Kaikenlainen syntisyys ja syyllisyys pitää saada anteeksi Jumalalta!
Sekä Tienraivaaja Johanneksen kasteen että Kristillisen kasteen (Jeesus) perusmerkitys on ihan sama. Syntien anteeksisaaminen. Muuten ei ole mitään asiaa Jumalan valtakuntaan.
Johannes oli täytetty Pyhällä Hengellä jo äitinsä kohdusta alkaen.
Johanneksella oli Jumalan valtuutus antaa synnit anteeksi kasteessa kun ihminen tunnusti syntinsä.
Johannes Kastaja (Mark.1:1,4)
1. Jeesuksen Kristuksen, Jumalan Pojan, EVANKELIUMIN ALKU
4 Ja näin tapahtui. Johannes Kastaja julisti autiomaassa, että ihmisten tuli kääntyä ja ottaa KASTE, jotta synnit annettaisiin heille anteeksi."
Evankeliumi päättyi kun Jeesus antoi kastekäskyn Uuden liiton kasteesta,
jossa synnit annetaan anteeksi niille, jotka tunnustavat olevansa syntisiä.
(Matt.28:18-20)
Jumala ottaa kastettavan uuden liiton jäseneksi Kristillisessä kasteessa ja painaa siitä vakuudeksi ihmisen sieluun Pyhän Hengen sinetin, jonka vihan enkeli näkee Ihmisen Pojan päivänä, kun toinen korjataan talteen ja toinen jätetään.
Kaikenlainen syntisyys ja syyllisyys pitää saada anteeksi Jumalalta!
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741