Koko tuo oleskelulupa termi on ihan väärä. Sehän oikeuttaa oleskelemaan, muuta ei tarvi tehdä. Suomalaiset veronmaksajat huolehtivat asunnon. elämisen ja riittävän käyttörahan saamisesta. Tietenkin punaviherkommari yhdistelmän avulla.
Miksi Suomi myöntää oleskelulupia?
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Oleskelupa pitäisi myöntää vain vuodeksi kerrallaan, erityissyistä pidemmäksi ajaksi. Suomi ei velvollinen elättämään ketään tänne tulevaa matua. Ärsyttää nämä matut katukuvassa, ja en ole rasisti mutta matujen määrä pitäisi pysyä hyvin vähäisenä, laumoissa ne alkavat käyttäytymään lajityypillisesti.
Olen täysin samaa mieltä. Se on heti ongelma intekroitumisessa ja suomalaisen kulttuurin oppimisessa kun ne alkaa pitämään älämölöä keskenään. Jos tulee Suomeen jostain ahkeruutta puhkuvasta syystä, niin Suomen kieli tulee olla tärkeimpiä ja sen jälkeen halu opetella suomalaisuutta kristinuskon elämää.
Jos ei kiinnosta niin pois vaan heti.
Ne on maleskelulupia, työnteko förbjuden!
Oleskeluyhteiskuntaahan sosialistit ovat Suomesta rakentamassa joten oleskelulupa kuulostaa minustakin hieman oudolta.
Kuuntelin tuota välikysymyskeskustelua..Ei uskoisi että oltiin suomen asioita hoitamassa. Perussuomalaiset porukalla haukuttiin julmureiksi kun eivät halua kaiken maailman terroristeja tänne elätettäviksi.
Ainoa puolue joka haluaa pitää suomalaisten puolta.
Eikö voi laittaa jotakin lisäveroa noille maailman halaajille. Elättäidivät lemmikkinsä.
Suomalaiset ovat äänestäneet tuon porukan hoitamaan asioita,suomalaisten.
Kuitenkin kaikki muut kuin persut ovat valmiita ottamaan tänne elätettäviä meidän verorahoillamme.
Aivan käsittämätöntä ,vastuutonta,.
Älä höpötä joutavia.
Kun olisikin oleskelu lupia. Maassa on satoja laittomasti täällä olevia. Ketään ei kiinnosta. Mihin täällä tarvitaan mitään maahanmuuttolakeja kun voi olla muutenkin?
Tuo on väärin kansaa kohtaan. Töihin saa tulla, mutta oltava työpaikka ja maksettava kulut itse.
Julmaa se on eikä pelkästään väärin.
Kun ottaa huomioon että heidän kutsukaverinsa ovat raiskanneet ja murhanneet niin tuo toiminta on suorastaan vihamielistä sotatoimintaa Suomen kansaa vastaan.
Aseetonta politiikan käyttämistä sota-aseena murhaamisissa.
Koska Suomella on rahaa elättää kymmeniä tuhansia ulkomaalaisia niin voisiko suomalainen köyhä saada alimpaan perusturvaansa 20€/kk korotuksen?
Viime vuoden vaihteessa saimme vain 0,15€/kk korotuksen. Ymmärrän toki että halusitte lahjoittaa 7 000 000 000 € ulkomaille mutta jos kuitenkin likenisi tuo 20€. Jooko?
Ei voi. Afrikkalaiset on etusijalla suomes
Tuota eikös se nimi oikein ole. Nehän oleskelee täällä.
Kaikki+liitot+on+paaluttaneet+kymmentuhatkertaisesti+4,7%.+https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008330212.html
Laiskanläksythän+joidenkin+on+tehtävä+kuitenkin?
Ihmisillä on aivoissa jokin vipu mikä estää tajuamasta vaaraa.
Tällä videollakin vaan kuvataan oman kuolemanvaaran lähestymistä.
https://youtu.be/uTg-ych6c_0
Japani Aso-tulivuori
Missöän ei lue että toi tulivuori tappaa suomalaisia. Joten ei ole vaaraksi. Viranomaislogiikkaa.
Oleskeluluvalla iloskellaan ja työluvalla tehdään töitä. Työlupia wi niin vaan saakaan. On pakko vaan oleskella. Onko selvä.