B trom koholla mikä syy?

Anonyymi

Puoli vuotta sitten oli hieman yli 360 ja nyt se on 380. Viitearvot 150-360. Olen lukenut, että verenvuodot, tulehdukset, raskas liikunta voivat nostaa, mutta ei ole ollut mitään näistä. Muut arvot ok. Luin myös, että jos yli 600 tai 1000 niin silloin lääkitystä aloittaa, mutta mistä tämmöinen "ei hyvä eikä huono" tila johtuu? Joku piilevä tulehdus jossain vai? Kuinka herkästi tuo lukema nousee? Jos kävelee 2km terveyskeskukseen verikokeisiin, niin onko se jo "raskasta liikuntaa" joka voi nostaa nuo arvot? Tai viikko sitten olleet kuukautiset?

2

127

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko niin outo juttu ettei kukaan tiedä?

    • Anonyymi

      Trombosyyttiarvo voi olla koholla mm. seuraavista syistä:

      elimistön tulehdustilat
      verenvuoto
      raudanpuute
      eräät syöpätaudit
      myeloproliferatiivinen tila (luuytimen häiriö, joka johtaa liialliseen verisolujen tuotantoon), esimerkiksi essentiaalinen trombosytoosi, myelofibroosi ja krooninen myelooinen leukemia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5047
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1920
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      113
      1817
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1684
    5. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      232
      966
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      887
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      833
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe