Lukekaapa, karmeita hintoja akuille:
https://www.taloustaito.fi/vapaalla/sahkoautojen-akuissa-hammentavat-hintaerot/#2bf74f4b
https://www.taloustaito.fi/vapaalla/sahkoautojen-akuissa-hammentavat-hintaerot/#2bf74f4b
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei+haittaa+mienkään+sähköauto+vouhottajia+,+nämä+katsovet+maailmaa+sähkönsinisten+lasien+läpi+ja+mitä+näkevät+.+Akku+kestää+auton+iän+,+vähintäin++20+vuotta+ja+vieläkin+tämän+jäleen+akku+on+käyttökolpoinen+kaupunki+ajossa+kapasiteetti+vain+putoaa+tässä+ajassa+20-25+%+,+kilometrejä+jokainen+akku+kestää+ylimiljoona+kilometriä+.
Jokainen akku ei tuollaista kestä, kuten ei kestä jokainen polttomoottorikaan. Mutta suurin osa kyllä. Mikä oli pointtisi?
Ei+ole+mahdollinen+tuo+akun++20vuotta++akusta+kun+kapasiteetista+häviää+kuukaudessa+0,2+%
kun+vielä+tuo+laskukäyrä+on+suurempi++muutaman+vuoden+päästä.+Eli+ei+akuista+suurin+osa+kestä+tuota++20+vuotta+.+Tämä+tarkoittaa+käytännössä+akun+taloudellien+käyttöikä+ajoneuvossa+on+10-15+vuotta+mikä+korkein+mahdollinen.
Tämä+akkujen+hinta+ei+haittaa+ensinmäistä+auton+ostajaa+takuu+kun+on+160+000km
tai+8+vuotta+akun+kapasiteeti+ei+saa+pudota+yli+30%.+Käytännössä+tämä+mahdollinen+haitta+tulee+sille+joka+ostaa+auton+käytettynä+siinä+vaiheessa+kun+takuu+on+jo+ohi.+Ymmärrän+ei+ole+mukava+esimerkiksi+ostaa+25+000+euron+autoon+samanhintaista+akkua.
Toista ostajaa voi järkevällä arvonlaskulla olla vaikea löytää.
Kuinka on mahdollista , kun sähköautovouhottajat väittävät täällä, polttiksen arvo romahtaa ne eivät kelpaa mistään hinnasta .Ainoastaan käytetyllä täyssähköautolla on kova kysyntä ja hyvä arvon säilyminen .
Kaksi ja puoli vuotta vanha juttu oli sitten löytynyt aloittajan arkistoista.
Nyt kipin kapin sieltä tänne nykyaikaan. 😀
En ole avaaja mutta tuon nykyaikaisemman linkin , Ihmettelen kuinka voi olla kiire näille akkukorjaamoiden perustamiseen. lisäksi vielä näin monta akkukorjaamoa ja liikutettavat päälle.
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/sahkoautojen-akkujen-korjaus-tulee-porsche-centereihin-nain-se-tapahtuu/
Varmaan halpaa. Jokaisella sukankuluttajallahan on tuohon varaa......🤣
Varmasti halvempaa kuin koko akun vaihto. Edelleen ihmettelen sitä kiirettä perustaa näitä akkukorjaamoita kun sähköautot ovat olleet vasta pari vuotta myynnissä. Tämä ei todellakaan viittaa kovinkaan pitkään käyttöikään.
Edes jokaisella sukankuluttajalla ei ole varaa tuohon, vaikka olisikin "halvempaa", kuin koko akuston vaihto. 🤣
Kyllä Porsche, Ferrari ja Lamborghini ovat tarjonneet asiakkailleen kotiin tuotavaa huoltopalvelua jo vuosikymmeniä. Eikä kukaan ole vinkunut, että yksi vuosi tai 10 000 km olisi huoltovälinä jotenkin merkki lyhyestä käyttöiästä.
Joillain vaan on nyt varaa, muilla ei. Oikeastiko joku luulee, että Porschen sähköauton osto on sama asia kuin Volkkarin tai Fiatin?
Akun käyttöiästä tässä nyt on kyse. Onko Porshen sähköauton akku jotekin tekniikaltaan erilainen kuin muiden sähköautojen akku kun vaatii huoltoa-korjauksia jo muutaman vuoden päästä. Kyllä se on aivan sama asia ostaa Porshen tai Volkkarin . Molempien ostoon tarvitaan rahaa . Useasti vielä tämä mikä ottaa tämän edullisemman vaihtoehdon joutuu enemmän ajattelemaan rahojensa riittävyyttä.
Mitä hölötät täysin ohi avauksen aiheen. Tästä oli kyse ja on edelleen .
"Akkujen uusiminen todella "halpaa""
" Oikeastiko joku luulee, että Porschen sähköauton osto on sama asia kuin Volkkarin tai Fiatin?" Varmasti kaikki tietävät
"Eikä kukaan ole vinkunut, että yksi vuosi tai 10 000 km olisi huoltovälinä jotenkin merkki lyhyestä käyttöiästä."
Mitekä tämä liittyy akun käyttöikään tai akun uusimisen hintaan.?
No toinen puhuu aidasta ja toinen aidan seipäästä.
Kuinka käy tulevaisuudessa , onko näkyvissä akkujen hinnan alenemista , luultavasti monikin odottaa tätä vielä vuosia . Minulla ei ole tästä mitään kuvaa eikä visiota.
Ennustaminen on kyllä helppoa, mutta kuinka käy esimerkiksi viiden vuoden kuluttua mitähän akut silloin maksavat.