Se helpottaisi monen ihmisen asiaa.
Hoitojonot ovat entisestään pidentyneet koronan takia julkisella sektorilla.
Kela-korvausten poistoa yksityisiltä lääkäreiltä suunnitellaan.
Mikäli korvaukset poistetaan, niin osa näistä ihmisistä palaa julkisen sektorin asiakkaaksi – ja jonot kasvavat edelleen.
Hoitojonoja pystyttäisiin toisaalta purkamaan siten, että lisättäisiin digitaalisia ja etäyhteydellä toimivia palveluja.
Terveyskeskuslääkärin etävastaanotto todennäköisesti joustavoittaisi toimintaa.
Olen saanut yksityiseltä puolelta apua useamman kerran etävastaanotolla,
mikä on tarkoittanut sitä,
että olen netissä varannut ajan, jolloin lääkäri soittaa minulle.
Ajan voi varata tietenkin puhelimitsekin.
Miten kätevää ! Yleislääkäriajan saa aina jostain lääkärikeskuksesta samaksi päiväksi. Vapaita aikoja on tarjolla kymmenittäin päivässä omalla asuinpaikkakunnallani kahdessa eri lääkärikeskuksessa.
Ei tarvitse sairaana raahautua mihinkään.
Kaikkiin sairauksiin ei tietenkään riitä etävastaanotto.
Milloin terveyskeskukseen saisi varata etävastaanottoajan ?
7
54
Vastaukset
- Anonyymi
Ei milloinkaan. Kunnallisen täytyy olla mahdollisimman hidas, vanhanaikainen ja joustamaton, sillä on työllistävä vaikutus.
- Anonyymi
Kun sote tulee ei ole terveyskeskulsia ja vaivat hoidetaan etänä.
- Anonyymi
Ymmärsin, että hallinto hoidetaan maakuntatasolla, ei terveyskeskukset lähde mihinkään.
- Anonyymi
Terveyskeskukseen ei saa puhelimella yhteyttä joskus saman vuorokauden sisälläkään, vaikka heti aamulla soittaisi.
"Hki" - Anonyymi
Eikös se etävastaanotto muka vie terveyskeskuksen aikaa ja resursseja? Johtaisi varmaan ihan kamalaan tilanteeseen, kaikki luulosairaat ja seuraa kaipaavat linjoilla roikkuisi rasittaen terveydenhoitohenkilökuntaa entisestään.
- Anonyymi
Soitot pitäisi siirtää Viroon jossa Tarton yliopistossa koulutettavat kandit
kertoisivat mikä teitä vaivaa näin säästettäisiin teidän rahojanne
jotta voidaan tuoda lisää maahanmuuttajia ja antaa heillä ihmisoikeuksia roppakaupalla
Kauppa se on joka kannattaa ja Tartto on tieteessä kova sana ennen vanhaan jopa oleellinen
Kun luitte Kalle Väisälän matematiikan kirjaa niin Kalle oli siellä ensin professorina ennen kuin Suomessa Aamulla minulla oli lähi-vastaan-otto.
Hoitaja hyväili Laskimoani Kyynär-Taipeessani.
Sitten hän tökkäsi siihen piikin.
Se ei hänelle riittänyt.
Hän alkoi valuttaa minusta.
Valuttaen kaiken-kaikkiaan 22 Putkiloa elämäni Eliksiiriä.
Lähti mukaani salaisesta kammiostamme sanoen vievänsä Putkilot Testeihin.
Jännittää, liekö hän kutsuu minut luokseen uudelleen.
Onneksi olen Puhdas-Verinen edes jonkun-aikaa.
H.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5471787Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18877- 84873
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50729- 63715
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2707- 63676
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74628- 65543