Jeesus totesi aikoinaan opetuslapsilleen, että tämä on uusi liitto minun veressäni. Juutalainen Jeesus, Jumalan poika, teki siis uuden liiton. Aiemmat liitot olivat Abrahamin ja Jaakobin Jumalan kanssa tekemiä. Kun tulee uusi liitto, vanhentunut liitto poistuu päiviltä. Juutalaisten Jumalan kanssa tekemä liitto ei ole enää voimassa. On uusi liitto, joka on tehty Jumalan kanssa. Sen johdosta tämä Israelin ja juutalaisten hypetys kristillisissä medioissa on hyvin vaivaannuttavaa. On uusi liitto, joka hyväksyy kaikki Jeesukseen uskovat. Ei ole enää mitään paluuta juutalaisten Jumalan kanssa tekemiin liittoihin. Ne liitot ovat vanhentuneita eivätkä ole enää voimassa. Uusi liitto kumoaa aiemmin olleen.
Tämä on uusi liitto
12
80
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän juutalaisten kanssa solmitut liitot koskaan ole koskeneet muita kuin juutalaisia.
Mikä oikein ongelmasi on?- Anonyymi
Ei ole enää mitään liittoa juutalaisten kanssa. Jumala on yksi ja sama eilen ja tänään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole enää mitään liittoa juutalaisten kanssa. Jumala on yksi ja sama eilen ja tänään.
Jer 31:31 "Tulee aika", sanoo Herra, "jolloin minä teen uuden liiton Israelin kansan ja Juudan kansan kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole enää mitään liittoa juutalaisten kanssa. Jumala on yksi ja sama eilen ja tänään.
Juutalaisten kanssa tehnyt liitot ovat ikuisia. Niin sanoo Jumala.
Jeesuksen tekemä liitto koskee vain Häneen uskovia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jer 31:31 "Tulee aika", sanoo Herra, "jolloin minä teen uuden liiton Israelin kansan ja Juudan kansan kanssa.
Mutta se aika ei ole vielä tullut.
Anonyymi kirjoitti:
Juutalaisten kanssa tehnyt liitot ovat ikuisia. Niin sanoo Jumala.
Jeesuksen tekemä liitto koskee vain Häneen uskovia.Taisi koskea niitä silloisia Jeesuksen opetuslapsia. Se uusi liitto Jeesukselta.
- Anonyymi
torre5 kirjoitti:
Taisi koskea niitä silloisia Jeesuksen opetuslapsia. Se uusi liitto Jeesukselta.
Jälleen mässäyskuva.
👍
- Anonyymi
>>>Ei ole enää mitään paluuta juutalaisten Jumalan kanssa tekemiin liittoihin. Ne liitot ovat vanhentuneita eivätkä ole enää voimassa. Uusi liitto kumoaa aiemmin olleen.<<<
Aloittaja on täysin pihalla uudesta liitosta. Raamatun mukaan uusi liitto tehdään Israelin ja Juudan kanssa. Kun Jeesus asetti liiton viimeisellä aterialla paikalla oli vain juutalaisia. Tosin pakanat voivat liittyä uuteen liittoon liittymällä Israelin kanssa, mutta samoilla ehdoilla, miten juutalaiset ovat uudessa liitossa. Uudessa liitossa Toora kirjoitetaan sydämeen, jotta kristityt Tooraa noudattaisivat uskossa Jeesukseen Kristukseen.
Jer 31:31 "Tulee aika", sanoo Herra, "jolloin minä teen uuden liiton Israelin kansan ja Juudan kansan kanssa.
32 Tämä liitto ei ole samanlainen kuin se, jonka tein heidän isiensä kanssa silloin kun tartuin heidän käteensä ja vein heidät pois Egyptin maasta. Sen liiton he rikkoivat, vaikka minä olin ottanut heidät omakseni, sanoo Herra.
33 "Tämän liiton minä teen Israelin kansan kanssa tulevina päivinä, sanoo Herra: Minä panen lakini heidän sisimpäänsä, kirjoitan sen heidän sydämeensä. Minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani.
Matt 5:17 "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan.
18 Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut.
19 Sitä, joka jättää laista pois yhdenkin käskyn, vaikkapa kaikkein vähäisimmän, ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisimmäksi. Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja niin opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi.- Anonyymi
Aloittaja on trolli.
Raamatussa kaikki kestää ikuisuuden.
Kuten Israelin ja Juudan uusi liitto. Onkohan Juuda vielä olemassa?
- Anonyymi
Ei Jumalaa ole. Piste ..... Piste,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247