Yök! Burritossa oli kanaa, vaikka sen piti olla vegaaninen.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c3050128-6908-429f-8f9e-b75a733fefe5
"Amarillo Green Burrito -pakkauksiin on pakattu virheellisesti Amarillo Chicken Burrito -tuotetta."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c3050128-6908-429f-8f9e-b75a733fefe5
"Amarillo Green Burrito -pakkauksiin on pakattu virheellisesti Amarillo Chicken Burrito -tuotetta."
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tässä odotellessa, että joku tule kertomaan että tämä ei välitä siitä, että joku olisi mahdollisesti kuollut tämän virheen takia ja kirjallista oksennusulostetta vegaaneista.
Mahdollisesti kuollut? Mitä luulet niille kanoille tapahtuneet!
Eli etikettivirheen vuoksi heitetään käyttökelpoista ruokaa roskiin. Hyvä vegaanit! Näin te pelastatte maailman.
Mutta kanahan on vegaani, eli melkein kasvi. Mikä tässä on ongelma.
Vakavin juttu tässä ei ole vegaanius, vaan valmistajan tuoteturvallisuusprosessin pettäminen. Pelkkä "sori siitä" ei riitä, vaan S-ryhmän pitäisi kertoa mitä tekee että virhe ei toistu.
Lihan lisäksi tuotteessa oli maitoa ja kananmunaa (mokemmat yleisiä alkergeenejä), jota siinä ei pakkausmerkintäjen mukaan pitänyt olla. Kananmuna voi aiheuttaa jopa anafylaksiaa ja retkieväänä tuollainen burrito olisi voinut olla hengenvaarallinen.