Joulupuu-keräys

Anonyymi

Olikohan Järviseudun Samonissa MLL:n joulukeräys-juttuun lipsahtanut väärä ikähaarukka "0-25 vuotiaille"? Vai oikeastikko ostetaan lahjoja yli 20-vuotiaille aikuisille?? Yli kakskymppiset nyt kuitenin yleensä asuvat jo omillaan ja saattaa olla jo omaakin jälkikasvua, joten ymmärtävät varmaan, jos Joulupukki ei tuokkaan lahjoja.

8

1389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen lukenut ikähaarukan 0-17 -vuotiaille, mutta siltikin ikähaarukka on liian pitkä. koreintaan 12-vuotiaille voisi taata lahjan, yläasteikäisen on ymmärrettävä, jos ei pukin säkistä hänelle löydy yhtään lahjaa tai vaikka löytyisikin, pitää ymmärtää, ettei aina saa toivomaansa.

      Mutta en oidä mahdottomana tuota 0-25 -vuoden iköähaarukkaa (ellei todellakin ole tullut lyöntivirhe ja tarkoitettukin 0-15 -vuotiasta...?) Ja mikä oli lastensuojelun piirissä olevien jälkihuollonikäraja ollut? Muistanko väärin vai onko se 23 vuotta, onko joskus ollut enemmänkin...?

    • Anonyymi

      Joulupuu-sivustolla lahjavinkkiosiossa todellakin on vielä yksi ikähaarukka 17-vuotiaiden jälkeen: 18-25 -vuotiaat, vedotaan lastensuojelun jälkihuollon asiakkaisiin, jotka jo muuttavat omilleen.

      https://joulupuu.org/osallistu-keraykseen/

      Hassua sinällään, koska luulisi täysi-ikäisen saavan sossusta jotain, ei kai enää tarvita lapsiperheille tarkoitettuja keräyksiä. Sitä paitsi sossulaiset saavat tarvitsemansa ja haluamansa kevyesti, tästä on katkerat kokemukset, kun omana aikana piti selvittää itse, miten hakea työtä, asunto ja miten selviytyä arjessa. Sossupummilaiset saavat kaiken kädestä pitäen.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuo syrjintä ja kiusaaminen on ollut Evijärven yläasteella ongelma jo pitkään. Miksi asialle ei tehdä mitään? Kiusaajien vanhemmat puhutteluun ja yhteisvoimin kiusaajat kuriin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo syrjintä ja kiusaaminen on ollut Evijärven yläasteella ongelma jo pitkään. Miksi asialle ei tehdä mitään? Kiusaajien vanhemmat puhutteluun ja yhteisvoimin kiusaajat kuriin.

        Todistukseen merkintä "koulukiusaaja". Kiva hakea sellaisella todistuksella opiskelupaikkaa/työpaikkaa :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todistukseen merkintä "koulukiusaaja". Kiva hakea sellaisella todistuksella opiskelupaikkaa/työpaikkaa :D

        kööyhä antaa vähästään.


    • Anonyymi

      Wayback Machinella selvitin, ettei todellakaan ole kovin vanha lisäys tuo ikähaarukka 18-25 -vuotiaat... kohta yläikäraja on varmaan 30 vuotta. 25 vuotiaalla saattaa hyvinkin olla lapsi tai kaksikin, kiva mennä hakemaan lahja sekä itselle, että jälkikasvulle...

      Ja vaikka kuinka vedotaan lastensuojelun jälkihoitoon, voisi jo täysi-ikäistä jo silti opettaa siihen, ettei köyhyys ole sama kuin saada ehdottomasti haluamansa. Pitää opettaa säästämään ja sietämään pettymyksiä. Ja hyvinpä on lastensuojelu onnistunut jos vielä täysi-ikäisenäkin täytyy pitää kädestä kiinni, itse toki sain neuvoja vanhemmiltani, jos tarvitsi, mutta ei ne nyt sentään kulujani maksanut tai kotitöitäni tehnyt, pyykkäämisestä ja kokkaamisesta puhumattakaan! Ja rahaa oli turha kinuta, kyllä itse piti laskea, mihin on varaa, ja jos jotain halusi, kauanko piti säästää.

      • Anonyymi

        kyllä punakynän täytyy saada kuriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9382
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      151
      7689
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      151
      5249
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      150
      4942
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4660
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      104
      4325
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4154
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1958
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1799
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      289
      1613
    Aihe