Hyvin laaja ja syvällinen kriisipohdinta - kuka saa ja mitä saa, vai eikö ollenkaan - hoitoa terveydentilaansa, ja millainen "artisti maksaa" ---
Vastuuta kannetaan kollektiivisesti ja yksilöt nauttivat vapaudesta päättää omista asioista. Missä menee tuo paljon puhuttu veteen piirretty viiva yksilövastuusta? |1
--
Lapsi syntyy aina yhteiskuntaan
Yhteiskunta on me ihmiset kansallisten rajojen sisällä, jossa sitten harjoitetaan omanlaista enemmän tai vähemmän reviirillistä puolustamista |2- omin säännöin, laein, tavoin ja perintein - uskomuksiakaan unohtamatta.
.
|2 ~ https://www.tiede.fi/keskustelu/83757/mita-reviiripuolustus-merkitseekaan-ihmiskunnalle -
.
Yhteiskunta antaa ja ottaa
Maksamme aikuisina veroja, jotta voidaan hoitaa yhteisiä asioita, kun kukaan ei halua yksin maksaa laajoja yhteiskunnallisia kokonaisuuksia kuten terveydenhoito ja sosiaalitoimi - unohtamatta varhaiskasvatusta |3, josta "syntyvät" seuraavat polvet maksamaan yhteisiä asioita - veroja.
Kun yhteiskunta antaa, ryyditetään sitä usein laeilla
Nyt ei ole pakkolakia ottaa Covid-19 rokotus, mutta se tarjotaan ilmaiseksi haluaville. Halu on tässä tämän hetken tiedon mukaan laajaa ja vastuuta kantavaa. Osa ei kuitenkaan halua rokotetta - monienkin syiden ja luulojen kuin huhujenkin vuoksi. Ja kun ei ole pakkoa - vielä. Kiinassa on.
Entä Koronaan sairastuminen?
Mikäli ilmainen rokote ei kelpaa normaaleissa terveystilanteissa - on sen otto tuplana/ triplana yhteiskuntavelvollisuus toisia yhteiskunnan jäseniä kohtaan, sillä joukossa on myös heitä, jotka altistuvat jopa rokotuksesta huolimatta Koronalle.
Entä itse rokotteettoman hoito, kun meillä yhteiskunta tarjoaa noin 30-50 euroa per päivä sairaalahoitoa teho-osasto sen päälle - lisäämättä hoitokuluja! Miten kannetaan vastuuta?
--
Ja nyt herää se kokonaiskuva -
.. mitä saamme, kuka saa ja mitä saa - hoitoa, kun tosiasia on se, etteivät kaikki pääse riittävään hoitoon ja jos esteenä on rokotteettoman valtaama teho-osastopaikka - niin herää vakava kysymys vastuusta, yhteiskuntavelvollisuudesta kuin oikeudenmukaisuudesta.
Mitä Sinä joudut maksamaan - hengelläsi, jos teho-osasto on täynnä, ja millaisia potilaita?
--
Vuonna 2005 pohdittiin aiemman pääministeri Esko Ahon toimesta näin:
" ... Esko Aho avasi muutoin kipeän aiheen "itseaiheutettujen" ongelmien korvauspolitiikasta, koska tosiasia on esim. kuopiolaisen tutkimuksen mukaan, että joka viides teho-osastohoidokki on letkuissa enemmän tai vähemmän alkoholiin liittyvien syiden takia. ... "
-koko teksti löytyy ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2005/10/hoivayhteiskunnan-suuntaus-ja.html - täältä.
..
Vuonna 2013 taas mietittiin tosiasioita Ruotsista:
" ... Vuodepaikkaa sairaalan sydänosastolla pidetään tyhjänä, koska on mahdollista, että juuri tähdellisemmin hoitoa tarvitseva saapuu yllättäen seuraavana yönä. Päihteiden käyttäjät, merkittävästi ikääntyneet, monisairaat ja dementikot eivät tuota tyhjää vuodetta saa, vaikka dignoosi siihen voisi edellyttää. ... "
-teksti kokonaisuutena löytyy ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2013/03/juuri-sina-et-saa-nyt-tata-hoitoa.html - täältä.
--
Miksi menin Covid-19 rokotuksiin?
Kannoin vastuuta muihin ja itseeni kuin lähimmäisiini nähden ja uskoin saatuun tietoon rokotteen hyödyllisyydestä ja toimivuudesta.
Miksi en ottanut rokotetta?
Uskoin saatuun vastakkaiseen tietoon rokotteesta ja halusin oman5 puolustusjärjestelmän hoitavan asian - riskistä huolimatta, Tosin en uskonut riskiin - vaan luotin evoluution |4 tahtoon toimia vastavoimana ulkoisia virusuhkia kohtaan. Toisaalta tiesin, ettei viruksista tiedetä lähellekään riittävästi |5 ja näin en lopulta uskonut rokotteisiin, vaikka maailmalta huudettiin suuria kuolin lukuja - esimerkiksi Ruotsista.
.
|5 ~ https://www.tiede.fi/keskustelu/82000/ebola-mika-onkaan-viruksien-tehtava?changed=1633758121 -
.
Visainen kokonaisuus ja maailmallisesti tosiasia on se, että rikkaat lännen maat hamstrasivat rokotteita kehitysmaiden kustannuksella - virus ei katso tuloluokkaa ja rahalla on aina ollut taloudessa vahva tekijyys. Niin. Mikä onkaan lopulta sitä yhteiskunnallista vastuunkantoa --- ?
..
PS. Virukset olivat täällä Maan päällä ensin ja tulevat olemaan silloinkin, kun Maapallo höyrystyy Avaruuden tuuliin Auringon räjähtäessä - joskus muutamien miljardien vuosien päästä.
.
PS2. Mikä osuus Sinusta tai minusta on jo viruksien ohjauksessa - ja mikä on sitä osuutta, missä virukset ovat "levossa, odottaen jotain ... "?
...
42873
Miksi joku ei saa yhteiskunnan järjestämää hoitoa - miksi taas joku saa?
0
55
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa711767- 261277
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341162Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134944Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.198852- 64704
- 77672
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo207654On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 49581
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32538- 59525
- 55517
- 36494
- 24469
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 82398
