Joulupuu-keräys

Anonyymi

Olikohan Järviseudun Samonissa MLL:n joulukeräys-juttuun lipsahtanut väärä ikähaarukka "0-25 vuotiaille"? Vai oikeastikko ostetaan lahjoja yli 20-vuotiaille aikuisille?? Yli kakskymppiset nyt kuitenin yleensä asuvat jo omillaan ja saattaa olla jo omaakin jälkikasvua, joten ymmärtävät varmaan, jos Joulupukki ei tuokkaan lahjoja.

8

1400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen lukenut ikähaarukan 0-17 -vuotiaille, mutta siltikin ikähaarukka on liian pitkä. koreintaan 12-vuotiaille voisi taata lahjan, yläasteikäisen on ymmärrettävä, jos ei pukin säkistä hänelle löydy yhtään lahjaa tai vaikka löytyisikin, pitää ymmärtää, ettei aina saa toivomaansa.

      Mutta en oidä mahdottomana tuota 0-25 -vuoden iköähaarukkaa (ellei todellakin ole tullut lyöntivirhe ja tarkoitettukin 0-15 -vuotiasta...?) Ja mikä oli lastensuojelun piirissä olevien jälkihuollonikäraja ollut? Muistanko väärin vai onko se 23 vuotta, onko joskus ollut enemmänkin...?

    • Anonyymi

      Joulupuu-sivustolla lahjavinkkiosiossa todellakin on vielä yksi ikähaarukka 17-vuotiaiden jälkeen: 18-25 -vuotiaat, vedotaan lastensuojelun jälkihuollon asiakkaisiin, jotka jo muuttavat omilleen.

      https://joulupuu.org/osallistu-keraykseen/

      Hassua sinällään, koska luulisi täysi-ikäisen saavan sossusta jotain, ei kai enää tarvita lapsiperheille tarkoitettuja keräyksiä. Sitä paitsi sossulaiset saavat tarvitsemansa ja haluamansa kevyesti, tästä on katkerat kokemukset, kun omana aikana piti selvittää itse, miten hakea työtä, asunto ja miten selviytyä arjessa. Sossupummilaiset saavat kaiken kädestä pitäen.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuo syrjintä ja kiusaaminen on ollut Evijärven yläasteella ongelma jo pitkään. Miksi asialle ei tehdä mitään? Kiusaajien vanhemmat puhutteluun ja yhteisvoimin kiusaajat kuriin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo syrjintä ja kiusaaminen on ollut Evijärven yläasteella ongelma jo pitkään. Miksi asialle ei tehdä mitään? Kiusaajien vanhemmat puhutteluun ja yhteisvoimin kiusaajat kuriin.

        Todistukseen merkintä "koulukiusaaja". Kiva hakea sellaisella todistuksella opiskelupaikkaa/työpaikkaa :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todistukseen merkintä "koulukiusaaja". Kiva hakea sellaisella todistuksella opiskelupaikkaa/työpaikkaa :D

        kööyhä antaa vähästään.


    • Anonyymi

      Wayback Machinella selvitin, ettei todellakaan ole kovin vanha lisäys tuo ikähaarukka 18-25 -vuotiaat... kohta yläikäraja on varmaan 30 vuotta. 25 vuotiaalla saattaa hyvinkin olla lapsi tai kaksikin, kiva mennä hakemaan lahja sekä itselle, että jälkikasvulle...

      Ja vaikka kuinka vedotaan lastensuojelun jälkihoitoon, voisi jo täysi-ikäistä jo silti opettaa siihen, ettei köyhyys ole sama kuin saada ehdottomasti haluamansa. Pitää opettaa säästämään ja sietämään pettymyksiä. Ja hyvinpä on lastensuojelu onnistunut jos vielä täysi-ikäisenäkin täytyy pitää kädestä kiinni, itse toki sain neuvoja vanhemmiltani, jos tarvitsi, mutta ei ne nyt sentään kulujani maksanut tai kotitöitäni tehnyt, pyykkäämisestä ja kokkaamisesta puhumattakaan! Ja rahaa oli turha kinuta, kyllä itse piti laskea, mihin on varaa, ja jos jotain halusi, kauanko piti säästää.

      • Anonyymi

        kyllä punakynän täytyy saada kuriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      179
      4183
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      89
      2740
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      132
      2219
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      78
      2186
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2021
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      25
      1958
    7. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      4
      1815
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1783
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      83
      1777
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1763
    Aihe