Paksusuolen tähystys

Anonyymi

Jos lääkäri toteaa heti tähystyksen päätteeksi vaivojen syyn olevan jonkinlainen tulehdus, määrääkö hän heti jotakin lääkettä vaivoihin, vai pitääkö odottaa se noin 2-viikkoa kun mahdollisten näytepalojen tutkimustulos saapuu?

Eli saako vaivoihin heti helpotusta, vai annetaanko kipuilun ja turvottelun jatkua kunnes on täysi varmuus syystä?

Onko kokemuksia?

3

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävin tähystyksessä. Lääkäri suositteli, ei kirjoittanut "määräystä" kun on reseptitön lääke, että alkaisin käyttää kuitua lisäävää apteekin valmistetta. Muutekin antoi ohjeita ja paikalla oleva hoitaja selitti koko toimenpiteen ajan missä mennään ja mitä juuri nyt näkyy. Kiitettävää toimintaa, kävin Tilkassa n. 2 kk sitten.
      Joten tästä päättelisin että tähystävä lääkäri määrää tarvittavan lääkkeen sinulle heti. Siis sen minkä itse katsoo oikeaksi määrittelemänsä taudin perusteella, tuskin sitä minkä sinä oikeaksi päättelet.

    • Anonyymi

      Mikroskooppinen koliitti ei yleensä selviä pelkällä silmämääräisellä tähystämisellä, vaan siihen vaaditaan otettujen näytteiden labratulokset.

    • Anonyymi

      Minulle määrättiin suoraan paikallisesti laitettavaa voidetta, vaikka paksusuolen alku ja loppupäässä molemmissa oli selvät tulehdukset. Suun kautta otettavat lääkkeet saan nyt tästä hetkestä laskettuna kuukauden päästä uudella erikoilääkärin vastaanotolla, kun terveysasemalta soittopyynnölläni tavoittelema yleislääkäri ei löytänyt ohjestusta kyseisten lääkkeiden määräämiseen.

      Se paikallisvoide on muuten sitten kallis jos sinulle sitä tyrkytetään. 2 viikon paketti vähän yli 100€ ja ei kelakorvattava. 1 kk pitää käyttää vähintään jotta teho/tehottomuus nähdään. Itselläni ei ole nyt 1 kk jälkeen tehonnut edes verenvuotoa lievittävästi, saati sitten ajoittaisiin kiputiloihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe