Suomalaista sensuuria (?) parin vuoden takaa

Muistuipa parin vuoden takaa yksi erikoinen tapaus, näinköhän oli että Suomessakin jätetään ei-halutut uutiset kertomatta. Silloista keskustelua tv-ryhmässä.

http://groups.google.com/groups?hl=fi&lr=&frame=right&th=cb73b775b1b95546
6686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yleensäkään USA:n kannalta kiusallisia uutisia ei Suomessa pahemmin kansalle kerrota. Tässä loistava esimerkki:

http://www.guardian.co.uk/international/story/0,,1325775,00.html

Elikkä Irakin ennen sotaa tarkkaan valvotusta ydinenergiaohjelmasta on hukassa ydinmateriaalia puls tarpeet sen jalostamiseen ydinasekelpoiseksi ja syy menee jenkkien piikkiin, mutta tätähän suomalaiset eivät ole kuulleet.

Jännä juttu siinä mielessä että CNN:ää pidetään lähinnä CIA:n ja USArmyn hännänheiluttajana, mutta sen sivuilla minä tähän uutiseen ensiksi törmäsin.

Äänestä
  • Muistan itsekin lukeneeni uutisen kyllä jostain. En tosin muista, oliko se tosiaan CNN:llä vai suomalaisessa mediassa.

    Äänestä

  • Totuus? kirjoitti:

    Muistan itsekin lukeneeni uutisen kyllä jostain. En tosin muista, oliko se tosiaan CNN:llä vai suomalaisessa mediassa.

    Seuraan tiiviisti kotimaisien tiedotusvälineiden uutisia eikä niissä ole kerrottu mitään tuon suuntaistakaan.

    Äänestä

  • sinä sitten olet asiasta kuullut? Oletko mahdollisesti ulkomaalainen?

    Äänestä

  • Jerry_Falwell kirjoitti:

    sinä sitten olet asiasta kuullut? Oletko mahdollisesti ulkomaalainen?

    ... VITUN PELLE.

    Siinä sanotaan aivan selvästi että uutinen on nähty CNN:n nettisivuilla. Linkistä taas löytyy Guardianin uutinen.

    Äänestä

  • he he kirjoitti:

    ... VITUN PELLE.

    Siinä sanotaan aivan selvästi että uutinen on nähty CNN:n nettisivuilla. Linkistä taas löytyy Guardianin uutinen.

    Eikö tyhmyydellesi ole mitään rajaa?
    Kirjoittajahan kysyi että miten tavallaan suomalainen on siitä sitten voinut kuulla....Mutta ehkä sinun kuuluisi itseksesi miettiä kysymyksen syvintä olemusta ja sitten kommentoida asiaa uusiksi, joten enpä kerrokkaan mitä kysymyksellä haettiin.

    Ehkä saamme nauraa uudestaan käsityskyvyllesi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yle kirjoitti:

Muistuipa parin vuoden takaa yksi erikoinen tapaus, näinköhän oli että Suomessakin jätetään ei-halutut uutiset kertomatta. Silloista keskustelua tv-ryhmässä.

http://groups.google.com/groups?hl=fi&lr=&frame=right&th=cb73b775b1b95546

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu