Skodan inkkarilogo ei haittaa?

Polvistelun, julkisen anteeksipyytämisen, toisten puolesta loukkaantumisen ja tekopyhyyden aikakautena pitäisi olla johdonmukainen. Jos joku pahvinen lautapeli aiheuttaa mediajeesustelua kilometrikaupalla niin miksi Skodan vastaavilla kriteereillä rasistinen, kolonialistinen ja kulttuuria omiva intiaani-logo ei häiritse mediasopuleita? Onko syynä vain se, että Volswagenkonserni on turhan iso yritys ja Skoda on liian yleinen automerkki Suomessa? Jotain yksittäistä pienempää yrittäjää on helpompi ja hauskempi maalittaa? Alkaako Hesari nyt julkaista listoja niiden yritysten nimistä jotka vielä pitävät hyllyissään Afrikantähti-peliä? Eli maalitusta Tavaratalo-Kärkkäinen-tyyliin? Ei jumankauta tätä pullamössöjen touhua! Varokaa vaan, liikaan pullamössöönkin saattaa tukehtua!
1153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hyvä huomio. Milloin suomi ottaa asian puheeksi tsekin ulkoministerin kanssa?

Äänestä

Skodan logossa on heitetty ajohanska, kun matka jäi kesken. Nykyaikana näissä on jo auton moottorit ja kestää kilometrejäkin.

Äänestä
  • Hanskaa se muistuttaa tosiaan. Hanskassa on vielä reikäkin, eli korjausta on yritetty.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hanskaa se muistuttaa tosiaan. Hanskassa on vielä reikäkin, eli korjausta on yritetty.

    Afrikan tähtikin muistuttaa peliä.

    1Äänestä

  • Idea logoon tuli intiaanipalvelijasta. Nyt tuota logo-historiaa on näköjään kaunisteltu. Mitä uudempaa selvitystä luet, sitä paruusteellisemmin tämä vanhempi tarina on siivottu pois:

    LAINAUS:

    https://www.ksml.fi/teemat/2649996

    Škodan merkki kuvaa intiaanipäähinettä nuolineen ja sulkineen. Merkki on EmilŠkodan kunnianosoitus hänen intiaanipalvelijaansa kohtaan.

    Škoda toi intiaanimiehen kotiinsa palvelijakseen Amerikan-liikematkaltaan. 1930-luvulla tehdas suolsi autoja jo 85 kappaleen päivävauhtia. Tsekkien kansanautoksi noussutta ensimmäistä mallia myytiin reilut 5 000 kappaletta.

    Saksan miehitettyä maan tehtaan otti haltuun Reichsverke Hermann Göring AG eli käytännössä Saksan valtio. Autojen valmistus vaihtui aseiden ja raskaan kuljetuskaluston tuotantoon. Sodan jälkeisessä kommunistisessa Tsekkoslovakiassa tehdas siirtyi valtion omistukseen. Suosittujen autojen valmistus sai kuitenkin jatkua.

    Seuraava suuri murros tapahtui vuonna 1990, kun Tsekkoslovakian valtio myi Škodan VAG-konsernille.

    Nykyisessä intiaanimerkissä uloin ympyrä symboloi maailmanlaajuista tuotantoa ja sulat teknistä kehitystä. Nuoli kuvastaa laatua ja intiaanin silmä yhtiön tulevaisuuden visiota.

    Äänestä

Niissä 1960 luvun Skoda autoissa oli hyvin vahvojakin autoja. Kyläkauppias osti farkku-Skodan.
Ei tolkun häivää sen vahvuudella. Kauppias oli yli 2-metrinen, hyväntuulinen kaveri.

Paljon Pieksämäeltä pohjoiseen oli paikkakuntansa.

Äänestä
  • Olen aina vähätellyt Skodaa, nyt on Skoda Suberb työsuhdeautona kaikilla varusteilla. Täytyy sanoa että paras tähän sakka käytössäni olleista autoista. On ollut Chrysler-Daimlereitakin (se iso) yms.

    En ole tuota logoa ongelmallisena ajatellut ja tuon saman ole lukenut että se olisi alunperin kunniansosoitus Emililtä hänen intiaanipalvelijalle.

    Mutta jos se jotakuta loukkaa, niin kyllä sen saa minun puolesta vaihtaa, ei logo auto pahenna ja tuskin autokaan logoa.

    Voihan Mersunkin logoa pitää Jumalanpilkkana, osoitetaanhan siinäkin auton hinauspisteiden kohdat ja suunta josta voi rukoilla apua.

    Äänestä

  • Minä kyllä tavallaan tykkäsin 80-luvun takamoottorisesta Skodasta. Autostereoiden laittaminen oli hauskaa kun siinä ei ollut varsinaista kojetaulua mihin sen olisi voinut upottaa. Helpointa oli kun ensin ruuvasi tuulisin edessä olevan lipan alle pikku pätkän lautaa ja siihen vasta sen radion niin johan pysyi. Ja takaikkunalle sitten kunnon matolaatikot joissa oli rätisevän terävä ääni ilman bassoa.

    Äänestä

Pontiac käytti ennen hienoja intiaanilogoja, mutta he joutuivat jossain vaiheessa luopumaan niistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Polvistelun, julkisen anteeksipyytämisen, toisten puolesta loukkaantumisen ja tekopyhyyden aikakautena pitäisi olla johdonmukainen. Jos joku pahvinen lautapeli aiheuttaa mediajeesustelua kilometrikaupalla niin miksi Skodan vastaavilla kriteereillä rasistinen, kolonialistinen ja kulttuuria omiva intiaani-logo ei häiritse mediasopuleita? Onko syynä vain se, että Volswagenkonserni on turhan iso yritys ja Skoda on liian yleinen automerkki Suomessa? Jotain yksittäistä pienempää yrittäjää on helpompi ja hauskempi maalittaa? Alkaako Hesari nyt julkaista listoja niiden yritysten nimistä jotka vielä pitävät hyllyissään Afrikantähti-peliä? Eli maalitusta Tavaratalo-Kärkkäinen-tyyliin? Ei jumankauta tätä pullamössöjen touhua! Varokaa vaan, liikaan pullamössöönkin saattaa tukehtua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu