussit ei kulje ja ei ole autoa eikä hirveästi paljon ylimääräistä rahaakaan. Vanhat romut varalasit mistä tulee helvetisti päänsärkyä millä pitäisi pärjätä sitten pari kuukautta eteenpäin. Ja pahinta, kukaan ei välitä. Porukka täälläpäin on niin helvetin vahingoniloista sorttia. Ei varmaan mistään löydy yhtä pahoja.
Palvelut pienillä paikkakunnilla
Anonyymi
0
91
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261720
- 1051205
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381081- 49979
- 128887
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni51880Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240858Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178729Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55719