Työkaverini tappoi itsensä 51-vuotiaana 3 v sitten, menetelmää en tiedä millä sen teki. Tyyppi oli rauhallinen, fiksu, filosofistinen, korkeasti koulutettu, aika hyvässä asiantuntijatyössä. Hyvä asunto Helsingin kantakaupungissa, autot, 2 lasta. Otti kuulemma raskaasti avioeronsa vaikka siitäkin oli jo lähes 10 v aikaa. Ei osannut enää nauttia elämästä, ei etsiä uusia naisia. Miten tällainen mies uskalsi tehdä tällaisen teon? Ei ollut mikään aseista kiinnostunut tms. macho äijätyyppi edes.
Entäs se yksi mediassa uutisoitu kadonnut 14 v poika joka hukutti äsken itsensä? Miten nuori 14 v uskaltaa tehdä itsarin?
Ovatko he olleet jossain katatonisessa tilassa, eli täysin psykoottisessa masennustilassa, sulkeutuneita?
Miten joku uskaltaa tappaa itsensä?
6
252
Vastaukset
- Anonyymi
Missään ei ole uutisoitu, että tuo 14-vuotias olisi tehnyt itselleen jotain tahallaan, esim. hukuttautunut.
Ärsyttää, että tuollaista suoraan sanoen pas.... kirjoitellaan tietämättä mistään mitään.
Itsekään en tunne tapausta, mutta en myöskään pysty tekemään asioista omia päätelmiä.
Yleisesti itsemurhista sen verran, että usein ei kai ole mitään merkkiä etukäteen, että joku tekisi itselleen jotain. Tulee aika yllätyksenä.
Elämän ulkoiset " kulissit " voivat olla vaikka kuinka hyvät, se ei kerro ihmisen henkisestä tilanteesta välttämättä mitään.
Uskaltamisesta en tiedä, koska itse en edes haluaisi sellaista tehdä. - Anonyymi
Ei sinne veteen ihan itsestään joudu
- Anonyymi
Mietihän nyt.
Veteen voi joutua vaikka ihan itsestään ja vahingossa.
Esim. pimeässä harhaillessa/hortoillessa jossain vesistön äärellä, on ihan mahdollista vaikka kompastua ja kaatua, joutua siten sinne veteen.
Mahdollisesti kaatuessaan saattaa lyödä päänsä niin pahasti, että taju lähtee.
Hukkuneetkaan eivät kovin usein huku tahallaan.
Ja jopa ämpäriinkin on mahdollista hukkua.
Ja järkeäkin on lupa käyttää kaikenlaisissa asioissa, myös miettiessä veteen joutumista.
- Anonyymi
Ehkä siinä on suuri salaisuus.Kun yrittää tappaa itsensä niin silloin ja siinä hetkessä kyynelten valuessa poskille tuntee elävänsä ensimmäistä kertaa omassa elämässään.
- Anonyymi
Yleensä itsemurhan tehneet tai sitä yrittäneet ovat kohdanneet elämässään suurta julmuutta ja henkistä väkivaltaa.Jos ihmistä kiusannut ihmispeto kuolee niin se on kiusatulle suurin vapaus ja melkein katekismuksen tapainen auringon nousu ja vapaus omaan elämään.Kiusaajat mätänevät haudoissaan eikä siellä kukaan haudalle käy.Ehkä joskus lintu erehtyy tämän haudalle istahtamaan ja paskaa hautakiven päälle ja antaa tämän kiusatun vainajan elämälle edes jonkinlaisen tarkoituksen.Linnun paskan jota kukaan ei tule puhdistamaan hautakiveltä tai lahonneen ristin päältä.
- Anonyymi
Aika hyvä.Kun kiusaajat elävät tässä maailmassa he ovat kiusaajia mutta kun kuolevat heistä tulee kiusattuja vainajia.
Hyvä yeeeeeeeeeeeeeeees
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705227Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092413Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161253- 801174