Toyota Mirailla 1360 km yhdellä vetytankillisella

Anonyymi

41

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todella huikea suoritus!

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Käytännössä Mirailla pääsee vain 450 km tankillisella.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kahden päivän aikana, eikä keskinopeutta tai kulunutta aikaa kerrota tarkemmin. Keskinopeus on siis todennäköisesti 28 km/h, 1360 kilometriä 48 tunnin aikana.

      Mahtavaa Toyota, 28 km/h tunnissa on erittäin käytännöllinen nopeus.

      • Anonyymi

        Kuten tuossa uutisessa kerrotaan niin ennätys ajettiin normaaliliikenteessä pääosin ruuhka-aikaan. 28 km/h keskinopeus on silloin todella nopeaa ajoa.


    • Anonyymi

      Vetypoika yrittää taas kerran vedättää!
      Kyllä tuo ennätys on lähempänä 1359 kilometriä!

      "markkinat"

      • Anonyymi

        Kyllä se on lähempänä 1360 kilometriä!
        Tarkalleen ottaen 1359,8982892640461 km.


    • Anonyymi

      Sitä ..tun vetyä ei vaan saa mistään, muuten hyvä.

      • Anonyymi

        Kuten tuossa uutisessa kerrotaan niin ohittivat matkan aikana 12 vetytankkausasemaa.


    • Anonyymi

      Oliko vastatuuli, 2000 kilon asuntovaunu perässä, 30 astetta pakkasta, auton sisällä tarkeni t-paita päällä, ja ulkona oli pilkkopimeää ja piti käyttää kaukovaloja kokoajan? Ja keskinopeus 90 km/h.

      Jos ei ollut, niin kyseessä oli jonkun pellen tekemä pelletesti.

      • Anonyymi

        Kyllä oli.


    • Anonyymi

      Mitä merkitystä noilla "ennätyksillä" on kun tuostakin puolet riittää kovasti hyvin?

    • Anonyymi

      Mitä vetyautoilu tulisi meillä maksamaan, se varmaankin kiinnostaa enemmän kuin yltiöpitkät ranget. Yksi kaasusäiliö lisää ja taas matka kasvaa.

      • Anonyymi

        Kun tällä hetkellä vertaa bensan hintaa n. 1,80€/litra ja vedyn hintaa Saksan vetytankkausasemilla 9,50€/kg, niin vetyauton kustannus on suunnilleen sama kuin 4 litraa/100 km kuluttavalla bensa-autolla.


    • Anonyymi

      Erityisen painava 2 tonnin Mirai urauttaa teitä entistä enemmän mitä hitaammin ajaa. Mikähän tuon kantavuus on kun on pienet renkaat alla?

    • Anonyymi

      Ostakee, ostakee Toyota Mirai! Vettyy ei sua mistää, mut ostakee Mirai!

    • Anonyymi

      Vedyllä 1360 km toimintamatkaa 3-4 minuutissa.

      Esim Teslaan vastaavan toimintamatkan lataaminen kestää noin 3 tuntia supertehokkaalla 350kW laturillakin. Toki tässä joutuu latamaan täyteen kahteen kertaan koska Model S Long Range toimintamatka vain noin puolet tuosta, 660km.

      Eli vedyllä 3min, tehokkaimmalla sähkölaturilla 3h :D

      • Anonyymi

        Ja yksivaihe 8A pistokkeesta kestäisi yli 4 vuorokautta ladata Teslaan 1360km :D Eli kahteen kertaan 52h joka on aika tyhjästä täyteen.


    • Anonyymi

      Aloittajalla jotain lukemis tai ymmärtämis vaikeuksia. On ihan Vetyautoille oleva palsta tämän palstan rinnalla.

      • Anonyymi

        Opettele oikeinkirjoitus ennen kuin kommentoit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Opettele oikeinkirjoitus ennen kuin kommentoit.

        Puuttuuko lauseestasi pilkku jostain kohtaa?


    • Anonyymi

      Huippunopeus ollut about 15mailia tunnissa ja toivottavasti ovat ajelleet autiomaassa?😎😎😎

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nyt on kyllä valtavan veikeää uutista, eikö vaan.

    • Anonyymi

      Artikkelista missä hehkutetaan "tieteellisesti" vetyautoa, niin unohtuu eräs seikka:

      (google kääntäjä)
      "Miksi sähköautot eivät ole niin puhtaita kuin mainostetaan

      Vetyautojen käyttäminen edellyttää vedyn polttamista, mikä on todella nollapäästöistä toimintaa. Toisaalta sähköautojen käyttäminen ei ole niin yksinkertaista. Sähköautot ovat sinänsä päästöttömiä ajoneuvoja, mutta entä niiden käyttämiseen tarvittava sähkö.

