Milloin ja miksi?Kadutko?
Oletko ghostannut?
Anonyymi
221051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei siitä kauan ole kun tuli tv stä ghostbasters elokuva kamalia ja pelottavia kummituksia siinä mutta onneksi on ghostbasters jengi joka ottaa ne kiinni
Venäjällä on paljon syrjäisiä ja ränsistyneitä autiotaloja, joissa asuu aaveita ja henkiä.
Ei yksikään palstalainen uskaltaisi sellaisessa yötä viettää vaan kauhulla pinkoisi karkuun.
Kummitusmaisuus eli ghyostaus :D
Noissa itselläni ohjelmointijutuissa mikä on joku System Contyrtol Port josta voit kieltää muistnpäivitsenkin kokonaan tietokoneelta keskusmuistista :D
Olen kyllä, ja tullut itsekin ghostatuksi.
En kadu, ei ole mitään katumista.
Tuo tapahtui opiskeluaikana kun elettiin aikas levotontakin elämää. Tutustuin siihen tyyppiin jossain pubissa ja jäätiin roikkumaan. Kummallekeen mitään merkinnyt, kunhan hengailtiin huvikseen.
Oli sitten sovittu että tavataan eräässä paikassa vaikka mitään mielenkiintoa ei ainakaan minun puoleletani ollut, enkä usko että sen tyypinkään.
En sitten mennyt, enkä ilmoittanut mitään. Ystäväni sattui pyytämään erääseen toiseen paikkaan ja houkutus voitti 10-0.
Itse tulin ghostatuksi nuorempana, taisi olla toinen vakavammin otettava poikaystävä.
Hänen äitinsä ei sietänyt minua, asuimme silloin vielä molemmat kotona, niin nuoria olimme. Kaverini oli meillä usein yötä ja hänen äitinsä uskovaisena ihmisenä oli todella käärmeissään siitä. Oli sitten jollain keinolla lopulta saanut poikansa ruotuun eikä ilmestynyt sovittuun tapaamiseen. Ei vastannut viesteihin, ei mitään.
Se poika olisi kyllä ollut mukava mutta ehkä paras näin koska äidin tossun alla.
Myöhemmin kun olin jo muuttanut pois kotoa opiskelukämppään ja asuin erään toisen kanssa hän ilmestyi yllättäen ovelle! Hetken mietin mitä teen mutta jäin sitten sen senhetkisen kaverin kanssa yhteen.
Kyllähän tuota tapahtuu, aikuisempana sitten on ollut sen verran rehellisyyttä että sanoo suoraa että kiitos tähänastisesta mutta nyt se on loppu.
On tullut pariin otteeseen ghostattua. Ei kaduta.
Lähes aina on suoralla puheella pärjännyt eikä usein ole osunut kohdalle ihmisiä, jotka kovasti pahastuisivat esim. kohteliaista pakeista.
Mutta sitten on ollut muutama sellainen kaveri, jolle ei ole "ei kiitos" vaan millään kelvannut. Viesteitse kärtettiin, uhkailtiin, lahjottiin, maaniteltiin, haukuttiin ja tentattiin. Siinä ei sitten auttanut kuin lopettaa vastaaminen kokonaan ja kun sekään ei lopettanut viestitulvaa, piti estää kyseiset henkilöt tyystin.
Onneksi ei ole koskaan tullut noissa palveluissa annettua kenellekään numeroa tai some-tiliä. Olisi varmaan huomattavasti vaikeampi päästä sitten eroon moisista.
Ketä mäkin nyt muka ghostaisin? Facebookissa ventovieraita ystäväkutsuja torjun, siinäpä ne.
Todennäköisesti ghostaus toimisikin ainaki joihinki ihmisiin paremmin.
En vaan ole sitä kellekään tehnyt ikinä, koska se on hyvin julma tapa.
Kyllähän kohtelias "kiitos ei" pitäs riittää järkevälle ihmiselle, aina vaan ei näin käy.
