Väestörekisterikeskus tiedottaa:

Etunimien takaisinveto kiireellisenä menettelynä! Väestörekisterikeskus on päästänyt markkinoille viallisia etumimiä! Näitä etumimiä on annettu pääasiassa 20- ja 60- lukujen välisellä aikaperiodilla. Nyt on huomattu, että sairaaloissa ja ruumishuoneilla on suhteessa huomattavasti enemmän näiden terveydelle vaarallisten etunimien haltioita.

Jos omaat jonkin seuraavista etunimistä, vaihda se kahden viikon kuluessa maistraatissa. Jos et suorita vaihtoa sallitun armahdusajan puitteissa, niin poliisi määrää sinulle etunimen, joka on tällä hetkellä suosituin maassamme ja se on: Muhammed!

Vaaralliset etunimet ovat:
Juhani
Johannes
Olavi
Antero
Tapani
Kalevi
Tapio
Matti
Maria
Helena
Johanna
Anneli
Kaarina
Marjatta
Anna

Lisätietoja asiasta antaa konstaapeli Varjokissa Pillimehu, Helsingin Mielenterveyskuntoutujien Soutukerhosta.

Muuta asiaa: Maailman pisimmissä junissa on reilusti yli 800 vaunua. Jos Suomessa otettaisiin käyttöön noin pitkä juna, niin se ulottuisi Helsingin Pääjuna- asemalta, Keravalle, varsinkin, jos joka viides vaunu olisi ravintolavaunu. Silloin tuohon tarvisi lisätä yli 50 ravintolavaunua. Eli juna olisi lähes 900 vaunua pitkä. Konduktöörejä tarvittaisiin laskutavasta riippuen nollasta sataan. Jos ei olisi konnareita, niin sitten olisi sata lipuntarkastajaa.

My point is this! Sellainen juna olisi perillä heti, kun ovat sulkeutuisivat. Toinen pää olisi pysyvästi Keravalla ja toinen Hesoissa. Matka- aikaa ei olisi! Sitten, jos olisi sattunut perimmäisiin vaunuihin asettumaan, niin kävelisi vain vaunujen läpi, kunnes tulisi junan etummaisten vaunujen kohdalle.

1

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mainitsemasi virasto on muuten Riki- Väestörekisterikeskus. Tänäänkin siitä Yle-rariossa tiedotettihin, että kiirettä heillä pukkaa yli vuodenvaihtehen.

      Tiedän kun olen ollut jonossa vuosi ja 10 kuukautta. Notta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3914
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2629
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2607
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2385
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2228
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      304
      2113
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1839
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1508
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe