No ei koskaan, kaikki muutkin sähkölaitteet on mitoitettu kestämään sen 5-8 vuotta ja sen jälkeen elektroniikkaromuihin koko vekotin, ja kaupasta vaan uutta tilalle.
Electric car killers organization
Electric car killers organization
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kyllä niitä on jo nyt. Minulle tulee heti mieleen parikin yksilöä maailmalta. Tämä monelle sarjakuvista tuttu sähköauto löytyy monestakin museosta: https://en.wikipedia.org/wiki/Detroit_Electric
Porschen ensimmäinen auto taisi olla myös sähköauto ja sitä voi ihailla Stuttgardissa. Toki niitä on muitakin merkkejä museoitu mm. Mobiliaan.
Priuksen saa museokilpiin 2027.
Siinä mobilistin parta väpättää, kun Prius hiipii sähkömoottorin turvin kokoontumisajoihin.
Henry fordin vaimo tykkäsi ajaa tuollasella detroit electricillä. En muista liittykö starttimoottori m puutteseen vai eriryisen hienoon sametti sisustukseen.
Sinulla on ehkä vähän liian stereotypinen maailmankuva. Veikkaan että mobilisteissa on keskivertoa enemmän sähköauton omistajia joten varmasti kiinnostaa kun ensimmäiset saadaan museokilpiin.
Veikkasit väärin, sillä mobilistit on vanhan liiton miehiä ja katsovat näitä finninaamaisia patteriautoteroja kuin koiran läjää nurmikolla.
Espoon Automuseossa seisoo yksi patteriauto. Ei kuulemma kannata vaihtaa akkuja. Sillä jäänyt museoon. Mielestäni hyvä esimerkki sähköautojen kohtalosta kun akut ryytyy.
Sähköautoa ei olla suunniteltu noin lyhyeen elinkaaran ja ne on myös korjattavissa, kuten kaikki muutkin autot.
Autotehtaat ei tietääkseni ole ilmoittaneet, kuinka lyhyen elinkaaran (kuten sinä sen kirjoitat) tai elinkaaren (kuten minä sen kirjoitan) ovat autoilleen suunnitelleet.
Joku suunnitelukriteeri niillä kuitenkin on. Henkilöautolla 8v/150000km kännykällä 3v.
Itse asiassa aika piankin. Juuri jostain luin kaverista, joka aikoo museorekisteröidä vanhan Subaru Elcatin. Ne alkaa jo pikkuhiljaa olla museoiässä.
Tämä asia on juurikin päinvastoin. Monet klassikko-polttikset on muunnettu kulkemaan sähköllä koska alkuperäinen polttistekniikka on täyttä kuraa ja törkeän kallista ja vaivalloista pitää liikenteessä.
https://www.iltalehti.fi/autoklassikot/a/ce06e287-f900-4562-b78f-cb21602ef16b
Polttispaskan muuntaminen sähköautoksi sen luotettavuuden parantamaseksi on ollut arkipäivää jo pitkään. Päinavastaisia operaatioita näkyy aika harvakseltaan.
"Luotettavuus" ja "helppous" tuskin useinkaan ovat niitä tarpeita joilla museoikäisen auton hankintaan on päädytty.
Minullakin on museoikäinen ja ehkä -kuntoinenkin (mutta ei museorekisteröity) auto alkuperäisellä tekniikallaan, ja lisäksi sähköauto päivittäiseen hinkkaamiseen. Kumpikin on sellaisenaan hyvä käyttötarkoitukseensa, mutta en missään nimessä haluaisi tuohon vanhukseen sähköistä voimalinjaa. Suuri osa sen viehätyksestä on täysin mekaaninen "käyttöliittymä", jossa jokainen hallintalaite komentaa jotakin mekanismia ilman että välissä on mitään holhoavaa ja tuntemuksia pyöristävää koodinpätkää.
Kukin tehköön omallaan mitä lystää, mutta minusta klassikkoauto on pilalla jos siihen istutetaan sähkömoottori.
Mikä tahansa auto on pilalla, jos voimanlähde toimii sähköllä.
Joo kyllähän niihin tulee sellainen kuminauhamainen kodinkone fiilis vaikka sähköauto muutoin käyttöpeli onkin.
Tässä yksi paskapolttis---> sähkö-projekti joka on dokumentoitu hyvin.
https://www.youtube.com/watch?v=D0JbbRFuMhw