En ole julma ja paska ihminen että niin tekisin. Minulle on kyllä tehty niin mutta se olikin julma ja paska ihminen.
Mulle on tehty noin muutamia eri kertoja tuttavien puolelta. Yhden tuttavan kans itse en enää katsonut järkeväksi olla yhteyksissä, kun hän itse antoi ymmärtää ettei halunnut mua nähdä silloin, kun aikoi entisessä kotikaupungissaan tapaamassa muita kavereita, eikä hän kysellyt kuulumisia, kun viestiteltiin. Eipä kysellyt perään, tuskin oli iso menetys hänelle.
En olemä. Olen aina sanonut ihan suoraan, jos ei kiinnosta. Sen sijaan blokata on tarvinut useampikin tyyppi, kun se sanominen ei ole menny perille, vaan ovat alkaneet lähetellä törkeyksiä.
Olen nainen ja vastaan kyllä. Otan selvää miehestä somessa ja millaisia kuvia sillä on ja mitä kirjoittelee ja jos ei miellytä niin sitten ghostaan. Jotkut olleet vaan sellaisia liian alkoholisteja että ei kiinnosta.
Yhtä miestä tapailen ja seurustelen, sillä on facessa vaan veneily ja kalastuskuvia, retki kuvia saaresta joten ajattelin että kannattaa tapailla ja näytti muutenkin normaalilta.
Aina hyvä vaihtoehto. Ei kaduta. On meinaan semmosia nilkkejä tuolla, että siinä ei auta vaiks ite oisit miten hyvä tyyppi, ei se niitä nilkkejä miksikään muuta.
Mulla oli Tinderissä profiili pari vuotta sitten ja yks mies kysyi, että oonko ghoustannut ketään Tinderissä... Enhän mä edes tiennyt mitä se tarkoittaa ja piti kysyä että mitä ihmettä se on. Mies selitti asian. Pari päivää myöhemmin poistin profiilini ja sovelluksen kun löysin sopivaa seuraa ja ghoustasin kaikki miehet joiden kanssa siellä keskustelin. Ghoustasin myös tämän miehen jota aloin tapailee... Oltiin oltu yhdessä pari vuotta, asuttiin eri paikkakunnilla ja jotenki vaan kyllästyin häneen niin ghoustasin. Enkä kadu.
Voi olla, että tuolla tavalla ghostaaja voi lopulta jäädä yksin. Julmaa tuollainen tapa.
Onko ghostaamista jos kuvailee itseään rumaksi? Sillä saa eikiinnostavan tyypin yhteydenpidon loppumaan. :)
Kyllä ja en
Kerrassaankin aika huvittava tiedoksianto prosessorilta tietokoneelta: Some Kind of Power Failura, ei tarkempaa tietoa jo sellainen.
Seilviytyjät-suosikkisarjassani Bea tipahti lopullisesti aika yllätyskin.
Joskus on niinkin käynyt. En vaan tiennyt, miten selittäisin kiinnostuksen loppumisen niin, että toinen sen ymmärtäisi. Olisin kyllä yrittänyt selittää, jos hän olisi kysynyt. Hän ei kuitenkaan reagoinut ghostaamiseen mitenkään eikä yrittänyt enää ottaa yhteyttä, ehkä ei halunnutkaan tietää syytä.
Spiritismia pelaamalla saa henget kotiinsa. Alkaa tapahtumaan kummallisia asioita.
Joo ne alkaa pelottelemaan.
Ihmiset ovat "ghostanneet" toisiaan viimeiset pari vuotta.
Sinänsä "ghostaus" on jälkeen yksi some-maailmoista itseoppineiden älykköjen keksimänä esiin nostettu termi, joka itse asiassa on narsistinen harha, sillä ei kukaan mihinkään katoa, halusi narsisti sitä kuinka tahansa.
Länsimainen narsistinainen shoppailee ja heittää ostokset roskiin.