      Kehitysmaat, kuten Intia ja Kiina, luottavat edelleen pääasiassa hiilivoimalla tuotettuun lämpöenergiaan, joka ei oikeastaan ​​ole puhdas sähköenergian lähde. Muutos tuulienergiaksi ja aurinkoenergiaksi kestää vielä jonkin aikaa. Joten jos käytät hiilivoimaloita sähkövoimalaitosten käyttämiseen, se ei oikeastaan ​​säästä ympäristöä, ja siirrymme vain yhdentyyppisistä hiilivedyistä toiseen hiilivetylajeihin ajaessamme autojamme.

      Vetypolttokennoiset ajoneuvot puolestaan ​​tarjoavat tasapuolisemman ja ympäristöystävällisemmän matkustustavan. Vetyautot ovat siis todellinen tulevaisuus eivätkä sähköautot. Totta, vetyautot ovat vielä kehitysvaiheessa, kun taas sähköautot koputtavat ovellemme. Mutta kun täysin kehitetty, vetyautot hyväksytään paremmaksi vaihtoehdoksi."

      ... Nimittäin se VETY pitää tuottaa myös SÄHKÖLLÄ sitten niissä kehittyvissä maissa HIILIVOIMALLA. Ja sillä samalla sähkömäärällä (55kw?) ajetaan sähköautolla 300-400km kun vetyautolla (vetykilolla) 100km. Vetyautot tulevat saastuttamaan näin enemmän pitkässä juoksussa.

    • Anonyymi

      Aloitukseen, mitä itse ajattelet:

      Ostaako kuluttaja vetyauton (tai minkä tahansa auton) vain sen takia että sillä pääsee äärimmäisellä kikkailulla lähes 2 kertaisen matkan ääriesimerkkinä jos niin halutaan?

      VAI

      Ostaako kuluttaja auton koska se sopii hänen ajoprofiililleen ja haluaa omalla tyylillään ajamisen olevan mukavan helppoa?

      Toisinsanoen, onko tälläiset "pisaralla pisimmälle" testit oikeasti turhia kun ei ole edes aidosti energiakriisiä vielä ainakaan suomessa? Ei juuri kukaan aja tällä tyylillä mitään autoa yhdellä tankilla oikeassa elämässä viettäen todella montaa tuntia autossa.

      Jos olisi energiakriisiä niin silloinhan tälläiset aloitukset olisivat mielenkiintoisia kun ihmiset sinnittelevät tulojensa kanssa että miten autolla on varaa ajaa.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Vuoden_1973_öljykriisi

      https://www.youtube.com/watch?v=85-b6n85Lhw

    • Anonyymi

      Vedystä vouhottajat luulevat että sitä vetyä nyt vaan tulee loputtomasti jostain taikarööristä, eli heillä ei ole hajuakaan siitä että maapallolla ei vetyä sinällään esiinny missään, vaan se pitää aina energiatehottomasti sähköllä tuottaa ja vielä tehottomammin polttokennossa takaisin sähköksi muuttaa.

      • Anonyymi

        Höpö höpö


    • Anonyymi

      Pitkälle on päästy

    • Anonyymi

      Todella upea suoritus

    • Anonyymi

      Hurjan nopea.

    • Anonyymi

      Mainiota kertakaikkiaan

    • Anonyymi

      Nyt on kilometrit kohdillaan

    • Anonyymi

      On tämä kyllä todella ihanaa 💕

    • Anonyymi

      Mainiota.

    • Anonyymi

      Mahtavaa!

    • Anonyymi

      Hieno homma 🙂

    • Anonyymi

      Nyt näyttää hyvältä 👍

    • Anonyymi

      Aidoissa testeissä ilman manipulointia ja kevyissä talviolosuhteissa Mirailla pääsee alle 500km ja kesällä max. 600 km.
      Pitää olla tarkkana että pääsee takaisin tankkausasemalle, sillä niitä ei meillä oikein löydy.
      Nyt Toyota yrittää saada Miraille hyväksyntää ja antaa eräälle taksiyhtiölle muutaman auton ajoon ja osallistuu tankkausaseman perustamiseen Jyväskylään ja toivoo saavansa sillä tempauksella hyväksyntää ja maksettuja kehuja kyseiseltä taksifirmalta. Muualla päin maailmaa näistä vetyautoista yritetään päästä eroon ja tankkausasemia lopetetaan kiivaaseen tahtiin. Ehkä niitä vähän käytettyjä asemia saa ostaa todella halvalla jos vaan joku suostuu sellaiseen sijoittamaan?

    • Anonyymi

      Sillä on tosiaan ajettu 1360 km yhdellä vetytankillisella 👍😃

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7743
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4097
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3660
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      3243
    5. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      2788
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2762
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2704
    8. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2633
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      140
      2608
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2559
    Aihe